ČLK: Julínku, odejdi

Titulní obrázek

Ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který o víkendu přijal pozvání na 22. sjezd České lékařské komory, se ani po několikahodinové diskusi nepodařilo přesvědčit delegáty sjezdu České lékařské komory (ČLK), že reforma je pro lékaře i pacienty výhodná a nutná. Delegáti naopak v usnesení vyzvali vládu a parlament, aby Julínkovu reformu odmítly a ministra vyměnili…

Ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který o víkendu přijal pozvání na 22. sjezd České lékařské komory, se ani po několikahodinové diskusi nepodařilo přesvědčit delegáty sjezdu České lékařské komory (ČLK), že reforma je pro lékaře i pacienty výhodná a nutná.

Delegáti naopak v usnesení vyzvali vládu a parlament, aby Julínkovu reformu odmítly a ministra vyměnily. „ČLK žádá změnu na postu ministra zdravotnictví z důvodu prosazování revolučních, nikoli reformních změn v českém zdravotnictví silou, bez diskuse s ČLK. Tyto praktiky patří do totalitní minulosti naší země,“ tak znělo usnesení, které delegáti schválili.

Julínek však chce v reformě pokračovat. Nevidí ve výzvě ČLK odmítnutí reformy ze strany celé lékařské obce. Lékaři jsou prý ve vleku úzké skupiny kolem prezidenta ČLK Milana Kubka, která je podle něj napojena na ČSSD. Kubek ministrova slova popřel.

Na sjezdu komory vyjádřil podporu reformě i poslanec ODS Boris Šťastný. Udělá prý vše pro to, aby byla schválena. „Budeme muset přehodnotit celou koncepci budoucích zdravotních reforem,“ řekl Šťastný.

„Úkolem ministra jako manažera není jen vytvořit vizi, ale také ji prosadit. Bohužel vnímám, že tyto zákony nemají jasnou politickou podporu ani v rámci koalice,“ dodal Šťastný, který zároveň oznámil, že kdyby měl hlasovat jako delegát sjezdu ČLK, tak by výzvu k výměně na postu ministra zdravotnictví podpořil.

Pro poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorku je reforma v nynější podobě zcela nepřijatelná. Reformu na sjezdu zkritizovali i poslanec ČSSD David Rath a poslankyně KSČM Soňa Marková. Zelení s porporou reformy váhají.

Mezi členy ČLK jsou i příznivci reformy a ministra Julínka. Jejich návrh usnesení, kterým by ČLK podpořila Julínka jako prvního ministra, který dělá změny v českém zdravotnictví, ovšem neprošel. Sjezd naopak pověřil Kubka, aby ustavil pracovní skupinu pro koncepci českého zdravotnictví.

ČLK ve svém usnesení odmítla, aby byly ve výběru regulačních poplatků rozdíly podle toho, je-li pacient ošetřen v zdravotnickém zařízení v majetku kraje, nebo jinde.

Rovněž vyzvala politiky, aby přijali novelu zákona o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře, kterou ČLK vypracovala. Nyní platí pro všechny tři komory jeden zákon.

Zájmy lékařů, lékárníků a zubařů jsou ale rozdílné, tomu by měla odpovídat i zákonná úprava. Poslanec Šťastný představil na sjezdu svůj záměr předložit počátkem příštího roku tři návrhy zákonů, každá komora by měla svůj. Lékárníci a zubaři to podle ČTK uvítali, v ČLK převážilo stanovisko, že by měl zůstat zákon společný.

Olga Pavlíková, www.Zdravi.Euro.cz

ČLK: Julínku, odejdi
Ohodnoťte tento článek!