Přejít na obsah

ČLK: Julínku, odejdi

zpět
10.11.2008

Ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který o víkendu přijal pozvání na 22. sjezd České lékařské komory, se ani po několikahodinové diskusi nepodařilo přesvědčit delegáty sjezdu České lékařské komory (ČLK), že reforma je pro lékaře i pacienty výhodná a nutná. Delegáti naopak v usnesení vyzvali vládu a parlament, aby Julínkovu reformu odmítly a ministra vyměnili...

Ministru zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který o víkendu přijal pozvání na 22. sjezd České lékařské komory, se ani po několikahodinové diskusi nepodařilo přesvědčit delegáty sjezdu České lékařské komory (ČLK), že reforma je pro lékaře i pacienty výhodná a nutná.

Delegáti naopak v usnesení vyzvali vládu a parlament, aby Julínkovu reformu odmítly a ministra vyměnily. „ČLK žádá změnu na postu ministra zdravotnictví z důvodu prosazování revolučních, nikoli reformních změn v českém zdravotnictví silou, bez diskuse s ČLK. Tyto praktiky patří do totalitní minulosti naší země,“ tak znělo usnesení, které delegáti schválili.

Julínek však chce v reformě pokračovat. Nevidí ve výzvě ČLK odmítnutí reformy ze strany celé lékařské obce. Lékaři jsou prý ve vleku úzké skupiny kolem prezidenta ČLK Milana Kubka, která je podle něj napojena na ČSSD. Kubek ministrova slova popřel.

Na sjezdu komory vyjádřil podporu reformě i poslanec ODS Boris Šťastný. Udělá prý vše pro to, aby byla schválena. „Budeme muset přehodnotit celou koncepci budoucích zdravotních reforem,“ řekl Šťastný.

„Úkolem ministra jako manažera není jen vytvořit vizi, ale také ji prosadit. Bohužel vnímám, že tyto zákony nemají jasnou politickou podporu ani v rámci koalice,“ dodal Šťastný, který zároveň oznámil, že kdyby měl hlasovat jako delegát sjezdu ČLK, tak by výzvu k výměně na postu ministra zdravotnictví podpořil.

Pro poslance KDU-ČSL Ludvíka Hovorku je reforma v nynější podobě zcela nepřijatelná. Reformu na sjezdu zkritizovali i poslanec ČSSD David Rath a poslankyně KSČM Soňa Marková. Zelení s porporou reformy váhají.

Mezi členy ČLK jsou i příznivci reformy a ministra Julínka. Jejich návrh usnesení, kterým by ČLK podpořila Julínka jako prvního ministra, který dělá změny v českém zdravotnictví, ovšem neprošel. Sjezd naopak pověřil Kubka, aby ustavil pracovní skupinu pro koncepci českého zdravotnictví.

ČLK ve svém usnesení odmítla, aby byly ve výběru regulačních poplatků rozdíly podle toho, je-li pacient ošetřen v zdravotnickém zařízení v majetku kraje, nebo jinde.

Rovněž vyzvala politiky, aby přijali novelu zákona o lékařské, stomatologické a lékárnické komoře, kterou ČLK vypracovala. Nyní platí pro všechny tři komory jeden zákon.

Zájmy lékařů, lékárníků a zubařů jsou ale rozdílné, tomu by měla odpovídat i zákonná úprava. Poslanec Šťastný představil na sjezdu svůj záměr předložit počátkem příštího roku tři návrhy zákonů, každá komora by měla svůj. Lékárníci a zubaři to podle ČTK uvítali, v ČLK převážilo stanovisko, že by měl zůstat zákon společný.

Olga Pavlíková, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: ČLK: Julínku, odejdi

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK: Julínku, odejdi

Komentáře

dalších 120 komentářů
ČLK  | 13. 11. 2008 21:12

Domnívám se, že ČLK by měla s kritikou začít u vlastního prahu a především si ujasnit zda jsou stavovským sdružením či odborovou organisací. Z jejích prezentací k veřejnosti vyplývá, že spíše než o medicínu se zajímají o peníze. Kolegové, prestiž se získává odborností a kvalitou péče, ne křikem

Haha Re:Re:Re:reforma pro zlepšení pro pacienta  | 13. 11. 2008 13:09

Ano, ano. Nějak mi ziskové, po reformách soukromé, zdravotní pojišťovny užírající ze zdravotního pojištění paláci a rozhodující o penězích na zdravotní péči nesedí. A Julínkovy reformy jim jdou jednoznačně na ruku... Mě na reformách zdravotnictví vadí,že se nikdo nepokusil udělat taková opatření,aby se ve zdravotnictví zacpaly díry,kudy se peníze ztrácejí, pouze se zvyšuje přítok peněz. Zvyšování přítoku peněz mi nepřijde jako reforma, ale jako zvýšení ceny.

Jiri Wicherek Re:Zjednodušení  | 12. 11. 2008 13:32

Presto (ci snad proto?:)) je tento system nekterymi diskutujicimi zde oznacovan za nerealizovatelny.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné