ČLK kritizuje Julínkovu reformu, představí vlastní návrh

Titulní obrázek

ČLK ve čtvrtek představí na svůj návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zatím se do příprav reformy příliš nezapojovala, ministr nepřizval jejího šéfa do Rady poskytovatelů. V ní jsou šéfové komor lékárníků a zubařů…

Česká lékařská komora (ČLK) kritizuje reformu ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS). Omezí prý peníze na zdravotní péči, tím i její kvalitu a dostupnost.

ČLK proto ve čtvrtek na tiskové konferenci představí na svůj vlastní návrh novely zákona o veřejném zdravotním pojištění.

Zatím se ČLK do příprav reformy příliš nezapojovala, ministr nepřizval jejího šéfa do Rady poskytovatelů. V ní jsou jen šéfové komor lékárníků a zubařů.

Zdravotnictví spotřebuje za rok kolem 210 miliard korun. Podle ČLK přijde v roce 2008 minimálně o 6,5 miliardy korun, pokud se uskuteční Julínkovy návrhy a stát nebude zvyšovat pojistné za státní pojištěnce, nebude se platit pojištění z vysokých příjmů a stoupne DPH na léky z pěti na devět procent.

Ministr prý bude chtít ušetřit tyto peníze na lékařích.

Návrh ČLK se proto soustřeďuje na takové reformní kroky, které zlepší postavení lékařů: jde o trvalé smlouvy s pojišťovnami, podmínky prodeje a dědění praxí či omezení možnosti pojišťoven srážet praxím peníze za překročení limitů.

Pacienti by měli mít možnost připlatit si například na kvalitnější endoprotézu.

Požadavky ČLK se týkají i Všeobecné zdravotní pojišťovny: měl by zůstat zachován její veřejnoprávní charakter.

Podle ČLK je třeba jako základní krok reformy především vymezit, kterou péči budou plně hradit zdravotní pojišťovny, na co si lidé budou moci připlatit a co si budou platit plně.

ČTK

ČLK kritizuje Julínkovu reformu, představí vlastní návrh
Ohodnoťte tento článek!