Přejít na obsah

ČLK: Nedostatek lékařů již ohrožuje zdravotní péči

zpět
25.2.2009

České republice chybí podle České lékařské komory velké množství lékařů a tento nedostatek již začal ohrožovat zdravotní péči. Hlavní příčinou této „personální devastace“ jsou nedostatečné výdaje na zdravotnictví. Prezident komory Milan Kubek chce na tento problém dnes upozornit ministryni Danielu Filipiovou na zasedání zdravotního výboru Poslanecké sněmovny...

Česká lékařská komora je přesvědčena, že personální situace představuje nejpalčivější problém českého zdravotnictví. V současné době proto připravuje vlastní personální doporučení pro zdravotnická zařízení. „Nemůžeme občanům garantovat, že se jim ve všech zdravotnických zařízeních dostane kvalitní zdravotní péče,“ uvedl prezident komory Milan Kubek. Hlavní příčinou tohoto nedostatku jsou podle něj zejména malé výdaje do zdravotnictví, které stále zaostávají za možnostmi naší ekonomiky. Upozornil dále, že pracující lékaři stárnou a průměrný věk praktického lékaře již v roce 2006 překročil hranici 52 let. Mezi členy České lékařské komory se také zvyšuje počet důchodců a klesá počet soukromých lékařů.

Další problém spočívá také v odlivu českých lékařů do zahraničí. „Přibližně čtvrtina promočního ročníků každý rok odchází za prací do zahraničí. Nejoblíbenějšími cílovými zeměmi jsou Velká Británie, kam odchází zhruba 800 lékařů a Německo, do kterého odejde přibližně 300 lékařů,“ dodal Kubek. Nejhorší situace je podle něj v bývalých okresních nemocnicích. „Ty po přeměně na akciové společnosti již nemusí respektovat tzv. státní tarifní tabulky a tak jsou mzdy zdravotních sester v těchto nemocnicích za stejnou práci v průměru o 12% nižší a u lékařů o 6,5% nižší než v nemocnicích státních,“ je přesvědčen prezident.

Podle komory nedostatek lékařů potencuje špatná organizace práce, kdy nemocniční lékaři na jedné straně zůstávají ekonomicky závislí na příjmech za přesčasovou práci a na straně druhé kvůli bariéře mezi nemocnicemi a soukromými lékaři se na zajišťování nepřetržité zdravotní péče podílí pouhá třetina lékařů.

msvo, www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: ČLK: Nedostatek lékařů již ohrožuje zdravotní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK: Nedostatek lékařů již ohrožuje zdravotní…

Komentáře

dalších 75 komentářů
cheshire Re:Re:6x vyšší životní náklady  | 26. 03. 2009 00:37

He he, je to tak. Jen bych doporucil UK, neni nad starou dobrou Anglii. A taky Volvo je pro vazeneho lekare lepsi volba nez agresivni BMW nebo tuctove Audi.

Re:Re:zdravotní péči ohrožují falešní praktičtí lékaři.  | 24. 03. 2009 11:36

Co takhle se naučit, kdy se píše měkké a kdy tvrdé i-y ??

Lemmy Kilmister Re:Při vší úctě  | 26. 02. 2009 20:06

Prdlačky, jenom to prostě nerad slyšíš, modrobuzno

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné