ČLK odvolalo z vědecké rady předsedu Hermana a Hercogovou

křeslo, výpověď

Vedení České lékařské komory (ČLK) odvolalo z vědecké rady bez udání důvodu předsedu Aleše Hermana a členku Janu Hercogovou, která loni v listopadu neúspěšně kandidovala na prezidentku ČLK.

Na protest proti tomuto rozhodnutí odešli z rady i čtyři uznávaní odborníci – Jan Pirk, Pavel Pafko, Vladimír Palička a Pavel Dungl. Informovala o tom Česká televize.

ČT uvedla, že prezident komory Milan Kubek se k situaci vyjádřit nechce. Podle vedení komory jde o vnitřní záležitost. Mluvčí ČLK Michal Sojka poznamenal, že vědecká rada je poradním orgánem prezidenta a představenstva. Nové představenstvo, které bylo zvoleno v listopadu si prý rozhodlo o tom, koho chce mít ve svém poradním orgánu, řekl České televizi.

Odborníci, kteří z rady odešli, se podle ČT ptali po důvodech nuceného odchodu marně. „Protože jsme tuto informaci nedostali, tak jsme se rozhodli, že z komory odstoupíme,“ řekl Pirk.

Herman se domnívá, že se jedná o stranickou čistku ve stavovské organizaci, kdy je třeba jaksi ujednotit názory a „můj názor nebyl v jednotě.“ Podle Hercogové jde ze strany staronového prezidenta Kubka o osobní mstu. „Je to reakce na mojí opovážlivost býti kandidátem nebo protikandidátem pana prezidenta Kubka,“ poznamenala v ČT.

Ohodnoťte tento článek!