Přejít na obsah

ČLK odvolalo z vědecké rady předsedu Hermana a Hercogovou

zpět
14.1.2011
křeslo, výpověď
zvětšitkřeslo, výpověďZdroj: www.gruntledemployees.com

křeslo, výpověď | Zdroj: www.gruntledemployees.com

 

Vedení České lékařské komory (ČLK) odvolalo z vědecké rady bez udání důvodu předsedu Aleše Hermana a členku Janu Hercogovou, která loni v listopadu neúspěšně kandidovala na prezidentku ČLK.

Na protest proti tomuto rozhodnutí odešli z rady i čtyři uznávaní odborníci - Jan Pirk, Pavel Pafko, Vladimír Palička a Pavel Dungl. Informovala o tom Česká televize.

ČT uvedla, že prezident komory Milan Kubek se k situaci vyjádřit nechce. Podle vedení komory jde o vnitřní záležitost. Mluvčí ČLK Michal Sojka poznamenal, že vědecká rada je poradním orgánem prezidenta a představenstva. Nové představenstvo, které bylo zvoleno v listopadu si prý rozhodlo o tom, koho chce mít ve svém poradním orgánu, řekl České televizi.

Odborníci, kteří z rady odešli, se podle ČT ptali po důvodech nuceného odchodu marně. „Protože jsme tuto informaci nedostali, tak jsme se rozhodli, že z komory odstoupíme,“ řekl Pirk.

Herman se domnívá, že se jedná o stranickou čistku ve stavovské organizaci, kdy je třeba jaksi ujednotit názory a „můj názor nebyl v jednotě.“ Podle Hercogové jde ze strany staronového prezidenta Kubka o osobní mstu. „Je to reakce na mojí opovážlivost býti kandidátem nebo protikandidátem pana prezidenta Kubka,“ poznamenala v ČT.


Komentovat článek: ČLK odvolalo z vědecké rady předsedu Hermana a…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK odvolalo z vědecké rady předsedu Hermana a…

Komentáře

další 4 komentáře
Jiri Wicherek Hmmm,  | 15. 01. 2011 16:12

tak uz jsem si rikal, ze clanek zde nestoji za komentar, ze se zamer autoru zde prilis nezuroci. Nu, nakonec, zda se, prece jen. Toz si dovoluji zde pretahnout svuj nazor z MT. Opravdu nevim, proc by CLK mela sve "spinave pradlo" prat na verejnosti. Co se panu Prof. Pafka a Pirka tyce, soudim, ze Prof. Pirk konal, protoze pochopil oc jde, zadna skoda. Pan Prof. Pafko zrejme tak konal, ze zcela oc jde nepochopil a je to skoda. Kolegovi Hermanovi a pani Prof. Hersogove dali delegati sjezdu CLK, v souvislosti s jejich kandidaturami, pomerne zretelne najevo (v pripade kolegy Hermana dokonce opakovane) svuj nazor na jejich fungovani v organech CLK. Kdyby odstoupili po tech volbach ze sveho postu ve VR, docela bych to pochopil. Soudim, ze v clanku uvedenou zalezitost je treba posuzovat objektivne, s chladnou hlavou. Fakta: dle SP 1 Organizacni rad, § 19 odst. (1)je vědecká rada komory poradní pracovní komisí představenstva a prezidenta komory a dále plní úkoly vyplývající ze stavovských předpisů komory. Dle odst. (5) členy vědecké rady a výkonného sekretáře jmenuje a odvolává prezident komory na návrh představenstva komory. O zduvodnovani jmenovani ci odvolani clenu VR neni v SP 1 ani slovo. K odvolani Dr. Hermana a Prof. Hercogove doslo, na navrh predstavenstva na zasedani predstavenstva CLK 10.12.2010 (pred vice, nez mesicem). Jiz tehdy media, ktera dosud deni ve VR CLK nechavalo naprosto v poklidu, povazovala za nezbytne o tomto kroku predstavenstva, potazmo presidenta CLK nalezite informovat. Pres jejich snahu informace probehla bez vetsiho zajmu. Nyni je causa opet ozivena v souvislosti s odchodem dalsich clenu VR. Pri teto prilezitosti jsem si vzpomnel, jak bylo v lednu 2006, na sjezdu CLK, na navrh tehdejsi vicepresidentky Fouskove, bez jakekoli diskuse (natoz sdeleni duvodu), tedy dokonce v rozporu se SP CLK c. 3, Jednacím řádem, odvolano tehdejsi predstavenstvo CLK. Tedy nikoli "pouha" poradní pracovní komisí představenstva a prezidenta komory dle SP CLK, ale, dle zak. c. 220/1991 Sb, § 16 (1), řídící a výkonný orgán komory. Slo tedy, z hlediska zavaznosti pro chod organu CLK o krok podstatne zavaznejsi, nez nyni rozebirane odvolani clenu VR. Tomuto vyznamnemu bodu sjezdu nebyla tehdy venovana ze strany medii naprosto zadna pozornost. Momentalni pozornost medii zmenam ve slozeni VR je tedy, dle meho presvedceni, naprosto ucelova, se zamerem vytvorit umelou causu, ktera by mela rozdelit lekarsky stav. Soudim, ze u kolegu a kolegyn, alespon trochu informovanych o deni v CLK se jim to nemuze podarit a doufam, ze se to nepodari ani u tech mene informovanych. Mame snad nyni dulezitejsi starosti, nez slozeni VR.

nemocniční sekundář to je moc dobře  | 15. 01. 2011 13:53

To je moc dobře. Škodná musí ven!

XXX ?  | 15. 01. 2011 08:24

Faktem asi je, že prof. Hercogová vystupovala v předvolební kampani s názory, které by snad mohly být akceptabilní v době po zlepšení postavení lékařů za x let, ale v době, kdy ten rychlík s Děkujeme, odcházíme již jede plnou parou, to nebyla asi dobrá kandidátka. A to přesto, že jsem si jí dle zpráv v médiích i vážil. (To by mohla udělat totéž, co udělal kdysi při stávce lékařů v 90. letech tehdejší preziden ČLK a dnešní primátor Svoboda, který je jistě plně zodpovědný za to, že tehdy stávkující lékaře nepodpořil podrazil. To byla fakt špinavost. Proto se také stal přednostou, děkanem a primátorem!) Ono je něco jiného za věc léta bojovat, a něco jíného, když prohlásí, že to bere jako výzvu. Jako výzvu to může brát každý pěšák, kterému někdo řekne, že by mohl vést celou armádu do boje. To, že odešli i další profesoři, to vidím jako vcelku mrzuté. Asi museli mít dost pádné důvody a rád bych jejich názory slyšel.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné