ČLK: Pacienti by se měli připravit na omezení zdravotní péče

Pacienti by se podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka měli připravit na to, že příští rok se prodlouží objednací doby a dostanou méně léků. Příčinou je vyhláška o úhradách péče, která zavádí přísné limity. Péči nad limit pojišťovny nezaplatí. Vyhlášku ministerstvo zdravotnictví napsalo bez konzultace s ČLK. Kubek jeho postup tvrdě kritizoval.

Vyhlášku napadla také Asociace českých a moravských nemocnic, chce se obrátit přímo na vládu. Ministerstvo kritiku odmítlo.
„Pokud budou v příštím roce občané více nemocní a budou potřebovat více zdravotní péče, což není při hrozící pandemii chřipky nereálné, zaplatí zdravotníci péči ze svého, respektive ji budou provádět zadarmo,“ řekl prezident komory novinářům.

Podle něj se snaží ministerstvo řešit ekonomické problémy spojené s krizí na úkor pacientů i lékařů. „Mě velmi mrzí, že paní ministryně a vláda nemají ani tolik odvahy a elementární lidské slušnosti, aby na chystané omezení kvality a dostupnosti péče upozornili občany,“ řekl Kubek.
První náměstek ministryně Marek Šnajdr ČTK řekl, že peníze, které mají lékaři a nemocnice podle připravované vyhlášky dostat, budou na péči stačit. „V posledních dvou letech úhrady pojišťoven za léčení a léky stoupaly. Na příští rok zůstanou kvůli krizi zachovány na úrovni letošního roku. Potřeby zdravotní péče v Česku to pokryje,“ zdůraznil.

Podle Šnajdra rostla výše úhrad letos v průměru zhruba o osm procent, loni o sedm procent. „Drtivá většina zdravotnických zařízení dostane stejný objem peněz i stejné podmínky úhrady jako letos. Bude tedy moci léčit stejné množství pacientů ve stejné kvalitě,“ řekl Šnajdr, podle něhož proto žádné zhoršování péče nehrozí.

Nejvíce poškozeni budou podle Kubka pacienti ambulantních specialistů. Limity mají nastaveny podle výkonu dvou let nazpátek. Týká se to i léků, jejich ceny stouply o 17 procent, navýšení plateb od pojišťoven však nemá být žádné. „Pokud nebude chtít soukromý lékař zbankrotovat, bude stát před dilematem, zda má odmítat pacienty, nebo má zbankrotovat,“ řekl Kubek, který jako cévní specialista provozuje soukromou praxi v Praze.

ČLK odmítá podle něj to, aby spotřebu zdravotní péče regulovali lékaři – pokud budou léčit, jak mají, vystavují se ekonomickým postihům zdravotních pojišťoven. „Tímto nás ministerstvo dostává do rozporu s etickým kodexem ČLK, který jsou všichni lékaři povinni respektovat. Ten říká, že lékaři se při léčení musejí řídit prospěchem pacienta a nesmějí upřednostňovat své ekonomické zájmy,“ připomněl.
Komora bude podle Kubka tlačit na změnu vyhlášky. Ministerstvo již předalo návrh vládě, která ho ale zatím neprojednala. „Chceme vyvinout tlak na ministerstvo, aby vyhlášku změnilo, nebo veřejně deklarovalo občanům, že se sníží kvalita a dostupnost zdravotní péče, ať sami posoudí, zda je to objektivní důsledek krize, nebo důsledek politické hlouposti a zbabělosti,“ popsal další postup Kubek. Na změnu vyhlášky je podle něj čas do konce roku.

ČLK bude požadovat, aby ministerstvo zahrnulo do nového textu alespoň mírný nárůst úhrad od pojišťoven za léčení i za léky. Šlo by o navýšení v řádu jednotek procent, aby lékaři mohli psát alespoň tolik léků a poskytnout tolik péče jako letos.

Pokud ministerstvo vyhlášku nezmění, budou lékaři podle prezidenta nuceni omezovat péči. Část začne hned od ledna, aby se nedostali kvůli limitům do problémů. Další budou léčit bez omezení a v květnu zjistí, že pokud drasticky neomezí péči, zkrachují. „Pacienti pak budou marně hledat někoho, kdo ještě nemá vyčerpaný limit a přijme je,“ naznačil Kubek, co pacienty údajně čeká.

Ohodnoťte tento článek!