ČLK: Páteř lůžkové péče by mělo tvořit 90 neziskových nemocnic

Páteř lůžkové péče by mohlo v budoucnu tvořit 90 nemocnic včetně fakultních, které by se z příspěvkových organizací změnily na veřejné neziskové. Počítá s tím návrh zákona, podle něhož by tato zařízení musela hospodařit beze ztrát a byla pravidelně kontrolována zřizovatelem i veřejností…

PRAHA – Uvedl to prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath.

Připravovaná norma vzbudila mezi lékaři protichůdné reakce. Podle ní by se totiž okresní nemocnice neprivatizovaly, ale změnily na veřejná nezisková zařízení. Jedni považují návrh za pokus o omezování soukromého podnikání, jiní ho chápou jako snahu o zajištění dostupnosti péče.

Zákon by měli podle Ratha v nejbližších dnech poslanci předložit sněmovně. Premiér Gross již 8. října prohlásil, že by chtěl jeho předložení do měsíce. Šance na přijetí zákona jsou podle komory vysoké.

„Podle našich informací nese (návrh) už něco kolem stovky podpisů poslanců, čili těch předkladatelů by skutečně bylo hodně. Možná už na začátku by jich mohlo být více než sto,“ uvedl Rath.

DÁLE ČTĚTE:
Návrh ČSSD: zestátnit část zdravotnictví

Podle Ratha návrh není namířen proti soukromým zařízením, která budou nadále existovat. Zbývajících 70 ze 160 nemocnic v republice by se mohlo rozhodnout, jakou právní formu existence si zvolí. Nadále by uzavíraly smlouvy se zdravotní pojišťovnou.

Nemocnice pod stát nepůjdou

Veřejné neziskové nemocnice by zůstaly v majetku krajů. „Nevrátí se státu,“ zdůraznil Rath.

Podle viceprezidentky komory Heleny Fouskové by veřejné neziskové nemocnice měly nárok na daňové úlevy či vracení daně z přidané hodnoty.

Komora si od normy slibuje stabilizaci sítě lůžkových zařízení, účelnější využívání prostředků, úbytek korupce, zlepšení péče a pravidelnou kontrolu. Veřejné neziskové nemocnice by totiž musely sledovat hospodářské i jiné parametry.

Zprávu o jejich stavu by pak předkládaly správní radě a zřizovateli, zveřejňovaly by ji i na internetu. Zájemci by tak měli nalézt i údaje o úmrtnosti či komplikacích u pacientů s určitou diagnózou.

Podle Ratha by neměl chybět vysvětlující komentář. Za porušování zákona by hrozila pokuta až deset milionů korun, a to opakovaně.

Pokud by dluh nemocnice překročil bez předchozího souhlasu zřizovatele deset procent obratu, mělo by být podle zákona odvoláno vedení, správní i dozorčí rada. Na nejdéle dva roky by pak zařízení dostalo nucenou správu, která by měla situaci napravit.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!