Přejít na obsah

ČLK: Povinné očkování má smysl jen u závažné choroby, ne chřipky

zpět
5.2.2010
injekce, vakcína, očkování
zvětšitinjekce, vakcína, očkováníZdroj: i.ehow.com

injekce, vakcína, očkování | Zdroj: i.ehow.com

 

Nařídit povinné očkování má smysl jen u závažné choroby, ne chřipky, je přesvědčen prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. Pravomoc rozhodnout, kdy bude proti prasečí chřipce nutné povinně očkovat vybrané lidi, má hlavní hygienik Michael Vít, který však tento týden léčí s největší pravděpodobností s prasečí chřipkou.

„V žádném případě nejsem nepřítel očkování, sám se proti sezonní chřipce očkovat nechávám… Ale jsem zásadně proti tomu, aby někomu bylo očkování ukládáno jako povinné,“ řekl Kubek.

Právo svobodné volby každého pacienta je podle něj možno omezit pouze tehdy, pokud se má odvrátit nějaké zásadní nebezpečí.

„To znamená, pokud by pacient chtěl běhat s otevřenou tuberkulózou a roznášel bacily tak jako pan hygienik Vít chřipkový virus v pražském supermarketu, tak prostě takový pacient má být nuceně léčen,“ uvedl.

Vláda v pondělí rozhodla, že ponechá na Vítovi, aby sledoval vývoj prasečí chřipky a rozhodl, kdy bude nutné očkovat vybrané lidi povinně.

Podle prvního náměstka ministryně zdravotnictví Marka Šnajdra má tuto pravomoc hlavní hygienik už od roku 1952. V minulosti ji využil třeba po povodních, kdy v daných oblastech nařídil povinné očkování proti žloutence.

Podle zjištění ČTK hlavního hygienika zastupuje v případě nemoci vrchní ředitelka úseku ochrany veřejného zdraví ministerstva zdravotnictví Viera Šedivá. Do funkce byla jmenována vládou loni v srpnu.

V případě nepřítomnosti hlavního hygienika přebírá veškeré jeho kompetence. Mezi ně patří například řízení a kontrola krajských hygienických stanic, řízení politiky ochrany veřejného zdraví či řízení očkování. Může nařídit mimořádná opatření nejen při epidemii, ale i když hrozí nebezpečí jejího vzniku. Před svým jmenováním zástupkyní hlavního hygienika ČR byla Šedivá ředitelkou Zdravotního ústavu se sídlem v Kolíně a Zdravotního ústavu se sídlem v Praze. V minulosti také působila na vedoucích pozicích na okresní hygienické stanici.


Komentovat článek: ČLK: Povinné očkování má smysl jen u závažné…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK: Povinné očkování má smysl jen u závažné…

Komentáře

dalších 5 komentářů
Jarka Vít nemastný neslaný  | 6. 02. 2010 11:27

Tady musí být rozhodný člověk ,který tomu rozumí a jde mu o skutečné zdraví občanů a respektuje pravidla. Namastit se podvody ,poplašnými a vykonstruovanými tézemi.Toliko je jich už dosti.ČEZ taky ujíždí.Chce to ubrat pravomomoce a dotáhnou právo.Nějak to "podnikání po Česku s Americkou demokracijí všude naráží .Jenže ,aby finance zůstaly tady v ČR není nijak zajištěno pro začátek.Budeme u snědeného krámu a systém očkování ,který fungoval 50let bude pryč.?

challenger No vida  | 5. 02. 2010 22:48

jak jsou najednou komunistické zákony z 50. let soudruhu Šnajdrovi dobré. Nechce taky ten hajzl a defraudant své politické odpůrce léčit nuceně v psychiatrických léčebnách? To bylo za komoušů taky košér.

Kony Ale jak dlouho se chce hygienik zašívat?  | 5. 02. 2010 11:56

Myslím,že pan hlavní hygienik teď bude dlouho nemocen,dlouho nebude bakalářům zvedat telefon a možná se i nervósně ohlížet,kdopak to za ním jde...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné