Přejít na obsah

ČLK projedná omluvu židovským lékařům a pasuje 17. rytíře lékařů

zpět
18.3.2010
zdravotnictví, medicína
zvětšitzdravotnictví, medicínaZdroj: www.doh.state.fl.us

zdravotnictví, medicína | Zdroj: www.doh.state.fl.us

 

Představenstvo České lékařské komory (ČLK) projedná dnes dopoledne omluvu židovským lékařům za perzekuci v době od října 1938 do března 1939, než Židy po okupaci země vyřadily z veřejného života norimberské zákony. Večer pasuje prezident ČLK Milan Kubek v Kaiserštejnském paláci sedmnáctým Rytířem českého lékařského stavu vesnického rodinného lékaře ze severočeského pohraničí a bývalého politického vězně a vězeňského lékařa Hugo Engelharta.

Text omluvy židovským kolegům navrhl předseda vědecké rady ČLK Aleš Herman. Stavovská organizace v ní přiznává pochybení svého předválečného vedení. To se 14. října 1938, tedy pět měsíců před německou okupací, podílelo na přípravě memoranda s ostře antisemitskými opatřeními. Podle memoranda nemělo být pro budoucnost přípustno, aby povolání lékařská, právnická a technická byla vykonávána Židy.

Česká advokátní komora se kolegům židovského původu omluvila již loni. Text omluvy ČLK schválila jednohlasně minulý týden vědecká rada ČLK. Pokud se stejně vyjádří dnes i představenstvo, zazní omluva vrcholného orgánu komory po téměř 72 letech. Stavovskou organizaci lékařů zrušili komunisté po únoru 1948. Obnovena byla v roce 1991.


Klíčová slova

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ČLK projedná omluvu židovským lékařům a pasuje …

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku ČLK projedná omluvu židovským lékařům a pasuje …

Komentáře

1 komentář
Paleczech Na to je čas  | 18. 03. 2010 22:18

ne že by omluva židovským lékařům či pasování na rytíře bylo něco špatného. Horší ale je, že nic jiného ČLK neumí. A to je tristní. Její hlavní úsilí by mělo být jinde, než v těchto aktivitách.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné