Přejít na obsah

ČLK se zapojí do sporu v IKEM

zpět
27.10.2010
dokumenty, lupa, audit, kontrola
zvětšitdokumenty, lupa, audit, kontrolaZdroj: www.hotelinternetmarketing.com

dokumenty, lupa, audit, kontrola | Zdroj: www.hotelinternetmarketing.com

 

Česká lékařská komora (ČLK) se zapojí do sporu ohledně konkurzu na šéfa transplantační chirurgie v IKEM. Chystá se prověřit obě dvě vědecké práce, které se zpochybňováním konkurzu souvisí.

Posouzení, o které ČLK požádal nynější přednosta Miloš Adamec, potrvá několik týdnů. „Profesor Adamec mě požádal, aby komora prověřila originalitu obou prací. Pověřil jsem neprodleně výkonného sekretáře vědecké rady Pavla Kubíčka, aby oslovil přední odborníky v oboru, profesory, kteří jsou členy komory,“ uvedl pro ČTK Kubek.

Práce k posouzení prý zatím komora nedostala, Kubek ale předpokládá, že je autoři co nejdříve poskytnou. Je to podle něj v zájmu jejich i IKEM, protože aféra kolem možného plagiátorství poškozuje jméno špičkového pracoviště, je tedy třeba ho očistit.

Kubek: konkurz možná ani není platný

Vedení komory také zaslalo dopis řediteli IKEM Janu Malému s dotazem, proč nepožádal vedení ČLK, aby vyslala svého zástupce do výběrové komise. Ředitel již dříve uvedl, že v komisi byl zástupce ČLK, předseda její vědecké rady Aleš Hermann.

Podle Kubka ale ze zákona má zástupce do konkurzní komise jmenovat prezident ČLK nebo šéf místního sdružení ČLK, o ničem takovém neví. Zřejmě tedy šlo jen o domluvu mezi Malým a Hermannem.

Pokud by se potvrdilo, že ředitel při sestavování komise nedodržel zákon, mohlo by to podle Kubka znamenat, že konkurz je neplatný. To už je prý ale na posouzení právníků.

Pravost práce ověří i děkan fakulty

Spor se vede o dvě práce na stejné téma transplantace střeva u potkanů. Autoři jedné z prací, chirurgové Ivan Matia a Peter Baláž, kteří v IKEM pracují, nařkli druhého účastníka konkurzu Jiřího Froňka, že jejich práci opsal.

Froněk uvedl, že už dal všechny doklady o svém autorství právníkům, aby posoudili, zda se má bránit soudně. Ředitel Malý požádal děkana lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Zdeňka Koláře, aby dal prověřit pravost práce, kterou na fakultě obhajoval Froněk a získal za ni v roce 2004 titul Ph.D. Případem by se měla zabývat tamní vědecká rada. Malý rozhodne o vítězi konkurzu, až dostane její stanovisko.

Že situace není jednoduchá a dopadá na atmosféru v IKEM vyplývá i z prohlášení docenta Malého, v němž píše, že „IKEM se omlouvá zejména svým pacientům transplantačních programů, které, jak z mnoha ohlasů vyplývá, uvádí tato mediální kampaň v nejistotu“.

Zároveň ujišťuje pacienty, že „probíhající události nemají žádný vliv na provoz transplantačních programů“.


Klíčová slova

Autoři

(msvo), www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: ČLK se zapojí do sporu v IKEM

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK se zapojí do sporu v IKEM

Komentáře

dalších 6 komentářů
J. Pandora Dodatek  | 29. 10. 2010 07:58

Náhodně jsem našel tento a považuji za nutné něco doplnit. Před sjezdem Komory opět takový malý malérek v osobě vědekého sekretáře VR. Jeho vazby na IKEM a MZ byť z Pardubic jsou velmí těsné a za neocenitelné služby v likvidaci nemocnice od těchto institucí je potřeba nějakou tu protislužbu. Do komise se jmenoval prakticky sám, bez vědomí prezidenta, kterého chce odstřelit či oblastního sdružení. No, jsem jenom zvědav, kam lumpárny těchto lidí mohou zajít, zda se necháme vyhnat do exilu a necháme jim vyplundrovat úplně včechno.

zicet nurym  | 28. 10. 2010 14:28

Aby mohla fungovat tzv. ukázková transplantační medicína. Tak se musí někteří ovčané jen pást, je prý to zdravé. Pokuď máte rádi zvířata, a né jatka,a pokusy na nich. Je to dobře zařízeno. V potravě je lék a každý se tak má možnost léčit dle svého uvážení a směřování.

Dr.Acula IKEM -OSTUDA  | 28. 10. 2010 08:28

No jooo, ale ustav Thoma&Jerryho podle toho i vypada. Za 1 mld nejde uajsitit peci pro 2 mil ovcanu...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné