Přejít na obsah

ČLK: Stát má platit víc, ne zvyšovat poplatky

zpět
28.7.2010
peníze
zvětšitpenízeZdroj: www.marietta.edu

peníze | Zdroj: www.marietta.edu

 

Místo zatěžování pacientů 200 korunami, když jdou ke specialistovi bez doporučení praktika, má stát platit vyšší pojistné za děti, důchodce a nezaměstnané, řekl ČTK prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Pacienti teď platí 30 korun. Specialisté se bojí nevole pacientů, když budou chtít víc.

Ministerstvo o variantách se zdravotníky jedná. „Já bych do toho nešel, a pokud bych mohl ministrovi radit, nechal bych to být,“ shrnul Kubek, který už s ministrem Leošem Hegerem (TOP 09) jednal.

„Je to politické zadání, které se teprve musí zpracovat. Není hotová konstrukce, bude to tak a tak, protože pak se ukáže, že jsou výjimky,“ řekl Vladimír Pavelka (TOP 09), který převezme funkci 1. náměstka 1. srpna

Hrozí omezení práv pacientů

Nyní mohou pacienti jít bez doporučení k očnímu lékaři, gynekologovi, zubaři, psychiatrovi a sexuologovi. Lékaři všech odborností vezmou bez doporučení pacienty v akutním stavu, například se zlomenou nohou či astmatickým záchvatem, řekl ČTK praktický lékař Jan Jelínek. Kubek zdůraznil, že pokud by se úplně zamezilo volnému přístupu pacientů ke specialistům, bylo by to omezení práv pacientů. Neměnil by ani výši plateb.

Striktní omezení přístupu již bylo zhruba před deseti lety, kdy specialisté měli vybírat od pacientů bez doporučení 45 korun, připomněl Kubek. Zdravotní pojišťovna nepodmiňovala tehdy platbu za léčení výběrem poplatku, a tak lékaři nevybírali. Nyní vybírat musejí, když poplatek nevykážou, pojišťovna péči neuhradí

Není důvod vybírat 200 korun

Praktická lékařka Jana Uhrová doplnila další ze starších návrhů, podle kterého si pacient bez doporučení praktika měl platit první vyšetření u specialisty v plné výši. V zemích se zdravotním pojištěním mají lidé možnost platit nižší pojistku, když souhlasí s tímto omezením.

Otázka podle Kubka je, proč nyní politici navrhují 200 korun. Nejsou podle něj důkazy, že práce specialisty je dražší než praktika, podle sazebníku mají zhruba stejně. „Obávám se, že pacienti budou chodit k lékařům ještě víc, protože si přijdou pro doporučení. Dají 30 korun u praktika a 30 korun u specialisty, aby ušetřili 200 korun,“ uvedl.

Kubek soudí, že zvýšením plateb pacientů nelze řešit nedostatek peněz v systému. Kdyby stát dal víc za státní pojištěnce, získá zdravotnictví ročně 3,2 miliardy korun. Lékaři se obávají, že když budou vybírat od pacientů více, sníží jim pojišťovny platby, takže nakonec dostanou stejně


Klíčová slova

Autoři

Regionální deník

Související články

25.6. Experti: Poplatky u lékaře na 50 korun Experti: Poplatky u lékaře na 50 korun
19 příspěvků
5.10. Nemocniční lékárna v Karviné nesmí proplácet poplatky
0 příspěvků

Komentovat článek: ČLK: Stát má platit víc, ne zvyšovat poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK: Stát má platit víc, ne zvyšovat poplatky

Komentáře

dalších 26 komentářů
josef bránění  | 6. 08. 2010 10:27

byl bych zvědav ve které hlavě se zrodil další těžký nesmysl zatím proklamovaný novým ministrem . Podívejme se na to s odstupem času - však již známe bolševické manipulování s pacientem - tam smíš a tam nesmíš - kde je proklamovaná svoboda volby !! Jde o totalitu ?? v pozadí stojící korupce a prioritní zájem ZP občane dejnám peníze ale nechtěj skutečnou odbornou péči. Regulace a znovu regulace co to je ??!! Zločinecká organisace podporovaná státem nutí občana aby čerpal péči na úrovni 70 let minulého století.Odborný lékař je obtížný hmyz, kterého je nutno hubit - nejlépe negramotným úředníkem pojiš´tovny , regulacemi a posledním výkřikem je fúze pojiš´toven .Jde pouze o peníze né o slušnost natož podpora skutečné péče. Laciná péče je prokazatelně drahá a její prosazování je důkazem priorit ZP - pseudošetření na pseudosprávném místě.Bránění pacientu ve výběru kvalifikované a kvalitní péče je odporné a svědčí o hyenismu jejích organisátorů.

Baalamut Plané disputace a mantry  | 29. 07. 2010 15:05

jasně, jak vysvětlit pacientovi, že vyšetření potřebuje udělat nemocnice, protože má nastavené regulační mechanismy a smlouvu tak, že když vyšetření neudělá, tak špitál prodělá? když se pročítám propouštěčkami za posledních 15 let, tak přibylo naprosto zbytečných ( u psychiatrických pacientů) CT vyšetření ( asi nikdy nezapomenu na CT vyšetření patní kosti u pacientky, která měla blud, ve kterém věřila, že pravá pata není její...), magnetických resonancí, EEG, EMG, ale v zásadě se nezměnila jedna věc - lékaři obvykle s pacienty nemluví a když, tak vedeme monolog. že by si někdo udělal čas a 20 minut jenom poslouchal, není snad ani reálné.

reader Plané disputace  | 29. 07. 2010 12:12

Ad dr Šimek 3. individuální zdravotní pojistka 4. stavem definovaná minimální nepodkročitelná c e n a p r á c e pro lékaře a/ neatestované sprací pod dohledem a b/ samostatné pracující.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné