ČLK varuje před omezením péče, pacienti výhrady ale nemají

ČLK

Lékařská komora varovala, že určení dostupnosti zdravotní péče, jak je navrhuje ministerstvo zdravotnictví, je prvním krokem k omezení sítě, a tím i péče o nemocné. Pacientské organizace ale podle zjištění ČTK proti návrhu nejsou. (doplněno o prohlášení Svazu pacientů ČR)

Lékaři se v názorech liší, zdravotní pojišťovny možnost měnit síť zdravotnických zařízení vítají. Text vládního nařízení je ve fázi připomínek, platit má od ledna 2013.

„Představenstvo lékařské komory považuje návrh za přípravu právní opory pro redukci sítě smluvních partnerů zdravotních pojišťoven a pro snížení dostupnosti péče hrazené z veřejného pojištění. Jako pro pacienty potenciálně nebezpečný jej zcela zásadně odmítá,“ řekl dnes ČTK prezident komory Milan Kubek.

Podle návrhu by se pacient měl dostat k praktickému lékaři, zubaři či do lékárny do 40 minut jízdy autem. Na náhradu kyčelního kloubu by neměl čekat déle než 78 týdnů, na operaci šedého zákalu maximálně 26 týdnů. Zajistit, aby nebyly lhůty překračovány, by měly zdravotní pojišťovny.

Dojezdové doby se v nové verzi návrhu prodloužily oproti první verzi, kterou dalo ministerstvo k připomínkám loni v listopadu. Podle Kubka se tím plánovaná dostupnost pro pacienty ještě zhoršila.

Podle šéfky Koalice pro zdraví Jany Petrenko ale dávají navržené dojezdové doby rozumnou rezervu, aby péče určitě byla poskytnuta. „Dojezdové doby nikdo nepsal se stopkami, aby je kontroloval, ale kdyby se kontrolovaly, tak aby byly v rámci možností co nejlepší a zároveň realistické,“ řekla Petrenko ČTK.

„Je to celé nesmysl. V sousedním Německu to funguje na kilometry v daném okruhu, kdy pojišťovna péči uhradí. Pokud pacient jede dál, péči si uhradí sám,“ řekl ČTK pediatr Milan Kudyn.

Viceprezident Svazu zdravotních pojišťoven Vladimír Kothera potvrdil ČTK, že při stanovení dojezdových dob se vychází z ekonomických možností pojišťoven i smluvní sítě.

„Máme tendenci, aby současná síť se už nerozšiřovala. Dáme připomínky, aby dojezdové doby odpovídaly potřebným změnám v síti zařízení,“ uvedl. K možnosti stanovit dojezdnost jako okruh v počtu kilometrů dodal, že centrům specializované péče dávají pojišťovny spádové oblasti do smluv.


Prohlášení pacientů k informacím ČTK

Svaz pacientů ČR protestoval a protestuje proti mnohým tzv. reformním zákonům ministra Hegera!

ČTK v dnešní zprávě cituje, že jako zdroj pro zjištění názoru pacientů použila názor paní Petrenko, která reprezentuje svoji O.P.S. společnost zřízenou na podporu podnikání ve zdravotnictví a nikoliv občasnké sdružení reprezentující demokratický názor občanů, pacientů a proto její názor není na místě anebo dokonce přípustné uvádět jako názor většiny pacientů.

Svaz pacientů ČR se ztotožňuje s názorem ČLK na omezení péče při záměru omezení sítě zdravotnictvách zařízení. Ze strany ministerstva jde o zrušení záruk dostupnosti zdravotní péče. Uvedený dojezdový čas by umožňoval redukovat počet lékařů a lékáren na sotva 10 % a velkou část obyvatelstva by zbavil přístupu ke zdravotní péči vůbec.

Copak jsme nebyli v letních měsících minulého roku na náměstí před Ministerstvem zdravotní protestovat proti návrhům ministerstva? Kde byla ČTK a její redaktoři? Už by bylo třeba pár personálních změn v ČTK, jinak se tato agentura stane poplatnou vlady.

Copak jsme nevydali stanoviska a prohlášení, která reprezentují názory dvanactitisíce naších členů a stovky tisíc naších sympatizantů? Proč si redaktoři ČTK nepřečtou zprávy na webu Svazu pacientů ČR? Stačí tak málo, napsat do vyhledávačů www.pacienti.cz anebo jen slovo „pacienti“ a najde vše, dokonce i kontakty na představitele tohoto nejvýznamnějšího pacientského sdružení.

Luboš Olejár, prezident Svazu pacientů ČR

Stanoviska svazu pacientů ČR naleznete ZDE

Ohodnoťte tento článek!