Přejít na obsah

ČLK varuje, že nemocnicím chybějí lékaři klíčových oborů

zpět
31.3.2016
chodba, nemocnice
zvětšitchodba, nemocniceZdroj: Shutterstock

chodba, nemocnice | Zdroj: Shutterstock

 

Menší nemocnice musejí kvůli nedostatku lékařů omezovat provoz nebo zavírat klíčová oddělení, varuje Česká lékařská komora (ČLK). Lékaři chybějí hlavně v oboru vnitřního lékařství, chirurgie a gynekologie a porodnictví.

Podrobná data zveřejní ČLK na tiskové konferenci, kam přijdou její varování potvrdit přední představitelé těchto tří medicínských oborů.

Před třemi týdny vyzvala ČLK vládu k přijetí krizového plánu na záchranu českého zdravotnictví. Upozornila, že kvůli nedostatku personálu už není schopna garantovat kvalitu péče. Stát podle ní musí zdravotnictví přidat peníze. Bez rychlého růstu platů zdravotníci v nemocnicích nezůstanou, varovala komora.

Na podporu svých požadavku spustila ČLK sérii tiskových konferencí. Na jedné zveřejnila příklady nemocnic, které kvůli nedostatku personálu omezily v poslední době provoz. Například pražská Nemocnice Na Františku uzavřela neurologické oddělení, kolínská nemocnice sloučila cévní chirurgii s chirurgickým oddělením a nemocnice v Městci Králové omezila provoz chirurgie.

K nedostatku lékařů v regionech přispívá podle ČLK i současné komplikované vzdělávání, které je nutí dlouhodobě pobývat při přípravě na atestaci ve fakultních nemocnicích. Nemocnice aktuálně hledají za pomoci inzerátů kolem 1000 lékařů. Kdyby měly dodržovat zákoník práce a povolené přesčasy, musely by jich podle ČLK hledat až 3000.


Komentovat článek: ČLK varuje, že nemocnicím chybějí lékaři…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

1 nejnovější komentář k článku ČLK varuje, že nemocnicím chybějí lékaři…

Komentáře

1 komentář
Pepa umělý problém?  | 31. 03. 2016 17:10

Varování ČLK je pochopitelné, ale srozumitelné, ale jako obvykle nemá adresáta. Ministerstvo zde není pro lékaře, ale pro veřejnost. A názor veřejnosti je zcela jasný. Jako problém to necítí, téma pro volby či média to není. Zvýšení platů lékařů veřejnost nepodporuje, spíše odmítá. Naopak podporuje restrikce. Zavést poplatky za vzdělání pro lidi, kteří chtějí být lékaři a omezit jejich právo na práci mimo ČR. Možná by neměli mít svobodu dát výpověď nebo si vybrat místo. Tak to poměrně jasně definuje veřejné mínění, alespoň v komentářích na internetu. Jak to ovšem přitáhne více doktorů do nemocnic mi není zcela jasné. Nicméně tento přístup by byl pro veřejnost zjevně více uspokující než samotné řešení problému údajného nedostatku lékařů. V době, kdy absolutní počet lékařů nebyl vyšší, informovalo ministerstvo, že lékařů je nadbytek (minister L. Heger).

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné