ČLK vítá zvýšení úhrady za některé léky

Zvýšení úhrady některých léků ze strany pacientů vítá v souvislosti s novou vyhláškou Česká lékařská komora (ČLK). Podle jejího mluvčího Pavla Kubíčka jde hlavně o léky, které mají bezplatné alternativy hrazené plně pojišťovnami. ČLK by však v určitých případech byla pro bezplatné léky na léčbu Alzheimerovy choroby, které zatím pojišťovny nehradí…

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU – řekl v sobotu Kubíček během výjezdního zasedání představenstva komory v Jaroměřicích nad Rokytnou na Třebíčsku. Problematické jsou podle něj léky, které slouží ke snižování tělesné váhy.

„Tam se domníváme, že jejich bezplatná distribuce nebude dobrá, protože se s nimi bude více plýtvat,“

poznamenal.

Bezplatné léky považuje ČLK za základní standard pro pacienty. Avšak lék na stejnou nemoc, který například umožňuje pacientovi brát ho jen jednou denně, je už podle Kubíčka určitý nadstandard.

„U nadstandardních léků nepovažujeme za špatné za ně doplácet,“

řekl.

U léků na Alzheimerovu chorobu by komora v určitých, přesně indikovaných případech byla pro to, aby byly bezplatné. Na druhou stranu však podle Kubíčka účinek těchto léků není zatím zcela průkazný.

„Dá se říci, že v některých případech mohou zpomalit průběh nemoci, ale že by tento efekt byl tak jasný, není zřejmé,“

domnívá se Kubíček. Nezařazení těchto přípravků na seznam léčiv hrazených pojišťovnou by proto nemělo podle mluvčího mít zásadní dopad na zdravotní stav pacientů.

Od 1. července vstoupí v platnost nová vyhláška ministerstva zdravotnictví, podle níž budou pojišťovny za některé léky platit méně a pacienti budou muset za ně více připlácet. Vyhláška stanoví 521 skupin léčivých látek, přičemž v každé skupině alespoň jeden přípravek plně hradí zdravotní pojišťovny.

mal, Severočeské noviny, 25.6.2001

Ohodnoťte tento článek!