Přejít na obsah

ČLK vydala pro migranty i lékaře pravidla poskytování péče

zpět
17.3.2016
praktický lékař, praktik, tlak, hypertenze
zvětšitpraktický lékař, praktik, tlak, hypertenzeZdroj: Shutterstock

praktický lékař, praktik, tlak, hypertenze | Zdroj: Shutterstock

 

Česká lékařská komora (ČLK) zveřejnila na svém webu informace pro migranty o pravidlech poskytování zdravotních služeb v Česku. Materiál je vedle češtiny v 11 jazycích, kterými migranti hovoří, a má podle prezidenta ČLK Milana Kubka usnadnit lékařům a pacientům z řad migrantů vzájemnou komunikaci.

Návod dostanou všichni lékaři a podle dohody s ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) se bude rozdávat také v záchytných zařízeních pro migranty.

O přestěhování do Česka zatím nemají běženci velký zájem. Ve třech zařízeních v Bělé pod Bezdězem, Vyšních Lhotách a Drahonicích s celkovou kapacitou 1030 míst je nyní 66 lidí. Hlavní nápor uprchlíků z válkou postižené Sýrie, Iráku a Afghánistánu cílí do Německa, kam jich loni přijelo 1,1 milionu. Letos za první dva měsíce to bylo nejméně 150.000 lidí.

Materiál pro lékaře a migranty zpracovala etická komise ČLK. Přeložen byl do angličtiny, arabštiny, čínštiny, francouzštiny, jazyků Darí a Paštu, mongolštiny, ruštiny, španělštiny, ukrajinštiny a vietnamštiny.

„Cílem je předcházet konfliktním situacím, mírnit obavy migrantů z našich zdravotníků a zároveň chránit lékaře poskytující zdravotní péči těmto osobám. Ze zahraničních i našich zkušeností vyplývá, že lékaři i ostatní zdravotníci narážejí nejen na komunikační bariéru, ale často i na absolutní nepochopení ze strany migrantů, jež ošetřují,“ řekl ČTK Kubek.

Případné problémy nechtěl specifikovat, v médiích ale byly už dřív zprávy o lékařích, kteří se zdráhali přijmout migranty do své péče.

Z materiálu se migranti dozvědí, že lékaři a zdravotnický personál je připraven jim poskytnout potřebnou zdravotní péči a bude se snažit umožnit jim komunikaci s pomocí tlumočníka. Dozvědí se i to, že zdravotní služby jim mohou být poskytnuty jen s jejich svobodným a informovaným souhlasem. Bez souhlasu jen v případě, kdy je péče neodkladná a zdravotní stav pacienta neumožňuje souhlas vyslovit, a také v případě vážné duševní poruchy, pokud by bylo kvůli neléčení vážně ohroženo zdraví pacienta.

Bez souhlasu lze hospitalizovat pacienta, je-li nařízena izolace či karanténa, například při riziku šíření vážné infekce. Dále pokud je pacient pod vlivem návykové látky či jde o nezletilého pacienta nebo pacienta s omezenou svéprávností v případě, že je podezření na týrání, zneužívání nebo zanedbávání.

Při poskytování péče mají migranti stejně jako čeští pacienti právo na důstojné zacházení a respektování soukromí i studu. Mají právo seznámit se podrobně s průběhem léčby a mít u sebe osobu blízkou, nebo tu, již určí, pokud to nenaruší výkon péče. Nezletilí či osoby s omezenou svéprávností mají právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce. Právo mají všichni pacienti rovněž na to, aby znali jména těch, kdo je léčí. Mohou odmítnout přítomnost těch, kteří se na léčbě přímo nepodílejí.

V nemocnici a ostatních lůžkových zařízeních mají migranti jako čeští pacienti právo na duchovní péči a podporu od duchovních církví a náboženských společností registrovaných v ČR.


Komentovat článek: ČLK vydala pro migranty i lékaře pravidla…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK vydala pro migranty i lékaře pravidla…

Komentáře

další 3 komentáře
MUDr ČLK blafuje?  | 17. 03. 2016 15:56

Marně ale kdekoliv hledám informaci o tom, kdo vyšetření migrantů vůbez zaplatí.

Dr. ČLK blafuje?  | 17. 03. 2016 14:27

Tady jde spíše o know how, jak k migrantům přistupovat a jak se mají oni zachovat - a o stavu českého zdravotnictví ČLK bohužel pro nás občany neblafuje, mnohde je to ještě horší než ČLK říká (ale názor na to může mít každý člověk jiný). Většinou má každé záchytné centrum svého nasmlouvaného praktického lékaře. Ostatní lékaři se samozřejmě rozhodnou, zda mají kapacity pro ošetření nových pacientů - sám za sebe problém nemám cca za 3-4 týdny od objednání, jinak jsem kompletně plnej (jakožto specialista).

prostý občan ČLK blafuje?  | 17. 03. 2016 11:37

V úvodu letáku pro migranty se píše: Lékaři a ostatní zdrav personál jsou připraveni Vám kvalitně poskytnout zdravotní péči. V posledních dnech však stupňuje ČLK kampaň o rozpadajícím se zdravotnictví, o kritickém nedostatku lékařů a sester v nemocnicích,jejich extrémní přetíženosti, vysoké unavě,vysokém počtu přesčasových hodin, o chybějících lékařích na obvodech,v mnohých místech těžko dostupné lékařské péči atd.atd!!! Tak tomu nerozumím! Buďˇ CLK blafuje občany CR,šíří poplašné zprávy nebo migrantům slibuje nemožné po vzoru neziskových aktivistů-anarchistů,proč??? Komu se snaží slušně řečeno zalíbit? Nebo bude zdrav. péče poskytována na úkor občanů ČR? Ať mi to tady někdo vysvětlí. Konzultovala CLK s lékaři tuto letákovou iniciativu? Mají síly,kapacity, odhodlání? Vědí o komplikacích,které mají rakouští a němečtí lékaři při péči o migranty navzdory podobným letákovým akcím? Nemělo být v letáku spíše napsáno: Milí uprchlíci, kapacity našeho zdravotnictví jsou zcela vyčerpány. Jak právě nyní důrazně vyhlašuje ČLK jsou nedostatečné i pro péči o občany ČR! Takže prosím neočekávejte,že Vám bude poskytnuta zdravotní péče,natož pak kvalitní.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné