Přejít na obsah

ČLK žádá pacienty o podporu: zavalte ministerstvo dopisy

zpět
10.11.2010
ČLK
zvětšitČLK
Autor: člk

ČLK | Autor: člk

 

Česká lékařská komora vyzvala pacienty, aby pomohli lékařům a nemocnicím v jejich boji za změnu připravované úhradové vyhlášky na příští rok. Ministerstvo zdravotnictví v ní stanoví pokles plateb za všechny druhy lékařské péče.

Zástupci lékařů a nemocnic se včera sešli, aby stanovili společný postup a shodli se na dalších krocích. „Byli bychom rádi, kdyby nás pacienti podpořili. Představujeme si dopisovou smršť, že nesouhlasí, aby jejich lékař nemohl léčit lege artis tedy podle doporučených pravidel,“ uvedl Milan Kubek pro ČRO.

Když lékaři vyčerpají limity, nebudou už prý péči nebo léky dotovat ze svého. Pacienty budou posílat na jejich zdravotní pojišťovnu, ať se s ní nějak domluví. Soukromí lékaři zase prý zvažují, že začnou od pacientů vybírat hotově.

MZ: Ať se zařízení samo domluví

Ministerstvo zdravotnictví se brání a tvrdí, že peníze v systému zkrátka nejsou, navíc si podle něj může zařízení s pojišťovnou vyjednat vyšší platby. Vyhláška stanoví jen minimální hranici. Do čtvrtka mají lékaři a nemocnice dát ministerstvu k vyhlášce připomínky. Pošlou je jednotlivá sdružení lékařů a nemocnic, souhrnné připomínky pošle také ČLK.

„Nesouhlasíme s poklesem úhrad, neodpovídá to ekonomické realitě a je to politické rozhodnutí. Výběr pojistného neklesá, na účtech pojišťoven je 18 miliard, mají být použity na úhradu péče,“ doplnil dále Kubek.

Nemocnice: lékaře stejně nezaplatíme

Nemocnice na jednání s lékaři upozornily, že ani v případě, že jim ve vyhlášce ministerstvo platby navýší, nebudou moci zvýšit platy tak, aby lékaři neodcházeli do zahraničí. Aktuálně v akci Lékařského odborového klubu hrozí výpovědí na konci roku 3700 z 16.000 nemocničních lékařů.

Situace podle Kubka přerůstá možnosti manažerů. Kdyby mělo odejít pět až 10 procent lékařů, zvládnou to, ale těžko najdou řešení, pokud jich odejde třeba polovina. To musí řešit vláda, zdůraznil prezident ČLK.

Lékaři a nemocnice se také shodli v odporu proti regulacím léků a laboratorních vyšetření. Milan Kudyn ze Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost varoval, že kvůli regulacím by lékaři nemohli léčit děti podle nejlepšího vědomí a svědomí.

„Zejména u dětí to je smutné říct rodičům, že dítěti nemohu poskytnout, co si myslím, že by mu mělo patřit,“ uvedl. Zdravotníci jsou podle Kubka ochotni smířit se i s tím, že vyhláška prodlouží doby splatnosti, jen aby dostali vyšší platby.


Komentovat článek: ČLK žádá pacienty o podporu: zavalte…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK žádá pacienty o podporu: zavalte…

Komentáře

dalších 5 komentářů
člověk léčený Hrozně bych se divil ...  | 11. 11. 2010 11:35

Budu podporovat ČLK, v boji za reformu zdravotnictví, zrušení bodů. Víte co se úplně normálně říká mezi lidma ? Pokuď mají nějaký vlekoucí se problém . A vlastně jsou tak nějak nežádoucí ? Tak jsem byl zase u doktora. Zase si na mě napsal body. A nic.Prostě se na mě vybodnul. Vždyť jim jde jen o ty body.

pacient Re: Hrozně bych se divil...  | 11. 11. 2010 08:48

Lékař prodává pacientovi službu, za kterou je placený penězi pacienta. Takový je TEORETICKY vztah lékař-pacient. U nás si pořád páni doktoři myslí, že jsou nadlidé, že pacienti jsou tu jen proto, aby je otravovali, a podle toho se taky k pacientům chovají. Mluvím z osobní zkušenosti a zkušenosti lidí v mém okolí. Když mi například automechanik opraví špatně auto, jsem v nebezpečí života nejen já, ale další lidé na silnici. Mám možnost reklamace špatné práce a mechanik si nedovolí nechat mě čekat 4 a více hodin, než mi „věnuje“ pár minut se stížnostmi na to, že už měl být někde jinde. Když mi prodá špatnou službu lékař, možnost reklamace je mizivá a pokud si dovolím vyjádřit OPATRNĚ svou nespokojenost, je doktor schopný mě spucovat jak malého haranta, nebo mi vysvětlí, že problém je neřešitelný. Ale peníze tak jako tak dostane. Ne za výsledek, ale za pokus. Teď trochu přeháním, ale zkuste taky trochu jiný úhel pohledu. A o tom, že by lékaři dělali charitu, nemůže být ani řeči, že! Kde jsou ti chudí doktoři? V Česku ne. Proč by měly pacienty zajímat problémy lékařů? Lékaře nezajímají problémy pacientů, a to jsou za to placeni!

Igor Mazoch Hrozně bych se divil,  | 11. 11. 2010 08:22

Možná by stálo za to, vytvořit krátkou petici a žádat o podpisy. V ordinace část určitě podepíše s větší pravděpodobností než někde na ulici nebo než by sami psali dopisy. Text by mohla třeba vymyslet ČLK a poslat lékařům.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné