ČLK žádá zmírnění úhradové vyhlášky, chce o něm jednat s Rathem

ČLK požaduje zmírnění vyhlášky o úhradách péče. Vyzvala dnes ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby s ní o tom jednal. Novinářům to řekl prezident komory Milan Kubek. Proti vyhlášce a Rathově politice protestují mnohá lékařská sdružení i stomatologická komora…

PRAHA – Jejich představitelé svolali na 24. února na Staroměstské náměstí velkou demonstraci. Vedení ČLK s tímto krokem nesouhlasí.

Lékaři a zdravotnická zařízení by měli za péči dostávat o tři procenta peněz víc než v prvním pololetí loňského roku. Vyhláška ale stanovuje také přísná omezení a limity na léky a ošetření. Výkony, které se do nich nevejdou, pojišťovny neproplatí. Za překročení hrozí navíc sankce.

Podle Kubka vyhlášku zrušit nelze. Komora ale žádá o její zmírnění. „Vyhláška je zbytečně restriktivní. Není naše věc, jak lze revizi provést. Nejsem schopen říct, jak to ministr může udělat. Je to na legislativcích,“ uvedl Kubek. Novou vyhlášku ČLK pak žádá na druhé čtvrtletí či nejpozději na příští pololetí.

Komora jako zmírnění navrhuje to, aby na lékaře sankce nedopadaly, pokud překročí limity o méně než deset procent. Regulace by se neměly týkat ani léků a zdravotnických prostředků, jejichž vydání pacientům schválil revizní lékař.

Podle ČLK by srážky na úhradách neměli mít také lékaři, kteří ošetří od dané pojišťovny méně než sto klientů. Komora navrhuje i vznik komisí, v nichž by zasedali revizní lékaři spolu se zástupci ČLK. Na žádost zdravotnických zařízení by posuzovaly důvody překročení stanovených limitů na léky a ošetření.

Kubek připomněl, že se již podařilo vyjednat to, aby se limity nevztahovaly na očkování a preventivní péči. Podle vyhlášky je lékaři také mohli poskytovat jen v omezeném množství.

Komora vyzvala lékaře ke klidu a rozvaze. „Pokud se budou soukromí lékaři chovat jako loni, nic nehrozí. Nyní omezují péči nadměrně a zbytečně. Připravují si tak na sebe past v příštím roce,“ uvedl prezident ČLK. Připomněl, že úhrady v roce 2007 se budou stanovovat podle poskytnuté péče letos. Komora rovněž doktory vyzvala, aby pacientům předepisovali jen léky, které si lidé nemohou bez receptu koupit v lékárně.

S ministrem by chtěl Kubek o vyhlášce jednat do 17. února, kdy se sejdou předsedové okresních lékařských komor.

ČTK

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Číst podobný dopis od Milana Kubka je docela balzám. Budiž. Je ale třeba i lehounce nadzvednout sukýnky tohoto překvapení. Nyní již nejde jen o vyhlášku, která je hlavně v oblasti regulací velmi hloupá. Dokonce tak hloupá, že se mi moc nechce věřit, že ji Rath myslel vážně.

V současné době, kdy se stav sjednocuje poněkud jinak, než by chtěl s komunisty

spolupracující ministr zdravotnictví, má on a jeho blízcí přímo panickou hrůzu z velké demonstrace. Kdoví. Možná mu někdo naznačil, že jej pak bude muse přestat chránit. A to by mohlo být fatální. Vzhledem ke všem možným hromadám pod koberci, které za sebou za posledních několik let zanechal.

No a tak se sehraje divadýlko, jen aby se zabránilo demonstraci. Upraví-li se regulace do přijatelnější podoby, pak to bude jen dobré. I já budu vděčný, protože především v oblasti indukované péče a diagnostiky viselo nad člověkem něco mnohem horšího než Damoklův meč… Nyní již ale jde o mnohem více než o vyhlášku a partikulární cile lékařů.

Neumím si představit po tom, co Rath předvádí ve zdravotnictví, jak asi hlasuje ve

vládě o jiných věcech. Prostě a jednoduše – demonstrace by se měla konat téměř za všech okolností a myslím si, že lékaři by se měli (nechtějí-li padnout do „laskavé“ náruče KSČ, do které je Rath dle mého názoru tlačí) v co největší míře účastnit. Na závěr. Milanův dopis ministrovi je dobrý, i když v mnohých bodech by zasluhoval polemiku. Přesto jsem přesvědčen, že se jedná jen o divadélko, při kterém je obětována jedna blbá vyhláška něčemu mnohem podstatnějšímu. A to by si měl každý uvědomit. Osobně 24. 2. na Staroměstké náměstí jdu.

Ohodnoťte tento článek!