ČLK žádá zmírnění vyhlášky

Česká lékařská komora (ČLK) žádá, aby ministerstvo zdravotnictví zmírnilo regulační vyhlášku o úhradách péče. Komora proto včera vyzvala ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby s ní o tom 17. února jednal…

Novinářům to řekl prezident ČLK Milan Kubek.

Podle něj špatnou vyhlášku již zrušit nelze, bylo by však vhodné již na druhé čtvrtletí nebo nejpozději na druhé pololetí vydat vyhlášku novou. Protest proti úhradové vyhlášce a Rathově politice hodlají vyjádřit i další lékaři 24. února na Staroměstském náměstí.

Lékaři a zdravotnická zařízení by měli podle nové vyhlášky za péči dostávat o tři procenta peněz více než v prvním pololetí loňského roku. Vyhláška ale stanovuje také přísná omezení a limity na léky a ošetření.

Výkony, které se do nich nevejdou, pojišťovny lékaři neproplatí. Pokud limit lékař překročí, zaplatí výkony provedené na svých pacientech ze svého. ČLK jako zmírnění například požaduje, aby nebyly na lékaře uplatňovány finanční postihy, pokud překročí limit na léky o méně než 10 procent.

Zástupci praktických lékařů, pediatrů a ČLK se s ministrem již dříve dohodli, že preventivní prohlídky budou z regulací vyjmuty. Regulace by se neměly týkat ani léků a zdravotnických prostředků, jejichž vydání pacientům schválil revizní lékař.

Podle ČLK by srážky na úhradách neměli mít i lékaři, kteří ošetří od dané pojišťovny méně než sto klientů.

Právo

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Martin Vedral

Číst podobný dopis od Milana Kubka je docela balzám. Budiž. Je ale třeba i lehounce nadzvednout sukýnky tohoto překvapení. Nyní již nejde jen o vyhlášku, která je hlavně v oblasti regulací velmi hloupá. Dokonce tak hloupá, že se mi moc nechce věřit, že ji Rath myslel vážně.

V současné době, kdy se stav sjednocuje poněkud jinak, než by chtěl s komunisty spolupracující ministr zdravotnictví, má on a jeho blízcí přímo panickou

hrůzu z velké demonstrace. Kdoví. Možná mu někdo naznačil, že jej pak bude muse přestat chránit. A to by mohlo být fatální. Vzhledem ke všem možným hromadám pod koberci, které za sebou za posledních několik let zanechal.

No a tak se sehraje divadýlko, jen aby se zabránilo demonstraci. Upraví-li se regulace do přijatelnější podoby, pak to bude jen dobré. I já budu vděčný, protože především v oblasti indukované péče a diagnostiky viselo nad člověkem něco mnohem horšího než Damoklův meč… Nyní již ale jde o mnohem více než o vyhlášku a partikulární cile lékařů.

Neumím si představit po tom, co Rath předvádí ve zdravotnictví, jak asi hlasuje ve vládě o jiných věcech. Prostě a jednoduše – demonstrace by se měla konat téměř za všech okolností a myslím si, že lékaři by se měli (nechtějí-li padnout do „laskavé“ náruče KSČ, do které je Rath dle mého názoru tlačí) v co největší míře účastnit. Na závěr. Milanův dopis ministrovi je dobrý, i když v mnohých bodech by zasluhoval polemiku. Přesto jsem přesvědčen, že se jedná jen o divadélko, při kterém je obětována jedna blbá vyhláška něčemu mnohem podstatnějšímu. A to by si měl každý uvědomit. Osobně 24. 2. na Staroměstké náměstí jdu.

Ivo Procházka

Několik poznámek k výše uvedenému textu: „Lékaři a zdravotnická zařízení by měli podle nové vyhlášky za péči dostávat o tři procenta peněz více než v prvním pololetí loňského roku“ – zavedením nového seznamu výkonů bude ve skutečnosti objem možné poskytnuté péče ve srovnání s rokem 2005 u ambulancí účtujících výkonově o 30-50% NIŽŠÍ. Z pohledu smluvního nestátního zařízení pak 3% stěží pokryjí nárůst cen energií a dalších vstupů včetně valorizací platů SZP.

„Zástupci praktických lékařů, pediatrů a ČLK se s ministrem již dříve dohodli, že preventivní prohlídky budou z regulací vyjmuty. Regulace by se neměly týkat ani léků a zdravotnických prostředků, jejichž vydání pacientům schválil revizní lékař. “ – ani jedno z toho není pravda.

Metodický pokyn nemá žádnou právní validitu, tu má jedině vyhláška 550/2005. Pokud by ztravotnické zařízení dodatek v tomto smyslu podepsalo a dostalo za něj takto zaplaceno, v okamžiku, kdy by došlo ke sporu, může být po něm dlužná částka vymáhána. Vynětí z regulace léků schválených revizním lékařem neřeší ani metodický pokyn a vyhláška hovoří v tomto smyslu zcela jasně. Aktivitu ČLK by bylo lze taktéž s úspěchem zpochybnit. Osobně nechápu, jak může autor fakta zcela vytržená z kontextu tímto způsobem zveřejňovat.

MUDr.Lenka šepsová,PL Nový Bor

Jde o vysokou hru,opravduprakticky vabank. Dr Kubek ješte před sjezdem obhajoval vyhlášku jako spravedivou-to,když stál vedle Ratha.O něho totiž jde,ne o vyhlášku. Jde o místo na kandidátce třetí strany v pořadí, za kterou Rath kope,potřeba poslanecké imunity vzrůstá.

Proto ony tanečky jako jednání 17,2, kdy předsedové OS ČL jsou do Prahy zváni. Jejich jednáním se pak bude Kubek a Rath zaštitovat tak,jak jsou to zvyklí dělat.

Komora to má vše omašlovat. Valná většina to již pochopilasoudě dle reakcí z okresů na toto valná část předsedů neskočí. Čekám netrpělivě na nějaký hezký článek od profesora Pafka,kterým by oba výše pány podpořil, aby bylo vše stylové.

PharmDr. Petr Rejsek, Cheb/Aš

Děkuji dr. Šepsové za trefnou reakci. Také by mě mimochodem zajímalo, jak se na tuto problematiku dívají tety pana profesora.
Ohodnoťte tento článek!