Přejít na obsah

ČLK znepokojuje situace v Karlovarské nemocnici

zpět
17.9.2007

"Model řízení nemocnic v Karlovarském kraji, kdy kraj svěřil hospodaření s vlastním majetkem soukromému subjektu, který nenese ekonomickou odpovědnost, evidentně selhal. Chyby manažerů a nedostatek finančních prostředků pak prohlubují existenční nejistotu zaměstnanců a způsobují odchod kvalifikovaných zdravotníků z KKN," píší v prohlášení zástupci ČLK...

Usnesení představenstva ČLK k situaci v Karlovarské krajské nemocnici a.s.

Představenstvo České lékařské komory je vážně znepokojeno situací v Karlovarské krajské nemocnici a.s. (dále KKN), která podle vyjádření vlastních vedoucích lékařů – primářů přestává být schopna zajišťovat kvalitní zdravotní péči pro občany Karlovarského kraje.

Pouhým sloučením tří okresních nemocnic (Karlovy Vary, Sokolov, Cheb) do jedné akciové společnosti nemohlo pochopitelně dojít a ani nedošlo k vytvoření zdravotnického zařízení, které by bylo schopno poskytovat péči na úrovni tzv. krajské nemocnice, tedy nemocnice třetího typu.

Model řízení nemocnic v Karlovarském kraji, kdy vlastník (kraj) svěřil hospodaření s vlastním majetkem jinému subjektu (Česká zdravotní, a.s.), který nenese ekonomickou odpovědnost, evidentně selhal.

Chyby manažerů, kteří navíc špatně komunikují se zaměstnanci, a nedostatek finančních prostředků pak prohlubují existenční nejistotu zaměstnanců a způsobují odchod kvalifikovaných zdravotníků z KKN což se negativně projevuje na kvalitě zdravotní péče v tomto regionu.

Příčinou prohlubujících se ekonomických problémů KKN nejsou platy zdravotníků, ale chybná manažerská rozhodnutí.

Zřizovatel nemocnice KKN nekomunikuje s Českou lékařskou komorou, která je zákonem zřízená jako profesní samospráva spoluodpovědná za kvalitu zdravotní péče v ČR.

ČLK například nikdy nebyla seznámena s materiálem nazvaným „Opatření k optimalizaci lůžkového fondu Karlovarské krajské nemocnice a.s“, proto nemůžeme vyloučit, že za prohlubujícími se ekonomickými problémy nemocnice nejsou pouhé chyby manažerů, ale že může jít i o úmysl snižovat cenu nemocnice před její eventuelní privatizací.

Situace ve zdravotnictví Karlovarského kraje je alarmující. Ještě více znepokojivé je však to, že v současnosti neexistují žádné zákonné překážky, které by bránily jejímu opakovaní v jiných regionech.

Česká lékařská komora podporuje stanovisko vedoucích lékařů – primářů KKN a je připravena ve spolupráci s těmito lékaři jednat s vedením Karlovarského kraje o budoucnosti lůžkové zdravotní péče v tomto regionu. Představenstvo ČLK zároveň nabízí všem lékařům KKN právní a profesní ochranu proti případným perzekucím.

www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: ČLK znepokojuje situace v Karlovarské nemocnici

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK znepokojuje situace v Karlovarské nemocnici

Komentáře

dalších 11 komentářů
Karas Jde o něco jiného  | 17. 09. 2007 15:31

V případě KKN a jejího aktuálního vedení se jedná o aktuální tunel. Na to poukazují lékaři i jejich komora. Restrukturalizace lůžkového fondu při existenci dalších soukromých nemocnic v M.Lázních a Ostrově je zase nesplněné dílo kraje, který si před rokem-dvěma vybral na tuto věc auditora. Je třeba sledovat kecy a činy.

pigor - Christophoro Christoph - pozor na něj  | 17. 09. 2007 14:28

krysám stop

AntiÚstečák Jan Christoph - pozor na něj  | 17. 09. 2007 13:57

Zkráceně: KKN jako akciovku chtěl hejtman a podpořil ji v regionálním tisku i ředitel krajské pobočky VZP Jan Christoph. Minulý týden zveřejnila VZP náklady na jednoho pojištěnce po okresech a krajích. Karlovarský kraj s náklady 17 524 Kč oproti celostátnímu průměru 17 089 Kč za rok 2006 se řadí k těm horším. V kraji je KKN a dvě soukromé nemocnice (v Ostrově a M.Lázních). Penězovad drží VZP a sympatizuje se soukromým sektorem. Proto pozor na ředitele Christopha, minulý týden o něm vyšel zajímavý článek a hlavně signál, že ho jako Ústečáka v Ústí nechtějí a z vyšší moci bylo zrušeno výběrové řízení v jediném kraji, a to v našem. On asi politicky vyhovuje ODS v této pro KKN nepříliš šťastné době.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné