ČLK zveřejní konkrétní čísla o výdajích na léky

Titulní obrázek

Prezident komory Milan Kubek ve středu prohlásil, že výrazný nárůst výdajů na léky je ekonomická katastrofa, pokud by tento trend měl pokračovat dál. Varoval rovněž, že kromě výdajů pojišťoven stoupají i platby pacientů…

Česká lékařská komora (ČLK) zveřejní konkrétní čísla o výdajích na léky.

Podle Kubka například v lednu stouply výdaje zdravotních pojišťoven na léky o rekordních 19 procent. Za lékovou politiku kritizuje Kubek ministerstvo zdravotnictví.

Kubkovi vadí také to, že „nikdo dosud neviděl“ novou lékovou vyhlášku, která má platit od 1. dubna. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt však kritiku odmítl a oznámil, že vyhláška vyjde včas. Cikrt argumentuje tím, že exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) udělal „násilné škrty“ v úhradách léků o 20 procent, takže se nyní vše jen vrací k normálu.

„Jasně jsme sdělili, jaké budou letos nárůsty peněz na léky. Podle zdravotně pojistných plánů čtyři procenta,“ upřesnil.

Dodal, že náklady na léky rostou ve všech zemích, kde se zavádějí moderní léky. Důležité je, aby nárůst byl pod kontrolou, což podle Cikrta je.

Současný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) podle Cikrta zařadil do nové vyhlášky řadu moderních drahých přípravků pro vážně nemocné a naopak omezil úhrady pojišťoven za léky, které podle odborníků jsou zastaralé, případně mají spornou účinnost. Za zastaralé přípravky ušetří zhruba dvě miliardy korun za rok. Uspořené peníze dá na moderní léky.

ČTK

ČLK zveřejní konkrétní čísla o výdajích na léky
Ohodnoťte tento článek!