Přejít na obsah

ČLK zveřejní konkrétní čísla o výdajích na léky

zpět
8.3.2007

Prezident komory Milan Kubek ve středu prohlásil, že výrazný nárůst výdajů na léky je ekonomická katastrofa, pokud by tento trend měl pokračovat dál. Varoval rovněž, že kromě výdajů pojišťoven stoupají i platby pacientů...

Česká lékařská komora (ČLK) zveřejní konkrétní čísla o výdajích na léky.

Podle Kubka například v lednu stouply výdaje zdravotních pojišťoven na léky o rekordních 19 procent. Za lékovou politiku kritizuje Kubek ministerstvo zdravotnictví.

Kubkovi vadí také to, že „nikdo dosud neviděl“ novou lékovou vyhlášku, která má platit od 1. dubna. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt však kritiku odmítl a oznámil, že vyhláška vyjde včas. Cikrt argumentuje tím, že exministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) udělal „násilné škrty“ v úhradách léků o 20 procent, takže se nyní vše jen vrací k normálu.

„Jasně jsme sdělili, jaké budou letos nárůsty peněz na léky. Podle zdravotně pojistných plánů čtyři procenta,“ upřesnil.

Dodal, že náklady na léky rostou ve všech zemích, kde se zavádějí moderní léky. Důležité je, aby nárůst byl pod kontrolou, což podle Cikrta je.

Současný ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) podle Cikrta zařadil do nové vyhlášky řadu moderních drahých přípravků pro vážně nemocné a naopak omezil úhrady pojišťoven za léky, které podle odborníků jsou zastaralé, případně mají spornou účinnost. Za zastaralé přípravky ušetří zhruba dvě miliardy korun za rok. Uspořené peníze dá na moderní léky.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ČLK zveřejní konkrétní čísla o výdajích na léky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČLK zveřejní konkrétní čísla o výdajích na léky

Komentáře

dalších 21 komentářů
Magda Vančáková ?  | 9. 03. 2007 14:59

"Úspory, kterých bylo ve výdajích za léky dosaženo v loňském roce se nijak nepříznivě neprojevily na zdravotním stavu populace. " Z jakých studií vychází toto tvrzení, použité Dr. Kubkem v jeho příspěvku na stránkách ČLK?

Jiri Wicherek Re:Re:Re:Re: Důvody loňských úspor za léky  | 9. 03. 2007 13:17

OK, ad 1) to si jenom myslite nebo mate k dispozici srovnani nakladu na leky v 12/04 a 12/05 ad 2) znamena to, ze ty potrebne leky nebyly nezbytne? ad 3) opet, to si jenom myslite nebo mate k dispozici srovnani nakladu v I. a ve II. kv., nadto jeste srovnani se stejnym obdobim minuleho roku? Předpis léků prvního kvartálu se posouval do kvartálu druhého ad 4)leky predepsane u odborniku snad nejsou do onoho narustu zapocitany? Kdo predepisoval pak neni podstatne. ad 5)a nemelo by tak tomu byt? Nevolame prave po tom? Aby zbylo na uhradu za ty leky nezbytne? Ja myslim, ze letos uz se nemusite niceho bat. Vse je prece snad v tech nejlepsich rukou.

BOB Re:Re:Re: Důvody loňských úspor za léky  | 9. 03. 2007 10:27

Po zveřejnění výhružek Davida Ratha 1. léky na první kvartál se psaly již v prosinci předchozích roku 2. Pacienti nedostali všechny potřebné léky, dostali jen léky nezbytné 3. Předpis léků prvního kvartálu se posouval do kvartálu druhého 4. Pro léky byli pacienti posíláni k odborníkům 5. Léky zbytné si pacienti kupovali za své Proto to loňské neúměrné šetření a letošní neúměrný nárůst. Já si opět stahuji zdravotní péči do svých rukou. Tím ušetřím VZP dost peněz a doufám, že mi to opět neocení pokutou.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné