Přejít na obsah

ČLnK: Ministerstvo není ochotné spolupracovat

zpět
25.2.2010
jednání
zvětšitjednáníZdroj: www.ajaprivatejets.com

jednání | Zdroj: www.ajaprivatejets.com

 

Projednávání novely zákon a o léčivech je provázeno ostrou kritikou. „Snaha prosadit takto zásadní zásah do soukromí občanů bez řádného projednání v poslanecké sněmovně jen dokazuje obavu předkladatele z široké veřejné diskuse,“ uvedl pro Zdraví.Euro.cz mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Vláda schválila návrh novely zákona o léčivech, a to i přes kritiku mnoha subjektů. Jak na to reagujete?

Vláda se zabývala pozměněným návrhem, který legislativní rada vlády projednala po původním zamítnutí. Návrh prošel vládou i přes zásadní nesouhlasné stanovisko ČLK a ČLnK. Konstruktivní připomínky nebyly akceptovány, místo toho probíhá snaha o legalizaci dosud protizákonného sběru dat o občanech. Mimo jiné jde také o zdůvodnění neoprávněně proinvestovaných prostředků v řádu desítek, možná stovek milionů korun.

Budete se ještě snažit nějakým způsobem přijetí novely zvrátit?

Způsob projednávání tak zásadní novelizace zákona nelze hodnotit jinak než zcela negativně. Vytvoření obrovské databáze s osobními a citlivými údaji pacientů bez jejich souhlasu a snaha o průlom do povinnosti mlčenlivosti zdravotníků je maskována kontrolou léčiv zneužívaných pro výrobu drog. Snaha prosadit takto zásadní zásah do soukromí občanů bez řádného projednání v poslanecké sněmovně jen dokazuje obavu předkladatele z široké veřejné diskuse. Od počátku nevoláme po ničem jiném. Naší snahou je samozřejmě seznámit zákonodárce s výhradami k této novele.

Při jednání o návrhu novely došlo k určitému „komunikačnímu zmatku“, vy jste návrh neobdrželi, ministerstvo zase tvrdilo, že nemá žádné vaše připomínky. Jak k tomuto šumu došlo?

Předkladatel návrhu, ministerstvo zdravotnictví, na konci listopadu 2009 zcela nepochopitelně oslovil v připomínkovém řízení pouze ostatní ministerstva a Úřad pro ochranu osobních údajů. Odborná veřejnost, včetně České lékárnické komory, byla úplně vyloučena. I přesto jsme na ministerstvo zdravotnictví odeslali naše připomínky. Jejich přijetí ale ministerstvo popírá. 25. ledna 2010 ministerstvo vyhovělo naší opakované žádosti a poskytlo nám jednu z verzí připravovaného návrhu. Není nutné zdůrazňovat, že v něm nebyla zohledněna žádná z našich připomínek. Ani finální verzi návrhu, projednávanou na jednání vlády 22. 2. 2010 nám ministerstvo neposkytlo. Navrhovaná úprava přímo ovlivňuje práci farmaceutů v lékárnách a můžeme jen konstatovat, že se ČLnK na přípravě návrhu nijak nepodílela. Skrývat zjevnou neochotu spolupracovat za „komunikační zmatek“ je nedůstojné ministerského úředníka.


Komentovat článek: ČLnK: Ministerstvo není ochotné spolupracovat

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku ČLnK: Ministerstvo není ochotné spolupracovat

Komentáře

další 2 komentáře
lékárník z městečka arogance moci  | 25. 02. 2010 12:54

Na asertivní proklamace nepravd MzD odpovím ve stejném duchu-zopakuji, co jsem tady napsal před pár týdny: Hlavně jde o jediné – přinutit neposlušné lékárníky silou zákona vydávat PSE každému, kdo předloží průkaz. Silou vynutit připojení do CÚ, silou donutit lustrovat pacienta, jestli náhodou tento měsíc nevybral víc než 60 tablet. Silou donutit lékárníky, aby vykonávali funkci policie. Silou donutit lékárníky, aby riskovali zdraví a život, když odmítnou výdej a individuum fyzicky napadne expedienta nebo ho zraní infikovanou jehlou. Kdo ponese odpovědnost? Plíšek? Ministrová? Poslanci? Cílem novely zákona je, aby lékárník MUSEL vést a MUSEL vydat drogové prekursory a ještě suploval policii. Správně uvádí ČLnK, MzD má obavy ze široké diskuze odborníků, a očekává, že to poslanci odmávnou. Neskutečné !

Paleczech Nadpis zcela platí  | 25. 02. 2010 12:16

Ministerstvo má chování generálního štábu generalissima Stalina z dob Velké vlastenecké války. Žádné debaty, jen rozkazy a kdo neposlechne, ke zdi. Ještě si nakrást co to jde, než se na ministerstvo dostanou oranžáci a ti překlopí toky peněz zase do jiných kapes. Čas kvapí. Dokud je co rozkrást, tak kraďme. A krádež osobních dat, to je miliardový byznys. "Loupežníci z povolání, to jsou páni, to jsou páni."

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné