Přejít na obsah

Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní konec

zpět
25.10.2011
Pavel Horák
zvětšitPavel HorákZdroj: VZP

Pavel Horák | Zdroj: VZP

 

Budoucnost kritizovaného projektu elektronických zdravotních knížek IZIP visí na vlásku. Většina politiků se na pondělním zasedání orgánů VZP přikláněla k jeho zastavení.

Tuto variantu poprvé připustil i šéf pojišťovny Pavel Horák. Ten se dostal pod velký tlak. Kritizovali ho zejména vládní poslanci TOP 09 a ODS.

„Máme-li s někým jednat o další spolupráci, musíme přesně vědět, s kým jednáme,“ kritizoval šéf správní rady Marek Šnajdr (ODS) to, že vlastník 49procentního podílu v projektu, do kterého VZP vložila již téměř dvě miliardy korun, je neznámý a advokát, který ho zastupuje, jeho jméno odtajnit nechce. Podle Šnajdra si radní pojišťovny vyžádali veškeré materiály a dokumenty k tomu, aby mohli na konci listopadu rozhodnout, co s projektem bude dál.

Čtyři varianty pro IZIP

Zvolit budou muset nejspíše jednu z možností, kterou jim Horák nastínil v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

„Jednou variantou je převzetí projektu do správy VZP, ať už odkupem akcií nebo smluvních vztahů a zaměstnanců. Na druhém pólu je rozhodnutí, že se VZP již nebude tohoto projektu účastnit,“ řekl Horák.

V materiálu se uvádí, že další možností je také upuštění od plánu majetkové účasti ve firmě. VZP by tak vrátila akcie a jedinou vazbou pojišťovny na IZIP by byly platné smlouvy. Poslední možností je realizace projektu s lékařskou komorou nebo dalšími pojišťovnami.

Koalice soukromých lékařů, která sdružuje dvacet tisíc doktorů, však v pondělí rozeslala prohlášení, v němž uvádí, že systém elektronických zdravotních knížek již nebude dále podporovat.

„V současné podobě ho nepovažují za přínos pro pacienty ani pro lékaře,“ zdůvodnil za Koalici soukromých lékařů Zorjan Jojko.

Zdroje Aktuálně.cz ze správní rady VZP říkají, že pokud nebudou doktoři do elektronických knížek zapisovat, nemá tak cenu do projektu dále investovat.

„Proč budeme držet při životě něco, co nikdo nechce,“ řekl například jeden z poslanců.

Šéf VZP chtěl více času

Definitivní rozhodnutí má ale padnout až 21. listopadu.

Tedy dva dny předtím, než vyprší termín na vyzvednutí akcií IZIP. Ty jsou v současné době v advokátní úschovně.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.


Komentovat článek: Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní…

Komentáře

dalších 12 komentářů
Brmbrk Newsovi, nebo Newsové  | 27. 10. 2011 10:32

Ale vědí oni News, že každej ajťák ve státním, krajském, soukromém, družstevním, církevním či prvobytně pospolném špitále či třeba ajťák německé firmy, co se už několik let pomocí vzdálených přístupů hrabe v komputerech většiny našich ambulantních lékařů a vypíná jim třeba Izip- ten se k tomu dostane? On přece i administrátor třeba vašeho elektronikého bankovnictví ví, kolik máte na kontě a věříte mu. A vašemu pošťákovi či poslíčkovi z PPL taky a nezajímá vás, komupatří PPL. Tady u toho systému, co je o něm řeč mohu sám ovlivnit mnohé, protože tam mám nejen chronologii zápisů, ale i chronologii čumendy lékařů s přesností na vteřinu a jen já jsem ten, co si může kdykoliv říci - "může do toho psát každý, a koukat do toho třeba jen můj praktik, můj specialista, můj...., ,nebo můžou taky všichni lékaři v tom systému registrovaní, nebo taky nikdo kromě emergency". Tenhle výběr je v mé moci a já to vidím tak, že všichni doktoři můžou, protože přísahali na toho Hypokrata. A já to mám jako blbníček, kterej si můžu anglicky otevřít třeba v Kolíně nad Rýnem, když tam pobývám a sklátí mne chřipajzna. Mají se oni News hezky a vostatní taky. Přeju jim hezký 28. říjen, den otevření Sochy svobody.

news Newsovi, nebo Newsové  | 26. 10. 2011 21:35

Obávám se, že mluvíme každý o něečem jiném. Vy chcete osobní účet a kontrolu nad ním- k tomu můžete mít přístup i bez vybrebtání svých nejintimnějších informací do databaze, kterou spravuje soukromá firma a ještě k tomu nezdravotníci (zákon vás přitom chrání v tomto směru svojí normou "zákon o zdravotnické dokumentaci", kde je zcela přesně a poměrně velmi tvrdě taxativně vyjmenováno, kdo je oprávněn se zdravotnickou dokumentací nakladat. Možná nevíte, že např v nemocnici by se k těmto informacím neměl dostat ani tzv "jiný lékař", který nespolupracuje na diagnostice a léčbě vašeho onemocnění. Jaké pohnutky vás vedou k tomu vydat tyto výlučně vaše soukromé informace v plen administrátorum IZiPu, v plánu při spijení databazí matriky, daňových úředníků, úřadů komerčního pojištění ? Máte-li zájem o svůj účet a kontrolu nad ním, není nic lehčího než si o něj zažádat svoji ZP. Nebo- což by skutečně nebylo od věci- usilovat o to, aby každá ZP měla zákonnou povinnost zasílání těchto účtů pravidelně (nejlépe nekolikrát ročně- on si pacient skutečně nepamatuje, kdy a kde byl a kdo mu co dělal- zvlášť starší a polymorbidní). Nezloběj se, voni Brmbrk, a neberou to osobně :-)

Brmbrk Newsovi, nebo Newsové  | 26. 10. 2011 18:39

To onikání je News roztomilé. Zamyslej se teda, jestli pro klienta, nebo chcete-li pacienta není lepší mít nad sebou kontrolu sám pomocí osobního účtu a nespoléhat se tak moc na felčara, co se zrovna nedospal, nebo zrovna vyjednává s farmaceutem, nebo svým spoluobčanům vyhrožuje na návsi, že bere kličku v černé sanitce. Zamyslej se News, jestli je tak blbý, když už pacientovi někdo ( a tady je to VZP) dá za jeho prachy do ruky nástroj zajištěný jako jejich elektronické bankovnictví. Já ten svůj nástroj jako jeden z těch dvou milionů lidí mám a věřejí mi, ono to fakt funguje. Oni si Newsi (a nejen oni) možná neuvědomují to staré pořekadlo - kdo nikdy neokusil, ten nikdy nepochopí. A proto oni se tak durdějí. Za to se na nich nezlobím, v Litomyšli taky před sto lety nepostavili dráhu, protože se měšťani durdili. Sice je to tam na sto let zastavilo, ale dnes už je to fuk. .. Hezký večer a vybodnou se na tu politiku :)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné