Co bude s IZIP? Šéf VZP připustil i definitivní konec

Pavel Horák

Budoucnost kritizovaného projektu elektronických zdravotních knížek IZIP visí na vlásku.
Většina politiků se na pondělním zasedání orgánů VZP přikláněla k jeho zastavení.

Tuto variantu poprvé připustil i šéf pojišťovny Pavel Horák. Ten se dostal pod velký tlak. Kritizovali ho zejména vládní poslanci TOP 09 a ODS.

„Máme-li s někým jednat o další spolupráci, musíme přesně vědět, s kým jednáme,“ kritizoval šéf správní rady Marek Šnajdr (ODS) to, že vlastník 49procentního podílu v projektu, do kterého VZP vložila již téměř dvě miliardy korun, je neznámý a advokát, který ho zastupuje, jeho jméno odtajnit nechce.

Podle Šnajdra si radní pojišťovny vyžádali veškeré materiály a dokumenty k tomu, aby mohli na konci listopadu rozhodnout, co s projektem bude dál.

Čtyři varianty pro IZIP

Zvolit budou muset nejspíše jednu z možností, kterou jim Horák nastínil v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici.

„Jednou variantou je převzetí projektu do správy VZP, ať už odkupem akcií nebo smluvních vztahů a zaměstnanců. Na druhém pólu je rozhodnutí, že se VZP již nebude tohoto projektu účastnit,“ řekl Horák.

V materiálu se uvádí, že další možností je také upuštění od plánu majetkové účasti ve firmě. VZP by tak vrátila akcie a jedinou vazbou pojišťovny na IZIP by byly platné smlouvy.

Poslední možností je realizace projektu s lékařskou komorou nebo dalšími pojišťovnami.

Koalice soukromých lékařů, která sdružuje dvacet tisíc doktorů, však v pondělí rozeslala prohlášení, v němž uvádí, že systém elektronických zdravotních knížek již nebude dále podporovat.

„V současné podobě ho nepovažují za přínos pro pacienty ani pro lékaře,“ zdůvodnil za Koalici soukromých lékařů Zorjan Jojko.

Zdroje Aktuálně.cz ze správní rady VZP říkají, že pokud nebudou doktoři do elektronických knížek zapisovat, nemá tak cenu do projektu dále investovat.

„Proč budeme držet při životě něco, co nikdo nechce,“ řekl například jeden z poslanců.

Šéf VZP chtěl více času

Definitivní rozhodnutí má ale padnout až 21. listopadu.

Tedy dva dny předtím, než vyprší termín na vyzvednutí akcií IZIP. Ty jsou v současné době v advokátní úschovně.

Celý článek najdete na serveru iHNED.cz nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!