Co dál s nemocnicí, zatím nikdo neví

Titulní obrázek

Ani poslední bouřlivé jednání zastupitelstva nevyjasnilo další osud dačické nemocnice. Jak už Deník informoval, návrh na vznik akciové společnosti Nemocnice Dačice smetla koalice ze stolu. „Od té doby, co akciovka neprošla, stále přemýšlím, co bude dál…

Zatím ale běží čas a nemocnice už vlastně není nemocnice, ale jen pozemky, budovy, pár posledních doktorů a sester,“ konstatoval zastupitel za Sdružení nezávislých kandidátů Evropští demokraté Pavel Antonů.

Právě on a dalších osm dalších opozičních zastupitelů usilovali o vznik akciové společnosti, kterou by většinově vlastnilo město. Akciovka měla být alternativou k převzetí špitálu jindřichohradeckou nemocnicí. Toto převzetí vyjednali zástupci Dačic s Jihočeským krajem, pod který Nemocnice Jindřichův Hradec spadá. Před převodem však musí nejdříve zařízení opustit současný provozovatel – soukromá společnost PP Hospitals.

Ta dostala od města výpověď pro nedodržení smlouvy. Nyní stále trvá půlroční výpovědní lhůta, a i když chtěla původně firma ukončit svoje působení v Dačicích do konce června, nadále ve špitále zůstává. „Je mi z toho smutno. Samozřejmě se nedá srovnávat medicína v roce 1969, kdy jsem do nemocnice nastupovala, a dnes, ale lidé by tu něco potřebovali. Dovedu si představit malou příjmovou nemocnici typu emergency,“ myslí si bývalá zdravotnice Marta Baštářová z Dačic. Někteří zastupitelé mají obavy, že by provozovatel nemusel odejít ani 1. listopadu, kdy má budovy předat.

Na tuto skutečnost upozornil i právní zástupce města Antonín Tunkl. Informoval také, že struktura společnosti se v současné době mění a i to by mohlo zkomplikovat situaci. Navíc na konci září odejde i ředitel Nemocnice Dačice Leoš Dostál. „Nebráníme se, aby naši nemocnici provozoval Jindřichův Hradec, ale ten má také svých starostí dost a my potřebujeme fungující nemocnici,“ vysvětlil snahu vytvořit akciovou společnost Antonů. Opozice totiž stále doufá v obnovení interního oddělení, které bylo do té doby na sto procent vytížené. Jenže s ním dohoda s Jihočeským krajem nepočítá.

V zásadě nebyli proti založení akciové společnosti ani někteří koaliční zastupitelé. Výhrady však převažovaly. „Akciovka ano, ale až bude nemocnice stabilizovaná, zajištěná krajem. Nechci, aby neslo město velké finanční riziko,“ argumentoval například starosta Dačic Rudolf Hájek. Zatím tedy zůstává situace na mrtvém bodě a ani opoziční zastupitelé v současné době nevědí, zda se pokusí zastupitelstvu znovu předložit odmítnutý návrh.

Miroslava Kolářová, Regioální deník

Ohodnoťte tento článek!