Co řekli k odvolání Součkové její kolegové?

Dobře informovaný zdroj včera citoval slova předsedy vlády k poslancům na adresu Součkové: „Není to její prohra, ale resort potřebuje razantnějšího politika.“ Podle zdroje předseda ČSSD zároveň prohlásil, že Součková z vrcholné politiky nezmizí, neboť s ní počítá na vysoký post v rámci ČSSD…

Premiér předpokládá, že prezident jmenuje nového ministra již dnes. Zda se výměna uskuteční ještě před desetidenní cestou Klause do Číny, kam odjíždí ve čtvrtek, se podle mluvčího Hradu Petra Hájka neví.

Ačkoli premiér by podle informací Práva rád měl nového ministra ještě před odletem, podle ředitele Klausova sekretariátu Ladislava Jakla může věc zkomplikovat Kubinyiho členství v předlistopadové KSČ.

„Ve světle toho, jak se Senát kvůli stejné věci obouvá do prezidentových nominací na ústavní soudce, je na místě úvaha, proč by pro člena vlády měla být jiná kritéria,“ řekl Jakl Právu.

V Klausových vládách v 90. letech přitom působila celá řada bývalých komunistů. Např. Ivan Kočárník, Tomáš Ježek, Karel Dyba či Jan Stráský. Mezi Klausovy oblíbené politiky v ODS patří např. šéf poslanců Vlastimil Tlustý, rovněž bývalý člen KSČ.

Dobře informovaný zdroj včera citoval slova předsedy vlády k poslancům na adresu Součkové: „Není to její prohra, ale resort potřebuje razantnějšího politika.“ Podle zdroje předseda ČSSD zároveň prohlásil, že Součková z vrcholné politiky nezmizí, neboť s ní počítá na vysoký post v rámci ČSSD.

Někteří poslanci nebyli rozhodnutímsvého předsedy nadšeni.Vyčetli mu, proč nedal přednostMiladě Emmerové, která jepředsedkyní zdravotního výboru.

Někteří poslanci nebyli rozhodnutím svého předsedy nadšeni. Vyčetli mu, proč nedal přednost Miladě Emmerové, která je předsedkyní zdravotního výboru a v minulosti se o ní také hovořilo jako o horkém kandidátovi na ministerské křeslo.

Oslovení soc. demokratičtí poslanci byli včera zdrženliví a neměli zájem o zveřejnění svých jmen.

„Problém resortu není jen v samotné ministryni, ale v personálním obsazení úřadu,“ řekl jeden z nich Právu. Druhý se přidal: „Reforma zdravotnictví je jedna věc, ale pokud nemá podporu premiéra, ministra financí, špičky koalice, tak je změna na postu úplně k ničemu.

Někteří poslanci připomenuli, že stejně dopadli Součkové předchůdci Ivan David a Bohumil Fišer. „Měli tah na branku, ale velké lobbistické skupiny je zlikvidovaly,“ shodovali se.

Je to ještě horší volba.Není podle mne schopenřídit cokoliv,“ prohlásil naadresu Kubinyiho místopředsedaKSČM Miloslav Ransdorf.

„Není to velké překvapení a je v kompetenci premiéra provést změnu,“ prohlásil na dotaz Práva předseda US-DEU a vicepremiér Petr Mareš. Podle něj s tím nebude mít Špidla v koalici žádný problém.

„Chyběla jí viditelná politická podpora Lidového domu,“ uvedl pro Právo ministr kultury Pavel Dostál (ČSSD). Soudí, že samotný úřad resortu zdravotnictví se vůči své šéfce chová velice kuloárně. „Za zády ministryně se dělají rozhodnutí, která ji ve svém důsledku diskreditují,“ dodal.

Lidovecký expert na zdravotnictví, poslanec Josef Janeček upřednostňuje řešení problémů v resortu, nikoliv personálie. „Jestli to bude lepší řešení, ukáže čas. Pro nás bude rozhodující, s jakou novou koncepcí přijde, zda se nebudou opakovat krize,“ řekl Právu.

„Je to krok očekávaný, ale nemyslel jsem si, že bude tak izolovaný,“ sdělil Právu předseda ODS Mirek Topolánek v narážce na to, že se spekulovalo o širší rekonstrukci vlády. Na adresu Součkové řekl, že bohužel nebyla schopna prosadit svou koncepci ani ve vlastní straně.

„Je to ještě horší volba. Není podle mne schopen řídit cokoliv,“ prohlásil na adresu Kubinyiho místopředseda KSČM Miloslav Ransdorf.

Jitka Götzová, Marie Königová, Právo

Ohodnoťte tento článek!