Co si myslí Češi o neziskových nemocnicích?

Návrh o neziskových zdravotnických zařízeních má i přes odmítnutí senátem stále šanci na prosazení. Podle ekonoma Miroslava Zámečníka by jeho přijetí znamenalo nejzásadnější změny akutní lůžkové péče v ČR od roku 1989. Svůj vliv by zásadně posílil stát. Píše o tom v Hospodářských novinách…

Vycházel z výsledků průzkumu veřejného mínění agentury STEM, který proběhl v únoru mezi 1716 respondenty. Podle něj většina Čechů zastává názor, že „soukromé nemocnice by měly být financovány za stejných podmínek, jako státem řízené neziskové nemocnice.“ „Zároveň lidé tuší, že soukromé nemocnice hospodaří lépe než nemocnice řízené státem (toho názoru je 61% respondentů),“ uvádí Zámečník. O efektivitě soukromého sektoru je přesvědčena většina studentů, podnikatelů i živnostníků. „Fascinující je přitom socioekonomický detail, že si to myslí 67,4% úředníků nebo 62% nezaměstnaných,“ píše Zámečník. Také korupci považuje většina dotázaných za větší problém státního sektoru.

„Postoj vůči soukromému podnikání v oblasti nemocniční péče je ovšem ambivalentní,“ píše se v HN. „Na jedné straně lidé uznávají, že v soukromých nemocnicích se lépe hospodaří, že jim z ekonomických důvodů záleží na dobré pověsti, a tedy lépe pečují o pacienta. Na straně druhé se polovina dotazovaných domnívá, že by „nemocnice měly být řízeny státem a neměly by podnikat.“ Jen mizivých 3,8% dotázaných považuje za nejúčinnější nástroj zlepšení zdravotní péče navýšení platů doktorů. Třetina lidí si pak myslí, že největší motivací je soutěž o pacienta. Téměř 36% respondentů si myslí, že zlepšení péče by pomohlo zpřísnění státní kontroly nemocnic. Velká většina, tedy téměř 77% lidí by dalo přednost dojíždění za ošetřením do sice vzdálenější, ale co do služeb kvalitnější nemocnice, píše se v HN.

„Na to, jak je problém ideologizován na úrovni vysoké politiky, si Češi zachovávají skeptický a pragmatický přístup. Mají v celku dobré povědomí o nevýhodách státního zdravotnictví (korupce, nehospodárnost, nezájem o kvalitu), respektují přednosti soukromého sektoru a nepřejí si jeho diskriminaci. Vůči jeho expanzi ve zdravotnictví jsou však odtažití, silná podpora neexistuje,“ uzavírá svůj článek Zámečník.

(iso), www.Zdravi.Euro.cz

Považujete zavedení neziskových nemocnic za garanci více dostupné zdravotní péče? Obáváte se nerovných podmínek mezi privátním a státním sektorem? Budou v neziskovýchb zařízením lepší podmínky pro zdravotníky?

Pište nám! Vybraní obdrží odborné publikace.

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

doctor

Opravdu hodnotný výzkum. Průměrný Čech je kvalitním fotbalovým trenérem, hokejovým manažerem a výborně se orientuje v problematiice zdravotnictví. Také je známo, že téměř 96% české populace souhlasí, že slunce vychází ráno, 2% žádají, aby svítilo i v noci a 2% zatím nemá na věc jasno. Kdopak je asi zadavatelem takového „výzkumu“?

Pavel

Prevadeni nemocnic na akciove spolecnosti je ve svete naprosta rarita.Soudruzi z ODS si mohou brat priklad leda tak ze Slovenska.Jak to tam ovsem dopadlo,necht zvazi kazdy sam.Je naprosto jasne,ze akciove spolecnosti maji jasny cil.A to vytvaret zisk.Na ukor ceho se muze vytvaret zisk? Odpoved je jednoducha a v praxi nekterych akciovych nemocnic v CR pouzivana.Samozrejme je to omezeni neprilis vydelecnych oboru lekarske pece a snizeni pry „nadstandartnich“ platu lekaru.A co vic?Nemocnice,ktere jsou akciove spolecnosti se nemusi ridit zakonem o zadavani verejnych zakazek.Kdo z toho asi tak muze profitovat necham take na zamysleni inteligentnich ctenaru.

Z tohoto pohledu jsem nucen volit CSSD,i kdyz se s jejim programem nestotoznuji.Protoze nechci experimenty ODS a pana soudruha Julinka jako ministra.Vsem zfanatizovanym „pravicakum“,jelikoz o pravicovem zamereni ODS silne pochybuji,doporucuji se alepson trikrat denne divat na vystoupeni pana Julinka v poradu Uvolnete se prosim!Pak mozna budete nenavidet soudruhy z ODS stejne tak jako ja.

Bohumír Šimek

Je anachronismem dělit dnes zdravotncitví na státní a soukromé, pokud nechceme dále zdravotnictví jen tunelovat. Prvním předpokladem jakékoliv reformy našeho zdravotnictví jsou normální legislativní vztahy a vymahatelnost práva. Dále se nesmí politici bát všem subjektům dopřát více svobody, odpovědnosti a přirozených vztahů. Musíme skončit s pojetím zdravotních pojišťoven jako prostých správců zdravotní daně. Zdravotní pojišťovna musí být ústavem pojišťujícím na zdraví a nemoc. Jen zdravotní pojišťovna (nikoliv stát) si definuje svůj rozsah solidarity zdravotního pojištění a vytváří si programy na další připojištění.

Stát do toho nemá co mluvit. Jen tunelování musí být včas po zásluze přiměřeně odměněno! Pojišťovna si musí nasmlouvat s nemocnicemi objemy požadované péče předem a řádně ji včas proplácet bez ohledu na systém nemocnice soukromé či státní. Rozlišování nemocnic na státní a soukromé nesouměřitelným naléváním peněz do systému je zhůvěřilostí! Ambulantní zdravotní péče musí jít v pokladenském systému financování, abychom nemuseli trvale dosypávat zdravotním pojišťovnám. Neboť jen pokladenský způsob financování ohlídá obě černé díry, ve kterých mizí neefektivně miliony korun.

leo

je to pořád dokola, zastánci privatizace budou tvrdit, že soukromá, menší nemocnice bude mít lepší hospodářské výsledky a bude méně nákladná-říkám ano, odpůrci tvrdí, že to ale bude na ukor ohodnocení zaměstnanců a péče pacientůopět říkám ano, jenom nechámu proč se pořád všechny debaty stále točí kolem své osy, stejně k dohodě nedojde.

Sám znám konkrétní dopady v nemocnicích v okolívšude platy klesly, přestalo se investovat. Pokud nebude dána státem“píšu stát, ale myslím odbormníky, odborná společenství, či co já vím co) garance minimální zdravotní péče, tak to bude mít jednoznačně vliv na kvalitu péče, ale toto nikdo z řěditelů nepřizná, nemůže přiznat, každý, kdo sleduje ve svém oboru vývoj medicíny, vidí, že vše se nyní odvíjí od množství peněz, které je zařízení schopno do rozvoje dát, proto si myslím, že osud malých nemocnic v klasickém pojetí medecíny je zpečetěn, již nyní nejsou schopny poskytovat plný a maximální rozsah zdravotní péče.

Nahlas to nikdo neřekne, ale většina si to myslí, není to o lékařích, ty máme na velice dobré urovni, ale komplexní péče, at se podíváme na terapii IM CMT onkologická operativa, septické stavy nejrůznější etiogie je strašně nákladná záležitost, a myslím si, že by měly být dány jasné mantinely, co kde se bude léčit(chvála bývalým krajským zdravotním radům), tedy budouvnost vidím jen v tom, že tyto nemocnice budou poskytovat limitovanou zdravotní péče, nabízet větší komfort, z mého pohledu, věnovat se elektivním chir, výkonům atd,a komplikované stavy budou soustřeďovány v centrech, které budou mít technické zázemí a hlavně finanční možnosti,konkrétní příklad, která nemocnice podá u pacienta se sepsí, kybernin, xigris? pohybujeme se v hranicích medicíny, kdy jsme vysoko nad basálem, nevíme zdali pomůžeme, ale snažíme se uděla maximum a toto je místo pro specializovaná centra, kde se nemusí hledět na každou špulku nití, tak a teď mě roztrhejte :-)))

pijavice

Odpovím stručně na příspěvek Pavla. Vy musíte být totálně zamindrákován a neúspěšný člověk,když máte stále v hubě p.MUDr Julínka,a ODS,kteří za všechno to špatné mohou.Jako lékař jsem pro akciové společnosti,at si tam lékař,který plně využívá pracovní doby a nechodí po odborářských schůzích vydělá třeba více jako ti privátní,ale tenzbytek at ho hodnocen dle vyko nané práce a najednou se zjistí,že třeba polovina lékařů na oddělení je zbytečná.

vřele doporučuji navštívit soukromou nemocnice a poté tkz.státní,aby jste si udělal obrázek jak ve většině nemocnic budete spokojený a pak tlučte hubou ale prosím neurážejte-soudruzi/bývalí jsou bohužel ve všech polit.stranách nejvíce však po

totalitní nedem.straně v soc.dem.Nechte si udělat prosím Vás přehled a čemu nerozumíte,tak k tomu se nevyjadřujte,nebot jste skuteční hloupý a arogantní.Je mi Vás upřímně líto.

Pavel

Musim reagovat na trapny a neuvazlivy prispevek nejake podivne zvlastni pijavice.To,ze si myslite,ze jsem hloupy me vzhledem k vasemu fanatickemu obdivovani programu a i zamerne destrukce nemocnicni site pod vedenim ODS neprekvapuje.Ale vice nez usmev na mych rtech tim nevyvolate.Rad bych dotycnemu doporucil,aby si zjistil,jake jsou nastupni platy lekaru v akciovych spolecnostech.

A zda-li by za takove platy sel pracovat.Jestli ano,tak vsechna cest.O akciovych nemocnicich toho asi mnoho nevite a nema cenu Vas presvedcovat o opaku.Pokud si tedy prejete stav jako je na Slovensku,volte soudruhy z ODS.Mate tu volbu.Ja chci stabilitu zdravotniho systemu.A tu v soucasne situaci zajisti jen CSSD a MUDr. Rath.

Jana Faltusová

Zajímavé je, že zastánci státních nemocnic, kteří si často berou do úst ODS hejtmany a pletou páté přes deváté o tunelování nemocnic, klesajících platech a pod. se téměř nikdy nepodepíší svým pravým jménem. To je nějaký skupinový syndrom?

MUDr. Miloš Bareš

Pane Pavle, máte zatemníno. Rozsviťte si. (V hlavě …)

pijavice

Musím panu Pavlovi ještě jednou připomenout,že nejvíce bývalých soudruhů je v ČSSD. A pokud jde o akciové společnosti mám velmi dobrý přehled. ČSSD je u moci 8 let slovy osm let,vystřídala řadu ministrů zdravotnictví a vždy byl dosazen ještě horší než ten předtím.

Nevím co se za vlády soc.dem zlepšilo,snad jen tunelování se zdokonalilo pod kontrolou NBU.Snad nemusím připomínat Grose,Zgarbu,Krause,Doležela adalší vč.celé party na NBU. Jsem přesvědčen,že je nutná změna vlády,nebot soc.dem vládne příliš dlouho a není schopná žádné komplexní zdravotnické koncepce, pouze populistické kroky,které nakonec vedou k tomu, že jak je dnes lékařská obec rozhádaná nemá obdoby -také díky Vámi citovanému Rathovi.

MUDr. Petr Forst

Převedení státních nemocnic na a.s. je experiment, na který doplácí jak pacienti – ne však zcela znatelně, tak především lékaři. Zřizovatel kraj je veden ODS, zastupitelé kraje si sami odsouhlasí zvýšení platu, lékaři však podle nich mají dost. Hlavní je udržet co nejvíce vyrovnaný hospodářský výsledek nemocnice a tím se pak chlubit. I když nemonice má vyšší příjem , tak se z něho zaplatí zvýšený růst cen plynu, elektriky, vody, opravy atd. a platy zůstavají stejný.Co si myslí Češi o neziskových nemocnicích?
Ohodnoťte tento článek!