Přejít na obsah

Co uděláte, když lékaři podají výpověď?

zpět
4.10.2010
otazník
zvětšitotazníkZdroj: www.wales.nhs.uk

otazník | Zdroj: www.wales.nhs.uk

 

Na otázku odpovídají ředitelé FN Bulovka, Nemocnice Hranice, FN Plzeň, FN Ostrava a Fakultní Thomayerovy nemocnice.

KATEŘINA TOBĚRNÁ, ředitelka FN Bulovka, Praha: Do konce roku bych měla vědět, kolik lékařů a z jakých oddělení dalo výpověď. Podle počtu odcházejících bych potom řešila stav na jednotlivých odděleních. Možností, jak řešit nedostatek lékařů, je více - například náborem nových zaměstnanců. Nelze vyloučit ani možnou redukci počtu lůžek, redukci počtu ambulancí apod.

EDUARD SOHLICH, ředitel Nemocnice Hranice a předseda Asociace českomor. nemocnic (malé nemocnice): Těžko lze předjímat dopady situace, která ještě nenastala. Pokud by však došlo k hromadným výpovědím lékařů a v jejich důsledku k odchodům byť jen části lékařů z nemocnic, znamenalo by to ohrožení poskytování nemocniční péče v celých regionech. Taková situace by se neobešla bez pomoci a včasného zásahu státu.

JAROSLAVA KUNOVÁ, ředitelka FN Plzeň a předsedkyně Asociace (velkých) nemocnic: Nevěřím, že v naší nemocnici lékaři výpověď dají. Věřím, že vládnoucí koalice a ministerstvo zdravotnictví do konce prosince přijmou nějaké závěry ohledně platů, a já udělám vše pro to, aby jim platy sníženy nebyly. Jinak rezervy v nemocnicích jsou. Šetřit musí nejen vedení, ale i lékaři rozumnou, účelnou a kvalitní léčbou.

SVATOPLUK NĚMEČEK, ředitel FN Ostrava: Masové výpovědi lékařů z naší nemocnice nečekáme. Samozřejmě že vycházíme z podmínek, které naše republika v oblasti odměňování umožňuje. Přesto se snažíme o to, aby tyto podmínky byly co nejlepší. Nezaznamenali jsme ani žádné tendence k podávání hromadných výpovědí.

KAREL FILIP, ředitel Thomayerovy nemocnice Praha: Pokud lékaři podají k 31. 12. výpověď, poběží jim dle Zákoníku práce dvouměsíční výpovědní lhůta. Během ní musíme připravit krizový management tak, abychom byli schopni zajistit neodkladnou péči. Uvažujeme o výpomoci některých praktických lékařů a ambulantních specialistů, kteří jako privátní subjekty výpovědi dávat nebudou. Zatím nemám žádné zprávy o tom, o kolik lékařů by se jednalo.


Klíčová slova

Autoři

Právo

Komentovat článek: Co uděláte, když lékaři podají výpověď?

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku Co uděláte, když lékaři podají výpověď?

Komentáře

dalších 19 komentářů
Bullshit Hezké  | 5. 10. 2010 10:26

Co já vim, stávka byla hustá, jednu dobu i lidi fakt umírali, maltští doktoři nedělali, pak odjeli dělat do south afriky a U.K. apod., ale vláda nechtěla ustoupit-pak tam v rámci internacionální pomoci a snahy zařadit Maltu do socialistického tábora komouši poslali ruský, polský a český stávkokaze, doktory co uměli aspoň 20 slov anglicky a podepsali určité papíry- např. slovutný profesor Cvachovec . nakonec ale vláda po delší době ustoupila a doktory začala platit..tak nějak o tom vim já...

Sydney Hall Eduard Sohlich volá po včasném zásahu státu  | 5. 10. 2010 08:39

Zadrátovat, to ne. Challenger to ale naznačil dost jasně. Největší sranda je, že někteří z nich na to opravdu spoléhají, jsou zde jisté signály.

lékař5 Nestačí hrozba odchodu?  | 4. 10. 2010 23:13

Inu dobrá. Co takhle pro ty méně rozhodné (z jakýchkoli důvodů) alespoň od 1.1.2011 nepodepsat u svých zaměstnavatelů smlouvy na dohodu o pracovní činnosti, které v mnohých špitálech jsou realizací poskytování zdravotní péče v pohotovostní službě ? Ergo: chci ukončit dohodu o pracovní činnosti, kterou vykazuji na další výkaz práce svoje služby. Od 1. ledna budu sloužit, ale tak, jak je dáno zákoníkem práce- tedy jako přesčas (rozuměj- vykazuji na jeden výkaz práce společně s pravidelnou pracovní dobou). A to se vším všudy- procentní příplatky, zákonné penzum, já rozhodnu o tom, jestli si za přesčas vezmu volno. Pokud tohle udělají všichni, kdo tady ještě zůstanou, od 2. maximálně 3. kvartálu se zhroutí systém služeb. Zákonná norma bude vyčerpána. Víte, proč jsou naši chlebodárci tak v klidu? Protože my jsme pitomci- podepsali jsme s vlastními špitály na stejnou práci, ale mimo pracovní dobu, druhou pracovní smlouvu. Toto je nezákonné, oni to vědí a ví to i kontrolní orgány i politikové, ale protože my držíme hubu, tak jsou v poklidu. zaznamenali jste, že by úřad práce nebo berňák zpochybnil dvojsmlouvy lékařů u jednoho zaměstnavatele? Já ne. Neudělají to, protože by to kleklo. A my neuděláme nic víc, než že budeme trvat na jedné smlouvě na jedné výplatní pásce. Nebo snad někdo z nás dělá o službě něco jiného než poskytování léčebné a preventivní péče ve svém oboru ?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné