ČR hrozí problém se zajištěním péče o zuby

Titulní obrázek

Česko by za pár let mohlo mít problém se zajištěním zubní lékařské péče. Pokud zubní medicínu nezačne studovat víc lidí a o pacienty nezačne pečovat víc nových lékařů, budou zubaři již brzy chybět. Zhruba stovka absolventů ročně totiž nestačí nahradit doktory, kteří postupně odejdou do penze…

Za 15 let by tak počet zubařů mohl podle odborné analýzy klesnout o třetinu. Počet pacientů na jednoho lékaře by se naopak o polovinu zvedl.

Česká stomatologická komora (ČSK) evidovala loni 8049 zubařů. Povolání vykonávalo přibližně 7000 lékařů a lékařek. Z nich asi 4300 překročilo padesátku. Ve věku od 60 do 65 let bylo sedm stovek doktorů.

Podle údajů ČSK loni přibylo 125 nových lékařů, 105 z nich byli absolventi a 20 cizinci. V roce 2005 přišlo do oboru 132 absolventů a o rok dřív 133.

Podle prezidenta ČSK Jiřího Pekárka není problém v tom, že by mladí lidé o studium zubního lékařství nestáli. „Zájem je obrovský. I kvalita kandidátů je vysoká. Je vyšší než u všeobecného lékařství,“ řekl ČTK Pekárek. Podle něj přijmout víc zájemců brání lékařským fakultám nedostatek financí i jejich možnosti a vybavení.

Přitom v některých regionech chybějí zubaři už nyní. Jeden lékař má na starosti v průměru 1500 pacientů. Pokud se situace nezmění, měl by za 15 let ošetřovat 2250 pacientů.

Podle některých tvrzení se díky moderní medicíně stav chrupu zlepší a potřeba zubní lékařské péče klesne. S tímto názorem ale Pekárek nesouhlasí. Lidský život se totiž prodlužuje. Tomu se bude muset přizpůsobit i péče o zuby.

„Do budoucna se zdvojnásobí množství pacientů starších 65 let. Tady vyvstává potřeba protetiky, ať už je to protetika pevná – korunky a můstky, nebo snímatelné protézy. To vyžaduje několik návštěv u lékaře a daleko víc času než třeba preventivní prohlídky,“ dodal šéf ČSK. Podle něj zůstane tedy potřeba kvalifikovaných zubních lékařů přinejmenším taková jako dnes.

Komora navrhuje několik řešení. Jedním z pilířů je zvýšení počtu studentů zubního lékařství. Ročně by totiž podle Pekárka mělo profesi začít vykonávat místo stovky zhruba 400 nových lékařů. Šéf komory je přesvědčen o tom, že by měla vzniknout fakulta zubního lékařství či nová škola, která by budoucí zubaře připravovala.

Další možností je příchod doktorů z ciziny. Podle ČSK by měla fungovat i specializovaná pracoviště pro rizikové pacienty a chirurgii, která by lékařům a klinikám odlehčila.

Komora navrhuje také to, aby zdravotní pojišťovny přestaly některá ošetření a úkony hradit. Lidé by si je museli zaplatit sami. Více by pak prý dbali o svůj chrup.

ČTK

ČR hrozí problém se zajištěním péče o zuby
Ohodnoťte tento článek!