Přejít na obsah

ČR hrozí problém se zajištěním péče o zuby

zpět
10.9.2007

Česko by za pár let mohlo mít problém se zajištěním zubní lékařské péče. Pokud zubní medicínu nezačne studovat víc lidí a o pacienty nezačne pečovat víc nových lékařů, budou zubaři již brzy chybět. Zhruba stovka absolventů ročně totiž nestačí nahradit doktory, kteří postupně odejdou do penze...

Za 15 let by tak počet zubařů mohl podle odborné analýzy klesnout o třetinu. Počet pacientů na jednoho lékaře by se naopak o polovinu zvedl.

Česká stomatologická komora (ČSK) evidovala loni 8049 zubařů. Povolání vykonávalo přibližně 7000 lékařů a lékařek. Z nich asi 4300 překročilo padesátku. Ve věku od 60 do 65 let bylo sedm stovek doktorů.

Podle údajů ČSK loni přibylo 125 nových lékařů, 105 z nich byli absolventi a 20 cizinci. V roce 2005 přišlo do oboru 132 absolventů a o rok dřív 133.

Podle prezidenta ČSK Jiřího Pekárka není problém v tom, že by mladí lidé o studium zubního lékařství nestáli. „Zájem je obrovský. I kvalita kandidátů je vysoká. Je vyšší než u všeobecného lékařství,“ řekl ČTK Pekárek. Podle něj přijmout víc zájemců brání lékařským fakultám nedostatek financí i jejich možnosti a vybavení.

Přitom v některých regionech chybějí zubaři už nyní. Jeden lékař má na starosti v průměru 1500 pacientů. Pokud se situace nezmění, měl by za 15 let ošetřovat 2250 pacientů.

Podle některých tvrzení se díky moderní medicíně stav chrupu zlepší a potřeba zubní lékařské péče klesne. S tímto názorem ale Pekárek nesouhlasí. Lidský život se totiž prodlužuje. Tomu se bude muset přizpůsobit i péče o zuby.

„Do budoucna se zdvojnásobí množství pacientů starších 65 let. Tady vyvstává potřeba protetiky, ať už je to protetika pevná - korunky a můstky, nebo snímatelné protézy. To vyžaduje několik návštěv u lékaře a daleko víc času než třeba preventivní prohlídky,“ dodal šéf ČSK. Podle něj zůstane tedy potřeba kvalifikovaných zubních lékařů přinejmenším taková jako dnes.

Komora navrhuje několik řešení. Jedním z pilířů je zvýšení počtu studentů zubního lékařství. Ročně by totiž podle Pekárka mělo profesi začít vykonávat místo stovky zhruba 400 nových lékařů. Šéf komory je přesvědčen o tom, že by měla vzniknout fakulta zubního lékařství či nová škola, která by budoucí zubaře připravovala.

Další možností je příchod doktorů z ciziny. Podle ČSK by měla fungovat i specializovaná pracoviště pro rizikové pacienty a chirurgii, která by lékařům a klinikám odlehčila.

Komora navrhuje také to, aby zdravotní pojišťovny přestaly některá ošetření a úkony hradit. Lidé by si je museli zaplatit sami. Více by pak prý dbali o svůj chrup.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ČR hrozí problém se zajištěním péče o zuby

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČR hrozí problém se zajištěním péče o zuby

Komentáře

další 4 komentáře
Re:Pokladenský systém  | 11. 09. 2007 23:53

ano, do určitého limitu...Ale to ze zákona nelze. Mileráda budu platit u zubaře, kam chodím asi tak 5x do roka asi tak 40 let nepřetržitě ( někdy i častěji), když budu vědět, za prvé za co a za druhé, ať tedy vyjmou péči o zuby v povinného pojištění a o to je pak toto pojištění menší. platit dvakrát mi připadá nefér.

František Hastík Pokladenský systém  | 10. 09. 2007 18:57

Lidé jsou schopni mít své orální zdraví plně pod kontrolou, takže pojišťovny ať hradí dosavadním způsobem pouze extrakce zubů, kde se zaznamenává lokalizace zubu, takže nelze podvádět, protože zub může být vytažen pouze jednou. Vše ostatní ať pacient platí v ordinaci proti vystavení účtenky, které jim do určitého limitu proplatí jejich pojišťovna. Občanům nic nebrání se ještě komerčně připojistit a ať se pak nediví, jak je tato pojišťovna bude nutit k preventivním prohlídkám a péči o chrup. Chtějí-li si současné zdravotní pojišťovny vyzkoušet pokladenský způsob, stomatologie je na to zralá a lidé mají dost peněz, aby tento systém zvládli. Chce to jen pro reformátory odvahu v rozhodování.

pigor vs obdiv zubař jako první se postavili totalitě  | 10. 09. 2007 16:59

vybírají za hotové, a s...ou na nějaké uprdelené úředníky v ZP. Toť hrdinský příklad hodný okamžitého následování.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné