ČR je na prahu chřipkové epidemie, přibylo akutních infekcí

Ilustrační foto

Česko je na prahu chřipkové epidemie, počty pacientů s chřipkou a chřipce podobným onemocněním (ILI) stouply v minulém týdnu o víc než 80 procent, na chřipku v této sezoně zemřeli už čtyři pacienti. Hlášeno je 22 vážných průběhů chřipky.

ČTK to řekla Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku.

„Na 100.000 obyvatel bylo ve třetím kalendářním týdnu 1191 případů akutních respiračních infekcí (ARI), což je nárůst oproti předchozímu týdnu o 15 procent, a 49 případů chřipky, což je nárůst téměř o 82 procent,“ upřesnila. Nemocnost na chřipku nejvíc stoupla v krajích Karlovarském a Středočeském a v Praze.

Při předchozím hlášení byl mezitýdenní nárůst akutních infekcí dýchacích cest necelá dvě procenta, nárůst se tedy výrazně urychlil.

„Máme i zvýšenou frekvenci průkazů chřipkového viru v klinických vzorcích, tak jsme pravděpodobně na počátku epidemie, zatím se jedná nikoli o epidemii, ale spíše zvýšený výskyt a vytvářejí se lokální ohniska,“ uvedla.

Laboratorně byl ve třech případech prokázán virus chřipky B, v pěti chřipky A, ve 12 případech šlo o subtyp A/H1N1, ve dvou A/H3N2. U všech pacientů bylo nějaké ze základních chronických onemocnění a nebyli očkováni proti chřipce. Věk pacientů se pohyboval od 35 do 82 let.

V Evropě převažuje chřipka A nad chřipkou B, u chřipky A dominuje subtyp A/H1N1. Plošnou epidemii hlásí Finsko, Řecko, Irsko, Izrael, Nizozemsko, Norsko, Portugalsko, Slovinsko, Švédsko a Turecko.

Chřipkou onemocní v ČR každý rok deset až 30 procent obyvatel, v průměru 2000 lidí na chřipku a její komplikace zemřou. Jednou z nejčastějších komplikací je zápal plic, nutná je okamžitá hospitalizace a intenzivní léčba. I za použití prostředků pokročilé medicíny až polovina pacientů s chřipkovým zápalem plic umírá.

Proti chřipce je očkováno jen šest procent Češek a Čechů, 20 až 23 procent seniorů nad 65 let a zhruba 20 procent chronických pacientů, oběma skupinám přitom vakcinaci hradí zdravotní pojišťovny. Podle doporučení Světové zdravotnické organizace by měla být očkována třetina populace, v rizikových skupinách až 75 procent.

ČR je na prahu chřipkové epidemie, přibylo akutních infekcí
Ohodnoťte tento článek!