ČR je schopna reagovat na případné ohrožení biologickými zbraněmi

Základní systém ochrany občanů před vysoce rizikovými biologickými látkami a toxiny schválila včera vláda. Ministři zdravotnictví a obrany dostali za úkol vytvořit potřebné zásoby očkovacích látek, antibiotik a dalších hromadně vyráběných léčivých, dezinfekčních a deratizačních prostředků. „Jsme na tom stejně jako kterékoli jiné země…

Praha – “ uvedl vicepremiér Vladimír Špidla. Potřebná antibiotika pro případ napadení země teroristy biologickými zbraněmi jsou řádově pro několik stovek osob. V případě akutní potřeby mají být léčiva dovezena ze zahraničí.

Nejlépe jsou na případnou krizovou situaci teroristického útoku připraveny vojenské nemocnice. Náčelník vojenské zdravotnické služby Jan Petráš uvedl, že tato zdravotnická zařízení jsou schopna během 45 minut aktivovat krizové štáby. „V relativně krátké době jsou rovněž schopna transformovat svá oddělení tak, aby sloužila k tomu účelu, kterému mají za daného ohrožení sloužit,“ zdůraznil. Už nyní se připravuje první izolační centrum pro vybrané nakažlivé choroby ve Fakultní nemocnici v Praze Na Bulovce a měla by být zřízena podobná menší centra i v několika dalších městech. Ministerstvo zdravotnictví počítá se zřízením speciální diagnostické laboratoře.

„Česká republika je schopna reagovat na případné ohrožení biologickými zbraněmi,“ zdůraznil včera po jednání vlády ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové materiál schválený vládou obsahuje i úkol, aby veřejnost měla dost informací a předešlo se tak panice. Právě SÚJB byl jedním z předkladatelů návrhu na zabezpečení občanů před možnými riziky biologického napadení. Úřad pro jadernou bezpečnost v této souvislosti také připravuje zákon o opatřeních souvisejících se zákazem bakteriologických a toxických zbraní.

Mezi další úkoly, které od vlády především ministerstva obrany, vnitra a zdravotnictví dostaly, patří například také zabezpečení laboratoří pracujících s vysoce rizikovými látkami. Vláda chce splnění konkrétních úkolů zkontrolovat na konci února. Vicepremiér Špidla se nedomnívá, že by to bylo s ohledem na mezinárodní situaci pozdě. Ministr financí Jiří Rusnok má zvážit možnost uvolnění peněz na nákup přístrojů k vyhledávání vysoce rizikových biologických látek a jedů ještě z letošní rozpočtové rezervy. Jedná se o 35 miliónů korun. O tom, zda peníze uvolněny budou, se má rozhodnout do měsíce.

Josef Kopecký, Ivana Kněžínková, Hospodářské noviny, 11.10.2001

Ohodnoťte tento článek!