Přejít na obsah

ČR může na přeměnu psychiatrie získat 3,75 mld. Kč z EU

zpět
10.6.2015
peníze, euro
zvětšitpeníze, euroZdroj: Shutterstock

peníze, euro | Zdroj: Shutterstock

 

Česko by mohlo do roku 2023 získat na přeměnu a modernizaci psychiatrické péče až asi 3,75 miliardy korun. Vzniknout by mělo 30 center duševního zdraví. V každém kraji by měla fungovat dvě až tři. Na semináři o duševním zdraví a lidských právech to řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

Podle zástupců organizací, které pomáhají pacientům a jejich rodinám, ale reforma psychiatrie kupředu příliš nepostupuje. Vyzvali vládu, aby provedla jasné kroky.

„Psychiatrická péče je zanedbávaná, co se týče ekonomických zdrojů, víc než zbytek zdravotnictví. Jiné obory mají špičkové vybavení a výsledky srovnatelné se zahraničím, u psychiatrie to neplatí,“ přiznal Němeček.

Podle něj jsou hotové nové standardy lůžkové, ambulantní i následné péče. Připravuje se plán transformace léčeben. Od příštího roku by měla začít vznikat centra duševního zdraví. Počítá se s vyškolením psychiatrických sester a sociálních pracovníků i přípravou úředníků, policistů a dalšího personálu. Osvěta se chystá také pro veřejnost.

Z Integrovaného regionálního operačního programu by Česko podle Němečka mohlo v příštích letech získat asi 2,26 miliardy korun na vytvoření center. Z programu Zaměstnanost by mohlo přitéct asi 1,5 miliardy na přípravu pracovníků či osvětu. Roční provoz center má stát asi 450 milionů korun.

Nějaké duševní onemocnění za rok prodělá čtvrtina až třetina Čechů a Češek, většina je ale neřeší. Zhruba 14 procent trpí úzkostnými poruchami, sedm procent depresemi a téměř šest procent demencí. Podle odhadů ročně ČR přichází o 7,1 miliardy eur (nyní asi 19,4 miliardy korun). Částka zahrnuje výdaje na léčbu, ušlou mzdu či pokles produktivity. Za posledních deset let vzrostl podíl invalidních důchodců kvůli duševnímu onemocnění z 15 na 20 procent.

S postupem reformy péče nejsou spokojeni zástupci organizací, které pomáhají pacientům a jejich rodinám. „Chtěli bychom konkrétní a razantní kroky, aby se reforma připravila a dala realizovat,“ uvedl generální ředitel organizace Fokus Praha Pavel Novák. Podle něj transformaci nemůže řešit jen ministerstvo zdravotnictví, ale víc resortů.

Platforma pro transformaci péče o lidi s duševním onemocněním, v níž jsou zástupci odborných společností, poskytovatelů služeb i pacientských organizací, už léta žádá přípravu a prosazení změn. Dnes vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby se o to zasadil. Mimo jiné požaduje vytvoření plánů transformace léčeben, ekonomickou analýzu péče či změny v úhradách a posílení komunitní péče.

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) psychiatrii „zůstává politická vůle, exekutiva i legislativa hodně dlužna“. Uvedl, že na problémy upozornily nedávné události, kdy duševně nemocní zaútočili ve škole ve Žďáru nad Sázavou a v knihovně v Horní Bříze. „Zjednodušená řešení můžou znamenat zásah do lidských práv. Není možné lidi zavřít a zahodit klíč. Uzavření pod pokličku problémy jen prohlubuje,“ uvedl ministr. Podle něj je nutné posílit služby, aby nemocní s léčbou a pomocí byli schopni samostatného života.


Komentovat článek: ČR může na přeměnu psychiatrie získat 3,75 mld.…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku ČR může na přeměnu psychiatrie získat 3,75 mld.…

Komentáře

další 2 komentáře
annoying orange otázka  | 16. 06. 2015 22:37

je potřeba vybudovat veliké psychovýzkumné centrum u prahy, apod. Jistěže nejsou všichni lékaři v léčebnách žádné špičky v oboru, tací si zakládají soukromé ordinace, za ty platy v psych.nemocnicích by nepracovali.

ola otázka  | 10. 06. 2015 10:25

Co tím pan ministr myslel, že jiné obory mají špičkové vybavení, výsledky srovnatelné se zahraničím, u psychiatrie to neplatí. Asi mu uniká, že celé zdravotnictví je hlavně závislé na kvalitních lékařích a sestrách a jejích dostatku, což platí HLAVNĚ u psychiatrie. Ne na vybavení. Kolik z těch 3,5 mld půjde na zvýšení ceny práce?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné