ČR opět prohrála u evropského soudu kvůli léčivům

Titulní obrázek

Česká republika opět u Evropského soudního dvora prohrála s Evropskou komisí spor, který se týká léčiv. Nejvyšší soud Evropské unie dospěl k závěru, že ČR dosud nepřevedla do svého právního řádu směrnici týkající se technických požadavků pro krev a krevní komponenty…

Učinit tak měla již v roce 2005. Dnešní prohra neznamená pro Prahu žádné sankce, musí ale přijmout příslušný zákon.

Další prohru Česka během letošního podzimu způsobil časový skluz při schvalování zákona o léčivech, který teprve na konci října přijali poslanci. Součástí zákona mají být právě evropské směrnice, které zemi přivedly až k soudu. Zákon o léčivech nyní musí odsouhlasit Senát a schválit prezident.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt ČTK řekl, že dnešní rozsudek je jedním z řady těch, které se týkají zákona o léčivech. „Důvod není ani tak obsahový, hlavní důvod je, že Evropská komise si dává pozor na to, aby státy splnily, k čemu se při vstupu zavázaly,“ vysvětlil. Česko tuto povinnost zanedbalo.

„Sněmovna už normu schválila a čeká se na Senát a podpis prezidenta, kde neočekáváme problém,“ řekl mluvčí. Dodal, že rozjetý proces rozsudků nelze zastavit, ale tím, že bude zákon přijat, lze zabránit dalším pokutám.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) má za to, že Senát normu na své nadcházející schůzi beze změn schválí. „Předpokládám, že to bude odsouhlasené,“ uvedl.

Právní zástupci České republiky u soudu podle rozsudku zpoždění při přijímání směrnice uznali. Uvedli ale také, že předpisy nezbytné pro dosažení souladu se směrnicí by měly být přijaty v blízké budoucnosti.

Právníci zastupující ČR také namítali, že dané předpisy dosud nemohly být přijaty proto, že skončilo volební období sněmovny. Nově jmenovaná česká vláda tak musela předložit návrh zákona o léčivech zahrnujícího uvedená ustanovení nové sněmovně, a tím se celý proces zdržel.

Za dosavadní rozsudky Česku zatím nehrozí žádné sankce. Česká vláda ale podle verdiktu bude muset zaplatit veškeré soudní výlohy. Ty však nebývají nijak závratné.

Cikrt poznamenal, že Česko je formálně odsouzeno nést náhrady soudního řízení, dá se ale předpokládat, že na základě ustálené praxe mezi členskými státy a komisí v tomto typu řízení nic platit nebude.

V případě prvního rozsudku je povinností členského státu EU napravit chybu pokud možno co nejrychleji. Tato doba přitom není pevně stanovená. Pokud však Evropská komise uzná, že se stále nic nezměnilo, může s Českem zahájit další, v pořadí druhou proceduru pro porušení evropské legislativy, která může skončit další žalobou. V případě dalšího soudního neúspěchu je situace daleko vážnější a Česku by hrozily finanční sankce.

Vzhledem k tomu, že zákon s největší pravděpodobností přijme i Senát a podepíše prezident, se ale spor mezi Evropskou komisí a ČR do této fáze zřejmě nedostane.

Nejvyšší soud EU již v září a říjnu odsoudil ve třech případech Česko, že do své legislativy nepřevedlo unijní směrnice, které se týkají právě léčiv. Směrnice se týkaly pravidel pro používání tradičních rostlinných produktů v lékařství.

Léčiva ovšem nejsou jedinými prohrami Česka. První prohru ČR zaznamenala začátkem letošního roku: týkala se uznávání diplomů lékařů a zubařů a povinného členství zahraničních lékařů, kteří chtějí působit v Česku, v místních lékařských komorách. I tehdy bylo na vině nepřevedení příslušných evropských směrnic do národního právního systému.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!