ČR vrátí Bruselu za předražené přístroje 163 milionů Kč

peníze, euro

Česko bude za předražené nákupy nemocničních přístrojů vracet Evropské unii 163,4 milionu korun. Uvedl to server Aktuálně.cz s odvoláním na zprávu ministerstva financí (MF).

O vrácení dotací se postará vedení resortu. Právě ministerstvo zdravotnictví totiž podle auditorů MF selhalo při nastavování pravidel i při kontrole. Pokyny nemocnicím zaslalo za bývalého ministra Tomáše Julínka a jeho náměstka Marka Šnajdra (oba ODS), napsal server.

„Audit se týkal i ministerstva zdravotnictví. Právě tam jsme objevili největší problém,“ uvedl Lukáš Wagenknecht, první náměstek ministra financí, který měl nemocniční kontroly na starosti. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Jan Štoll nechtěl zjištění komentovat. „Ministerstvo financí nás se závěry auditu doposud neseznámilo,“ řekl.

MF zkontrolovalo 20 projektů ve 28 nemocnicích. „U třinácti projektů byla identifikována zjištění,“ píše se v dokumentu. Nejhůř dopadla Fakultní nemocnice v Hradci Králové. Přemrštěné ceny dala za přístroje pro traumatologické i onkologické centrum, její pochybení kontroloři vyčíslili na 55,5 milionu Kč. Podle bývalého ředitele nemocnice a exministra Leoše Hegera (TOP 09) byl ale dodavatel přístrojů vybrán v regulérní soutěži.

Problematické byly nákupy i v liberecké, jihlavské a novojičínské nemocnici. Sankce se budou platit i za vybavení pro fakultní nemocnice v Ostravě a pražském Motole. Naopak třinecká nemocnice či pražský IKEM dopadly dobře.

Wagenknecht už dříve připustil, že audity mohou vyústit v trestní oznámení. „Budeme se soudit,“ řekl šéf pražské Fakultní nemocnice Motol Miloslav Ludvík (ČSSD).

Audity v českých nemocnicích začaly v červnu. V první fázi se zaměřily na 14 nemocnic. Do kontroly auditoři zahrnuli i sedm fakultních nemocnic a dvě specializované kliniky. Kontrolu si vyžádala Evropská komise. Obávala se, že bylo se sedmi miliardami z dotačního programu IOP naloženo nehospodárně. Do doby, než auditoři nemocnice zkontrolují, stopla unie čerpání peněz na české zdravotnictví, napsal server.

Ohodnoťte tento článek!