Přejít na obsah

ČRo: Lékaři a sestry musí o slíbeném zvýšení platů ještě jednat

zpět
6.1.2016
peníze
zvětšitpeníze
Autor: Shutterstock

peníze | Autor: Shutterstock

 

Ministr zdravotnictví vloni slíbil všem lékařům a zdravotním sestrám z nemocnic zvýšení mzdy. Platové tarify by se od ledna měly zvednout všem o pět procent. Doktoři a sestry v Pardubickém kraji ještě nemají nic jisté.

Zástupci několika odborových svazů budou s vedením krajských nemocnic jednat o zvyšování mezd na konci ledna.Podle ředitele společnosti Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda ale peníze na přidávání nebudou.

„Úhradová vyhláška dle mého názoru stoprocentně negarantuje finanční pokrytí na možné navyšování mzdových nákladů. Pokud bychom se na nějakém navyšování dohodli, tak to musí být na úkor úspor v jiných segmentech. To znamená, například za materiál a léky.“

Nemocnice přidala zdravotním sestrám už vloni pět a lékařům tři procenta. Předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Lenka Háková ale tvrdí, že to nestačí. Bez dalšího zvyšování mezd nemůžou přilákat do nemocnic mladé lékaře a zdravotní sestry. Těch je v současné době nedostatek.

Dvacet tisíc hrubého

„Průměrný plat v hrubém je kolem dvaceti tisíc. Plat sestry, která je velice vytížená, slouží víkendy. Jak máme dostat mladé absolventky, které mají vysokoškolské vzdělání,“ dodává Háková.

Pět krajských nemocnic má i po sloučení různé mzdové tarify. Už loni sice vedení přidalo tam, kde měli lékaři a sestry nižší základ mzdy.

Celý článek si můžete přečíst na stránkách ČRo nebo ZDE.


Komentovat článek: ČRo: Lékaři a sestry musí o slíbeném zvýšení…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné