ČRo: Nemocnicím komplikuje provoz trvalý nedostatek sester

České nemocnice si stěžují na nedostatek sester. Ženy, které náročnou a těžkou práci dělají, totiž často utíkají do soukromých ordinací. Mají tam méně práce a víc peněz. Letošní rok je obzvláště těžký třeba v kladenské nemocnici, kdy se o práci ucházela jen jediná čerstvá absolventka studia všeobecné sestry. Situací se už zabývá ministerstvo zdravotnictví.

„Jednu paní udeřila do obličeje pěstí, druhá má posolenou hlavu, protože té vysypala do hlavy sůl, a začala se prát i s okolím,“ popisuje sestra Marcela Kubernátová z interny kladenské nemocnice rvačku na pokoji pacientek, kterou musela řešit.

Sestra slouží denní i noční od šesti do šesti, zažila slovní i fyzické útoky, a když zvedá těžké pacienty, často si musí poradit sama.

Sester je v kladenské nemocnici permanentní nedostatek. Jejich plat se i s odměnami a příplatky pohybuje okolo 24 tisíc korun hrubého, říká hlavní kladenská sestra Aneta Heřmanová. Podle ní je to málo.

„Protože ona dneska nemá už jenom střední školu. Má nástavbu, má vysokou školu, musí se hodně dobře pohybovat i v právní sféře, protože dneska je to hodně o tom, co si všechno necháte podepsat, a musí chodit na spoustu kurzů,“ upozorňuje Aneta Heřmanová.

Oblastní nemocnice v Kladně zaměstnává 510 sester. Brala by okamžitě dalších 15, ale není kde je hledat. Podobně jsou na tom i ostatní české nemocnice. Ředitelé se v důvodech shodují: těžká práce, málo peněz, přesčasy, noční služby a psychická náročnost.

Celý článek najdete na serveru Čro nebo ZDE.

Ohodnoťte tento článek!