ČRo: Rath jako šéf komory nabádal k neetickému jednání

Ministr zdravotnictví David Rath ještě jako prezident České lékařské komory nabádal některé lékaře k neetickému a možná i korupčnímu jednání. Jsou o tom přesvědčeni zástupci lékárníků, kteří toto tvrzení dokládají Rathovým dopisem z loňského února. Uvedl to Český rozhlas…

PRAHA –

Rath v dopise, který má ČRo k dispozici, informoval ambulantní specialisty o vyhlášce upravující úhradu zdravotní péče. Napsal v něm, že pro ordinace s vyšším limitem úhrad léků bude výhodnější uzavřít se zdravotní pojišťovnou individuální dohodu a tu doprovodit smlouvou s lékárnou na pětiprocentní provizi z lékařem předepsaných léků. Lékárníci by tak podle ČRo předcházeli provizí lékaře a ti by ve jejich prospěch naopak předepisovali drahé léky.

Rath se hájí tím, že pouze popsal vztahy, které podle něj mezi některými lékaři a lékárnami existují. „Ten dopis popisoval jen situaci, která bohužel je podle mých informací docela rozšířená. To znamená, že někteří lékaři jsou napojeni přímo na lékárnu a lékárník se s nimi dělí o tu svou vysokou marži,“ reagoval Rath. Podotkl, že také kvůli tomu snížil marží lékárníků o tři procenta. Lékárníci si podle něj text dopisu špatně vyložili.

Předseda Grémia majitelů lékáren Jaroslav Polách označil text dopisů za nabádání ke korupčnímu jednání. „Byl jsem konsternován, poněvadž jsem přesvědčen, že etická pravidla, která platí pro Českou lékárnickou komoru, tak platí stejně tak pro lékařskou komoru, a jestliže je tady vlastně nabádání ke korupčnímu jednání, tak je to něco, co je naprosto v rozporu s etikou lékařského povolání,“ řekl Polách.

Polách dopis předal tehdejší ředitelce Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřině Musílkové. Ta prohlásila, že podobné provizní systémy mezi lékařem a lékárnou není možné tolerovat, uvedl ČRo.

Čt24.cz

Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz

Jiří Wicherek

Hmmm, mam za to, ze jde o nize uvedeny dopis. Dle meho soudu jde o „mnoho povyku pro nic“. No, dalsi posouzeni ponechavam na ctenarich.

„Informace pro ambulantní specialisty – urgentní:

V Praze dne 14.2.2005

Vážené kolegyně a kolegové,

v předešlém týdnu došlo k „raketově“ rychlé dohodě na druhé pololetí 2005 v segmentu ambulantních specialistů. Dohoda byla vyvolána přílišnou vstřícností textu vyhlášky k ambulantním specialistům a tudíž pojišťovny vyvinuly naprosto neuvěřitelnou aktivitu.

Dohoda nám přijde méně výhodná než je vyhláška, ale byli jsme přehlasováni tradičními spojenci zdravotních pojišťoven – SAS, Aprimed, Skalpel (zastoupení MUDr.Helenou Fouskovou?) … Vyhláška nám všem přináší minimálně 3% navíc, pro řadu z nás (cca 70%) i více. Dohoda znamená navýšení o méně než 1%.

Dopad dohody může být i do tohoto pololetí, neboť pojišťovny by ji rády nabízely jako „jinou“ variantu úhrad. Dohoda může být výhodnější pouze pro ty ordinace, které mají několikasettisícovou měsíční preskribci a jsou dohodnuty s lékárnou na 5% provizi z tohoto obratu.

Pro všechny ostatní ambulance, tedy ambulance s malou preskribcí či bez dohody s lékárnou, je výhodnější text platné vyhlášky. Dohoda je také výhodná pro majitele poliklinik s lékárnami a komplementem.

Pojišťovny jsou povinny Vám nejprve nabídnout dodatek vycházející z vyhlášky a teprve na podkladě Vaší žádosti mohou nabídnout něco dalšího. Zvažte, která varianta je pro Vaše zdravotnické zařízení výhodnější a máte právo tuto variantu od pojišťoven získat jako dodatek. Znovu podotýkám, že dle našich analýz je vyhláška pro 90% z nás významně výhodnější.

V úctě MUDr.David Rath, prezident ČLK“

Jiří Wicherek

Hmm, jiz opakovane jsem si rikal, ze informuji-li nasi journaliste o vsem tak „nezavisle a objektivne“ jako o zdravotnictvi, do ktereho si troufam tochu „videt“, pak nas potes…V tomto pripade mam nastesti k dispozici autenticky material – onen dopis. Pripadnym zajemcum original tohoto dopisu rad preposlu, aby si udelali vlastni usudek a nebyli odkazani na „prezvykane“ informace.

Martin Vedral

Milý Jiří Wicherku. S pravdivostí tvých tvrzení mám své zkušenosti. Nevím, kdo ti řekl, že tento dopis, na jehož rozeslání se velmi dobře pamatuji, je týž, který má Český rozhlas k dispozici? Neměl bys spíše počkat až na jeho zveřejnění?

Jiří Wicherek

Na doplneni. Obsah dopisu, ktery mam k dispozici, jsem osobne telefonicky konsultoval s redaktorem CRo, panem janem Hrbackem. Ten mi potvrdil, ze je to tentyz, ze ktereho vychazel ve sve reportazi, kterou mi vzapeti preposlal mailem. No, toz asi tak.
Ohodnoťte tento článek!