Přejít na obsah

ČRo: Sestry žádají vyšší kompetence, v budoucnu by mohly zastat část práce lékařů

zpět
5.10.2015
lékařky, sestry, dokumentace
zvětšitlékařky, sestry, dokumentaceZdroj: Shutterstock

lékařky, sestry, dokumentace | Zdroj: Shutterstock

 

Sestry by mohly v budoucnu převzít část práce, kterou dnes dělají lékaři. Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon, který by takovou praxi oficiálně povolil. Například v pražské Fakultní nemocnici Motol už teď sestry některé výkony za lékaře vykonávají.

Jednou z praktik, které by sestry mohly vykonávat namísto lékařů, je zavádění cévních katetrů. A doktorům by to usnadnilo práci, potvrzuje lékař Jiří Charvát z Fakultní nemocnice Motol.

„Těch vstupů je tolik, že pokud by se touto problematikou zabýval lékař, musel by omezit nějakou svou jinou činnost. Ale pacienti s tím musí souhlasit, jsou informováni dopředu, že výkon bude provádět setra za kontroly lékaře. Čili právní zodpovědnost přebíráme vesměs my.“ I zdravotní sestry chtějí, aby se jejich práce změnila.

„Pro mě je to úžasná nabídka, kdy si jako sestra můžu rozšířit kompetence a nedělat jen rutinní práci u lůžka,“ říká sestra z FN Motol Kateřina Zemanová. Prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová upozorňuje také na to, že řadu odbornějších činností již sestry beztak zastávají.

„Jen k tomu nemají legislativně přidané kompetence. My musíme popsat činnosti tak, jak se skutečně dějí. Je to logický vývoj, sestry jsou více vzdělané a jsou tedy schopny zastat více odbornou práci.“

Upravení vzdělávacích programůVětší pravomoce by sestrám mohl dát připravovaný zákon ministerstva zdravotnictví. Kvůli vyšším kompetencím by se ale musely upravit vzdělávací programy i systém odměn.

„Protože s většími kompetencemi souvisí větší odpovědnost a musíme tuto odpovědnost odměnit,“ dodává ředitelka odboru ošetřovatelství ministerstva zdravotnictví Alice Strnadová.

Celý článek najdete na serveru ČRo nebo ZDE.


Klíčová slova

Autoři

ČRo

Související články

11.9. Ve Varšavě demonstrovaly tisíce sester za vyšší platy Ve Varšavě demonstrovaly tisíce sester za vyšší platy
0 příspěvků
17.12. Slovenské sestry se soudí kvůli platům Slovenské sestry se soudí kvůli platům
0 příspěvků
12.12. Sestry bez hranic
0 příspěvků
30.3. Milosrdní: sestry podávají výpovědi Milosrdní: sestry podávají výpovědi
3 příspěvků

Komentovat článek: ČRo: Sestry žádají vyšší kompetence, v budoucnu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

Komentáře

Do této diskuse prozatím nikdo nepřispěl.

přidat komentář
 
 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné