ČSSD a KSČM chtějí hlavu Podzemské

berenika podzemská

Neshody v karlovarské krajské koalici ohledně zdravotnictví chce ČSSD a KSČM řešit výměnou krajské radní Bereniky Podzemské (hnutí Doktoři). Dojednat to chtějí se svým koaličním partnerem hnutím Doktoři za uzdravení společnosti příští pondělí 23. listopadu na koaličním smírčím jednání.

Na čtvrteční krajské koaliční jednání se totiž Doktoři nedostavili. Vysvětlili to mediálním tlakem, který je na ně ze strany koaličních partnerů z ČSSD a KSČM vytvářen. O tom, jak budou postupovat dál, se chtějí Doktoři dohodnout v neděli na jednání svého hnutí.

„Domluvili jsme se, že na koaličním smírčím jednání budeme po hnutí Doktoři požadovat výměnu krajské radní Bereniky Podzemské,“ uvedl hejtman KK Josef Novotný (ČSSD).

Nekomunikuje s KKN

„Radní Podzemská neustále neplní usnesení krajského zastupitelstva. Navíc ztratila moji důvěru a nekomunikuje s vedením Karlovarské krajské nemocnice (KKN),“ vysvětloval hejtman, podle kterého tím Podzemská jasně porušuje koaliční smlouvu. „Doktoři měli rok na to, aby uzdravili zdravotnictví v regionu, ale výsledky nejsou nejlepší,“ dodal.

„Hnutí Doktoři se musí nejdříve sejít a pak teprve se uvidí, jak se zachováme,“ komentovala Podzemská, podle které důvody k její výměně jsou lživé.

„Usnesení zastupitelstva nikdo neporušil. Já jen varuji, že jej nelze z objektivních důvodů naplnit,“ vysvětlovala s tím, že žádné oddělení nemocnice nezavřela. Přitom uvedla, že není pravda, že nechce komunikovat s generálním ředitelem KKN Jiřím Fojtíkem.

Hnutí Doktoři se musí nejdříve sejít a pak teprve se uvidí, jak se zachováme

„Je to naopak, protože on nekomunikuje se mnou. Navíc neplní úkoly dané krajskou radou,“ uvedla Podzemská, podle které by její výměna v resortu krajského zdravotnictví nic neřešila, protože její nástupce z hnutí Doktoři by měl stejné odborné postoje k řešení situace zdravotnictví v regionu.

Podle zástupce druhého koaličního partnera z KSČM a náměstka hejtmana Jaroslava Borky ale Podzemská pochybila. „Nemohu to vnímat jinak, než že tady někdo selhal, a je to Berenika Podzemská,“ uvedl Borka, podle kterého kladla do protikladu odborníky a politiky.

„Jenže ona je rovněž politička,“ vysvětloval Borka, podle kterého vedení kraje vždy věnovalo problematice zdravotnictví spoustu času. „Měla dost času řešit nejenom koncepční věci, ale i na to, co bude s nemocnicemi dnes a zítra. My jsme jí k tomu prostor dali,“ mínil Borka.

Novotný nechtěl předbíhat, co bude následovat v případě, že Doktoři odmítnou Podzemskou vyměnit. „Pokud by měla zůstat koalice dvoučlenná, nebylo by nikterak radostné, ale často s námi u nekontroverzních věcí hlasuje i opozice, takže koalice může fungovat dál,“ uvedl. Borka by nechtěl místo krajské radní pro KSČM.

Měla dost času řešit nejenom koncepční věci, ale i na to, co bude s nemocnicemi dnes a zítra

„Je tam potřeba rázné ruky mladého a schopného člověka, ale my nabízíme spíše lidi zkušené,“ vysvětloval. V současné době má karlovarská krajská koalice 28 hlasů z celkových 45. Bez čtyř mandátů by měla ČSSD (16) a KSČM (8) celkem 24 hlasů, přičemž k většině jí stačí 23 hlasů.

Ohodnoťte tento článek!