ČSSD a KSČM prosadily neziskové nemocnice, zákon posoudí Klaus

V České republice zřejmě vznikne síť neziskových nemocnic. Sporný návrh zákona, který s tím počítá, dnes ve sněmovně prosadili sociální demokraté a komunisté. Dolní komora tak přehlasovala senátní veto, a to hlasy 107 ze 171 přítomných. Nyní předlohu posoudí prezident Václav Klaus…

Praha – i jeho případné veto by ale sněmovna mohla těsně před volbami zvrátit.

Vládní ČSSD a opoziční KSČM dnes společně prosadily již druhou klíčovou normu. Předtím svými hlasy schválily nový zákoník práce.

Kritici tvrdí, že zákon o nemocnicích některá dobrá zařízení zlikviduje a doplatí na to pacienti. Jeho zastánci naopak říkají, že zaručí dostupnou péči všem. Předloha možná skončí u Ústavního soudu. Někteří pravicoví politici již dříve uvedli, že pokud ji parlament nakonec schválí, tak se na ústavní soudce obrátí.

Před hlasováním se dnes opět zastánci a odpůrci zákona vzájemně obviňovali ze lží a snahy uchvátit veřejný majetek v nemocnicích. Levicoví politici o občanských demokratech tvrdí, že jim nejde o pacienty, ale o obchod, protože prý počítají s privatizací nemocnic. „Řekněte, že chcete udělat ze zdravotnictví kšeft,“ obrátil se na kritiky normy místopředseda sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip. Ministr zdravotnictví David Rath zase občanské demokraty obvinil z toho, že se bojí nezávislé kontroly hospodaření nemocnic v krajích řízených hejtmany ODS.

Člen zdravotního výboru sněmovny Petr Tluchoř z ODS zákon označil za bezprecedentní pokus o znárodnění nemocnic. „Je to snaha zastavit čas a ještě na chvíli zkusit stalinský model z padesátých let,“ uvedl. Rath se podle něj chová jako osvícený vůdce, který chce sám rozhodovat o tom, co je dobré pro masy. Způsob, kterým ČSSD a KSČM zákon prosazují, přirovnal Tluchoř k fundamentalismu afghánského Talibanu nebo husitských bojovníků. Stínový ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) označil filozofii zákona za „totální nesmysl a pitomost“.

Předloha počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich „neziskovky“ stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy takovým nemocnicím prakticky hrozí likvidace. Říkají, že rozhodnutí nemocnic by nebylo svobodné, ale vynucené. V seznamu jsou navíc podle Julínka nejasnosti – je tam prý nemocnice, která už je v konkurzu a ústavní péči neposkytuje. „Jsou tam jen dvě plicní léčebny, a to v Čechách, žádná na Moravě. Je tam několik LDN (léčeben dlouhodobě nemocných) bez jakéhokoli územního principu. Je tam neznámá pražská s. r. o.,“ dodal.

Julínek uvedl, že zákon ohrožuje postavení téměř 80 nemocnic, které se nedostaly na seznam, takže neví, jestli s nimi zdravotní pojišťovny uzavřou smlouvu. „Nejzávažnější je to na Šumpersku a na Jesenicku, kde je 100.000 obyvatel a bývalé okresní nemocnice nejsou na tom seznamu,“ řekl novinářům. Podle Ratha ale ODS jen straší občany, když mluví o likvidaci nemocnic. Zákon prý nemocnice zachrání před rozkradením, které chystala ODS.

Návrh zákona kromě seznamu obsahuje i vymezení povinností neziskových nemocnic a upravuje jejich postavení. Počítá s tím, že vyjmenované nemocnice by se do půl roku od začátku účinnosti zákona automaticky staly součástí základní zdravotní sítě.

Na jejich chod by mělo podstatný vliv ministerstvo zdravotnictví. Po projednání s krajem, pojišťovnami a odbornými komorami by zařízením stanovilo péči, její rozsah, vybavení i to, z jak velkého území mají pacienty přijímat. Nemocnice by podle zákona musely veškeré výnosy investovat zpět do zdravotní péče. Měly by také zveřejňovat údaje o kvalitě péče. Na internetu mají do 15 dnů od uzavření smlouvy na nákup služeb či zboží zveřejnit výsledky zadávacího řízení i všechny nabídky, a to včetně cen.

Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele.

Návrh zákona leží ve sněmovně od listopadu 2004. Od té doby mnohokrát změnil podobu i okruh lidí, kteří ho podporují. Pod původní verzí byli například podepsáni i lidovci, od nynějšího znění se ale důrazně distancovali.

ODS Ratha dlouhodobě obviňuje z toho, že se snaží zdravotnictví zcela ovládnout. Ministr říká, že v něm chce jen udělat pořádek. Zákon o neziskových nemocnicích rozděluje i zdravotnickou veřejnost. Soukromé nemocnice již dříve vyzvaly sněmovnu, aby normu nepřijímala. Lékařský odborový klub ji naopak podpořil. Poslankyně ODS Eva Dundáčková citovala ze stanoviska krizového štábu některých zdravotníků, který před dopady zákona varoval.

Kromě sociálních demokratů a komunistů dnes pro normu hlasoval i unionista Svatopluk Karásek. Občanští demokraté, lidovci a další poslanci US-DEU ho nepodpořili.

ČTK

Rekac čtenářů Zdraví.Euro.cz

MUDr.Pavel Forst

Správné rozhodnutí, ať ho podpoří kdokoliv. Jako zaměstnanec a.s. si myslím, že můžu celkem objektivně posoudit pozitiva a negativa nemocnic převedených na a.s. Negativa zcela jasně převažují. Názory prezentované ODS v mediích jsou značně vzdálené realitě. Nejsem členem žádné politické strany.

DPI

Za zákon, který zavádí standartní podmínky, omezuje tunelování a rozkrádání děkujeme ČSSD a KSČM. Kdo by to čekal – západní standard od levivových stran?? Jenže naše „pravice“ má zájem jen na vlastním obohacování – je ostudná a výroky členů ODS zcela trapné.

Kominek

Nevím, kdo včera sledoval diskuzi s politiky, kterou moderuje pan Moravec, vysílanou naposledy včera večer na ČT2, ale kupovidu tam moc nejchytřeji bohužel mluvil poslanec, volební leader a zástupce KSČM, kdy říkal, jestli by jste si dokázali představit stejný bordel v odvětví soukromých nemocnic (zákona prosazovaný ODS), jaký udělali kupónovou privatizací, nebo pan Langer „se svým golfovým hřištěm“. TO BY TEPRVE BYLO, CO?!ČSSD a KSČM prosadily neziskové nemocnice, zákon posoudí Klaus
Ohodnoťte tento článek!