ČSSD a ODS se pohádaly o statut krajských nemocnic

ČSSD chce pomocí zákona zabránit přeměně krajských nemocnic na akciové společnosti. Příslušné ustanovení dnes ve sněmovně navrhl poslanec ČSSD Jaroslav Krákora. Odstartoval tím asi hodinovou hádku hlavně mezi žástupci ČSSD a ODS, kteří se vzájemně obviňovali z odpovědnosti za stav zdravotnictví…

Socialní demokraté chtějí pomocí zákona zabránit přeměně krajských nemocnic na akciové společnosti.

PRAHA 22. září (ČTK) – ČSSD chce pomocí zákona zabránit přeměně krajských nemocnic na akciové společnosti, jak s tím ve své koncepci počítá Středočeský kraj. Příslušné ustanovení dnes ve sněmovně navrhl poslanec ČSSD Jaroslav Krákora. Odstartoval tím asi hodinovou hádku hlavně mezi žástupci ČSSD a ODS, kteří se vzájemně obviňovali z odpovědnosti za stav zdravotnictví.

Někteří občanští demokraté naznačili, že pokud Krákorův návrh uspěje ve sněmovně, v Senátu i u prezidenta, mohli by se kvůli němu obrátit na Ústavní soud. „Za určitých okolností budeme zvažovat, zda nepodat ústavní stížnost,“ řekl Petr Nečas (ODS). Dolní komora o Krákorově návrhu rozhodne asi v polovině října.

Návrh značně pobouřil i středočeského hejtmana Petra Bendla (ODS). „Návrh nás vrací před rok 1989. Je podle mého názoru protiústavní. Je to návrh zpochybňující funkci samosprávy v České republice, je to návrh zpochybňující existenci privátního sektoru v České republice. Je to něco, co tady bylo naposledy před rokem 1989,“ řekl hejtman novinářům.

Fakt, že za návrh postavila ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD), označil Bendl za velmi fatální. Emmerová připustila, že je to nouzové řešení, protože dosud nebyl předložen zákon o neziskových organizacích. Podle Bendla ale tento zákon zadlužení nemocnic nevyřeší. Nejdůležitější je vyvarovat se předchozích chyb, soudí.

Zcela nezodpovědná je podle hejtmana snaha ČSSD strašit veřejnost tunelováním zdravotnických zařízení. Privátní sektor existuje už několik let a prokázal svoji životaschopnost, zdůraznil. „Zpochybňovat privátní sektor ve zdravotnictví je od této vlády skandální. Čekal bych to od komunistů,“ dodal.

Spor o to, zda se mají v krajích nemocnice měnit v akciové společnosti, je nejintenzivnější právě ve Středočeském kraji. ČSSD tam zorganizovala petici proti krajské koncepci zdravotnictví. Kraj se stejně jako jiné regiony potýká s dluhy nemocnic, které převzal od státu. Jeho koncepce zdravotnictví připouští transformaci nemocnic na akciové společnosti a jejich pronájem. Zastupitelé za ČSSD tvrdí, že to může rozvrátit zdravotní péči v regionu.

Poslanec ODS Miroslav Beneš soudí, že ČSSD využívá tuto věc účelově před podzimními volbami, „straší“ prý lidi. I sociální demokraté podle něj „moc dobře vědí“, že obchodní společnosti zajišťují hlavní část ambulantní péče a že to funguje.

Poslanec ČSSD Petr Šulák prohlásil, že případná privatizace nemocnic je „dalším krokem v rozkrádání společenského majetku v České republice“. Za tímto údajným rozkrádáním podle něj stojí pravice, zejména prý ODS. Tato strana podle něj „kope za lidi“, kteří už v minulosti spoustu majetku rozkradli a nyní se chystají rozkrást i majetek ve zdravotnictví. Pro většinu lidí by se pak stala lékařské péče nedostupná, míní Šulák.

Občanští demokraté obvinili ČSSD z toho, že sporem o právní formu nemocnic se snaží odvést pozornost od své neschopnosti udělat něco pozitivního pro zdravotnictví. „Za šest let paní ministryně a její předchůdci nevymysleli vůbec nic,“ prohlásil místopředseda sněmovny za ODS Ivan Langer.

Řada poslanců ODS upozornila, že stát dal regionům nemocnice zadlužené, a když se s tím kraje snaží něco dělat, hodlá jim z centra přikazovat, jak nakládat s majetkem. Nejen místopředseda ústavně-právního výboru Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že takové ustanovení by asi bylo v rozporu s ústavou. Nečas se podivil nad tím, že ČSSD brojí proti privatizaci, ale zatímco na začátku její vlády bylo soukromých nemocnic deset, teď jich je už 52.

Občanští demokraté, ale třeba i lidovec Josef Janeček, dnes uvedli, že zdravotnictví potřebuje už konečně koncepci. Emmerová se ale obává, že pro svou předlohu nezíská většinu ve sněmovně.

www.ihned.cz, 22.9.2004

Ohodnoťte tento článek!