Přejít na obsah

ČSSD chce mít v Pardubicích univerzitní nemocnici

zpět
3.5.2007

„Podobu zákona, který je v plenkách, zatím nemůžeme znát, ale jde nám o to, aby kritéria nebyla nastavena tak, aby by je mohly splnit jen dnešní fakultní nemocnice. Tedy aby zahrnula nejen lékařská, ale i zdravotnická studia,“ řekla poslankyně Ladislava Zelenková...

Převod na akciovku soc. dem. odmítají

Zákon o univerzitních nemocnicích se zatím rodí, poslanci ČSSD Pardubicka by jej podpořili, pokud by se do této výlučné skupiny nemocnic mohla dostat dnešní Krajská nemocnice Pardubice.

„Podobu zákona, který je v plenkách, zatím nemůžeme znát, ale jde nám o to, aby kritéria nebyla nastavena tak, aby by je mohly splnit jen dnešní fakultní nemocnice. Tedy aby zahrnula nejen lékařská, ale i zdravotnická studia,“ řekla Právu po jednání krajského výboru ČSSD poslankyně Ladislava Zelenková.

Byl u toho i Paroubek

„Jednali jsme o tom i s ředitelem nemocnice Janem Feřtekem, děkanem fakulty zdravotnických studií profesorem Arnoštem Pellantem, primářem Jiřím Skalickým, jednání se účastnil i náš předseda Jiří Paroubek. Všeobecně jsme se shodli na zájmu, aby se pardubická nemocnice stala univerzitní,“ dodal poslanec Miroslav Váňa (ČSSD).

„Pardubická fakulta zdravotnických studií má vysokou úroveň, rozhodně je ve svých oborech na špičce v republice. Byla by škoda, kdyby zákon o univerzitních nemocnicích minul pardubickou univerzitu a zdravotnictví Pardubického kraje,“ dodala Zelenková.

„Každý kraj by měl mít takovou nemocnici, financovanou zároveň ze zdrojů státních, krajských a univerzitních. Pro občany by pak byla zárukou kvalitní a dostupné zdravotní péče,“ podotkl Váňa.

Podporují petici

Nepřímou souvislost s touto snahou pardubických sociálních demokratů má i jejich jednoznačná podpora petici Odborového svazu pracovníků zdravotnictví a sociální péče, která koluje po Krajské nemocnici Pardubice. Petice se odmítavě staví k záměru krajského zastupitelstva převést nemocnici letos v říjnu na obchodní společnost.

„Jistě že podporujeme zdravotníky, kteří privatizaci největší nemocnice v kraji odmítají. Může se stát buď akciovkou, nebo univerzitní nemocnicí. Spojit obojí v jedno si nedovedu představit,“ uzavřel poslanec Váňa.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: ČSSD chce mít v Pardubicích univerzitní…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD chce mít v Pardubicích univerzitní…

Komentáře

další 4 komentáře
Ing. Zdeněk Charvát, Tento článek naprosto jasně ukazuje,  | 4. 05. 2007 19:21

že ČSSD vůbec nezáleží na správném vývoji našeho zdravotnictví, ale že se pouze vždy a všude staví proti reformě ODS. Někdo by měl říci, kolik universitních nemocnic vůbec republika potřebuje. A asi by jich nemělo být minimálně 18, tedy po jedné v každém ze třinácti krajů a dalších pět v Praze. Tím by asi ČR vytvořila rekord v Evropě. Autor příspěvku a článku by měl začít velice rychle rozlišovat mezi "univerzitními" a "výukovými" nemocnicemi. A jestli ČSSD bude nadále prosazovat tyto svoje nesmyslné názory, pak pouze ukáže, že je stranou bolševistických názorů, a že nemá v ČR co dělat.

lékař glosátor to bude nejspíš další ryto  | 3. 05. 2007 17:51

pro dr. Hermana,kterého Kubek/ tedy s Rathem v zádech/ 2x neúspěšně prosazoval na viceprezidenta komory. Podívejte se do obch.rejstříku na jeho firmu.Nakupuje stenty , zavádí je a poj, platí a platí.Náklady nemocnice promptne vzrostly... Kardiolinka PU je těsně vedle HK, zřízena v době,kdy byl Rath šéfem ČLK a v době,kdy naše Litoměřice neúspěšně chtěly kardiolinku. Bylo odpovězeno,že je Ústí dosažitelné a Pha taky.bylo by zajímavé se zeptat někoho z VZp,za jakých stand.podmínek se schvalovalo jeho pracoviště... Zřejmě se vzdálenost mezi PU a HK nějak zvolńuje a prodlužuje,jako v teorii relativity,že dr Hermann dostal možnost vybudovat pro sebe tu kardiolinku,ne všude se měřilo stejným metrem. Te´d se cítí ohrožen-tak uděláme fakultku a já tam budu alepo%n proděkanem,když ne přímo děkanem.

Milan Šilhan Pepku, nepochopili to.  | 3. 05. 2007 15:20

Evropské zákony "o nemocnicích" do kategorie "nemocnic", zařazují jednak ty největší a nejlépe vybavené veřejné nemocnice, které mají statut "univerzitních". Jsou to "výukové nemocnice" s lékařskými fakultami ab teoretiockými i klinickými ústavy s koncentrací prostředků pro vědu a výzkum. Na to jsou pak speciální rozpočty. Vedle nich velké regionální ( v krajích ) nemocnice, rovněž s více odděleními, nemusí být "univerzitní", ale mají status nemocnic výukových. Mají kliniky, nepotřebují teoretické ústavy a nevyžadují takovou koncentraci prostředků pro vědu a výzkum. Popis těchto rozdílů stanovuje zákon. Tyto "výukové" nemocnice jsou určeny zejména pro výuku odborných lékařů ( ale i mediků ) a zejména praktiků. Jejich studijní základny na klinkách mají povinnost nejen permanentní výuky, ale i graduovat-atestovat lékaře. I menší nemocnice mohou mít výuková oddělení. Vše závisí na potvrzeném statusu nemocnice. Univerzitních nemocnic potřebujeme asi tak polovičku vzhledem k současnosti. Naopak ale potřebujeme výukové nemocnice v každém kraji, aby vzdělání bylo pro lékaře a sestry maximálně dosažitelné. Je-li v Hradci Králové "Uni-nemocnice", bohatě stačí v Pardubicích "výuková nemocnice". Stejně tak jako v Českých Budějovicích, v Jihlavě, Zlíně v Ústí nad Labem atd. Že se špatně informovaní politici spletou, tomu se nedivte.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné