Přejít na obsah

ČSSD chce v Praze zrušit poplatky

zpět
27.11.2008

poplatkům ve zdravotnictví. Na zastupitelstvo města proto chystá soc. dem. překvapivý návrh. "V rámci hlasování o rozpočtu budeme navrhovat přesun prostředků z kapitoly deset, kde je rozpočtová rezerva, na pokrytí poplatků u lékaře. Vychází to de facto z politické strategie ČSSD v ostatních krajích," řekl Právu místopředseda klubu zastupitelů soc. dem. Miroslav Poche...

Pražská soc. dem. navrhne, aby se zdravotnické poplatky za Pražany platily z rezervy rozpočtu

Stejně jako v ostatních krajích, které po volbách ovládla sociální demokracie, chce i pražská ČSSD bojovat proti poplatkům ve zdravotnictví. Na zastupitelstvo města proto chystá soc. dem. překvapivý návrh.

„V rámci hlasování o rozpočtu budeme navrhovat přesun prostředků z kapitoly deset, kde je rozpočtová rezerva, na pokrytí poplatků u lékaře. Vychází to de facto z politické strategie ČSSD v ostatních krajích,“ řekl Právu místopředseda klubu zastupitelů soc. dem. Miroslav Poche.

Podle něj i dalších pražských sociálních demokratů není šance na prosazení tohoto kroku nulová ani přes skutečnost, že je Praha dnes už jedinou baštou ODS. „I zvolený senátor za Prahu 1 Zdeněk Schwarz ve své kampani připustil možnost omezení poplatků a reformu ODS kritizoval i v dalších bodech,“ poznamenal Poche.

Podle jeho odhadů by na plošné pokrytí poplatků v Praze mohlo vystačit asi 200 až 250 miliónů korun. Reálně by to pak fungovalo nejspíše tak, že by si lidé s trvalým bydlištěm v hlavním městě chodili s dokladem od lékaře na radnici nebo magistrát, kde by jim byly stvrzenky proplaceny. „Přesný systém jsme zatím nestanovili, protože i v krajích, kde je už jasné, že k tomu dojde, se teprve nyní dolaďují detaily,“ dodal Poche. Radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák (ODS) ale s podporou své strany pro návrh sociálních demokratů nepočítá, nepodpoří jej ani sám za sebe.

„Připadá mi to jako populismus, v oblasti zdravotnictví máme jiné priority,“ řekl Právu Pešák. Více peněz ale podle něj zdravotnictví v Praze skutečně potřebuje. „Daleko smysluplnější než proplácení poplatků by podle mě bylo dotažení projektu městské nemocnice na Bulovce, více peněz potřebujeme i pro zázemí pražské záchranky, které nyní praská ve švech,“ dodal Pešák s tím, že není zastáncem „zalepování děr“. Lepší je podle něj komplexní řešení.

Jen Bulovka by podle předběžných odhadů potřebovala v následujících pěti až deseti letech investice asi 1,8 až 2,5 miliardy korun, tedy asi 200 miliónů ročně. „Musí se rozšířit laboratorní vybavení, onkologie a jsou i další připravené projekty,“ poznamenal radní. Podle něj navíc zatím ČSSD neříká jasně, ve kterých zdravotnických zařízeních a s jakými náklady by se poplatky lidem proplácely.

Poche na to reagoval tím, že poplatky by se zpětně hradily všem Pražanům plošně. Na náklady spojené s administrativou by podle něj mohlo město bez problémů použít peníze z přebujelého rozpočtu na informatiku, jehož výši pražská soc. dem také kritizuje.

Jakub Mračno, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: ČSSD chce v Praze zrušit poplatky

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD chce v Praze zrušit poplatky

Komentáře

dalších 16 komentářů
irka Re:Re:Takže tohle je teprve ten pravý Kocourkov  | 28. 11. 2008 10:47

Když se poplatky zaváděly, byl včas vydán Metodický pokyn tak, aby se každé zdravotnické zařízení(právnické i fyzické subjekty) mohl včas připravit a zorganizovat si postup. Dokonce se ve zdravotnických zařízeních často myslelo při přípravě i na to, aby byla administrativní zátěž na zdravotníky co nejmenší (jak to dopadlo prakticky a v konkrétních zařízeních je jiná otázka). Ale v současné době to funguje, vymyšlenosti z dílny ČSSD nic z toho administrativního postupu neruší, pouze přidávají!! Ale vážení, to že budou tyto problémy, bylo jasné už v okamžiku, kdy ČSSD přišla s nápadem, že poplatky za pacienty bude platit kraj nebo někdo jiný.

BOB Re:Re:Re:Takže tohle je teprve ten pravý Kocourkov  | 28. 11. 2008 10:41

Asi nejsi ambulantní lékař!

lékař Re:Re:Takže tohle je teprve ten pravý Kocourkov  | 28. 11. 2008 08:04

Co to plácáš? Jaká administrativní náročnost? Pacient přijde a zaplatí poplatek. Žádná administrativa není.

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné