Přejít na obsah

ČSSD chce zvýšit platy zdravotníků z rozpočtu Pardubického kraje

zpět
10.9.2008

Pokud by ČSSD v Pardubickém kraji po volbách ovládla vedení kraje, plánuje zvýšit platy zdravotníků v krajských nemocnicích o pět procent. Chce tak zabránit odlivu kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester. Z počátku by socialisté růst mezd platili z krajského rozpočtu, později by chtěli získat více peněz od zdravotních pojišťoven...

a hospodárnějším nákupem léčiv a zdravotnického materiálu, řekl dnes novinářům lídr kandidátky ČSSD Radko Martínek. Krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček (ODS) návrhy ČSSD odmítá jako rozhazovačné a nereálné.

„Je to nouzové řešení a nouzové je i to, že to budeme brát z rozpočtu kraje. Vedle toho chceme dělat systémové změny a vytvořit jiný systém distribuce léků a chceme, aby kraj jednal se zdravotními pojišťovnami. Pokud s nimi jedná ředitel nemocnice, je to něco úplně jiného, než když jedná kraj,“ uvedl Martínek. Podle stínové radní ČSSD pro zdravotnictví Markéty Tauberové si nemůže „hrát každá nemocnice na svém písečku“, ale musí se snažit společně získat výhodnější podmínky.

Právě každoroční povinné zvyšování mezd zdravotníků byl jedním z hlavních důvodů, proč Pardubický kraj transformoval vloni v říjnu svých pět nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Všechna zdravotnická zařízení končila v posledních letech v záporných číslech, za loňský rok vytvořila celkovou ztrátu 223 milionů korun po očištění od odpisů a majetku převzatého od Pardubického kraje, celková kumulovaná ztráta dosáhla 578 milionů korun. Po změně na obchodní společnosti kraj nařídil nemocnicím přísná úsporná opatření a nechal zmrazit mzdy, což mělo za následek odchod některých zdravotníků zvláště z pardubické nemocnice.

Pětiprocentní zvýšení mezd by podle Janečka znamenalo přibližně 50 milionů korun ročně. Krajský radní představy sociálních demokratů o získání dalších peněz pro zdravotnictví odmítá jako nereálné. „S pojišťovnami vyjednáváme za všechny nemocnice společně už deset let, pojišťovny ale mají svoji vyhlášku a prostor pro jednání není velký. Léky a zdravotnický materiál nemocnice nakupují společně formou takzvaného sdruženého nákupu už tři roky,“ řekl ČTK Janeček.

Na tento rok kraj naplánoval svým nemocnicím ztráty nižší o 40 až 90 procent ve srovnání s loňskem. Za první letošní pololetí většina zdravotnických zařízení tyto ukazatele splnila.

ČTK


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

ČTK

Komentovat článek: ČSSD chce zvýšit platy zdravotníků z rozpočtu…

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD chce zvýšit platy zdravotníků z rozpočtu…

Komentáře

dalších 9 komentářů
Maryna Schuch skoro všude  | 11. 09. 2008 11:59

Skoro všude od úrovně krajů níž je koalice ODS-ČSSD, často i tam, kde by ODS v pohodě mohla sestavit pravicovou koalici. Jenom známka toho, jak to ve skutečnosti je a o co jde. Mocenské hrátky za účelem osobního obohacení,tvorba mafiánských vazeb a lobbyngu, naprosto mimo nějaká politická zaklínadla a programy a směry typu levice-pravice. ANANAS!! Banda ANANAS vychcanejch ANANAS!!

katango Re:Re:Re:Re:Co ČSSD vlastně chce  | 11. 09. 2008 06:13

Jo !!!!!!!!!!!!!!!!

BLB Re:Re:Re:Co ČSSD vlastně chce  | 11. 09. 2008 06:02

ODS i ČSSD divně usilují o reformu, spíše usilují o rozdělování peněz vybraných ve zdravotní dani tak, aby pacienti z toho mnoho neukrojili a doktoři toho mnoho nedostali. Lidovci jim jen sekundují, Zelení se perou a komunisti čekají na svojí příležitost. Já nechci demokracii! Já chci krále!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné