ČSSD chce zvýšit platy zdravotníků z rozpočtu Pardubického kraje

Titulní obrázek

Pokud by ČSSD v Pardubickém kraji po volbách ovládla vedení kraje, plánuje zvýšit platy zdravotníků v krajských nemocnicích o pět procent. Chce tak zabránit odlivu kvalifikovaných lékařů a zdravotních sester. Z počátku by socialisté růst mezd platili z krajského rozpočtu, později by chtěli získat více peněz od zdravotních pojišťoven…

a hospodárnějším nákupem léčiv a zdravotnického materiálu, řekl dnes novinářům lídr kandidátky ČSSD Radko Martínek. Krajský radní pro zdravotnictví Josef Janeček (ODS) návrhy ČSSD odmítá jako rozhazovačné a nereálné.

„Je to nouzové řešení a nouzové je i to, že to budeme brát z rozpočtu kraje. Vedle toho chceme dělat systémové změny a vytvořit jiný systém distribuce léků a chceme, aby kraj jednal se zdravotními pojišťovnami. Pokud s nimi jedná ředitel nemocnice, je to něco úplně jiného, než když jedná kraj,“ uvedl Martínek. Podle stínové radní ČSSD pro zdravotnictví Markéty Tauberové si nemůže „hrát každá nemocnice na svém písečku“, ale musí se snažit společně získat výhodnější podmínky.

Právě každoroční povinné zvyšování mezd zdravotníků byl jedním z hlavních důvodů, proč Pardubický kraj transformoval vloni v říjnu svých pět nemocnic z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Všechna zdravotnická zařízení končila v posledních letech v záporných číslech, za loňský rok vytvořila celkovou ztrátu 223 milionů korun po očištění od odpisů a majetku převzatého od Pardubického kraje, celková kumulovaná ztráta dosáhla 578 milionů korun. Po změně na obchodní společnosti kraj nařídil nemocnicím přísná úsporná opatření a nechal zmrazit mzdy, což mělo za následek odchod některých zdravotníků zvláště z pardubické nemocnice.

Pětiprocentní zvýšení mezd by podle Janečka znamenalo přibližně 50 milionů korun ročně. Krajský radní představy sociálních demokratů o získání dalších peněz pro zdravotnictví odmítá jako nereálné. „S pojišťovnami vyjednáváme za všechny nemocnice společně už deset let, pojišťovny ale mají svoji vyhlášku a prostor pro jednání není velký. Léky a zdravotnický materiál nemocnice nakupují společně formou takzvaného sdruženého nákupu už tři roky,“ řekl ČTK Janeček.

Na tento rok kraj naplánoval svým nemocnicím ztráty nižší o 40 až 90 procent ve srovnání s loňskem. Za první letošní pololetí většina zdravotnických zařízení tyto ukazatele splnila.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!