Přejít na obsah

ČSSD hlásí bojkot Julínkovy komise

zpět
19.6.2007

Sociální demokraté chystají bojkot komise pro zdravotnictví, která měla po diskusi parlamentních stran říct, jak se bude vyvíjet české zdravotnictví po roce 2010. Důvod je je jasný: ČSSD ministrovi zdravotnictví od povolebních vyjednávání nevěří...

Vyhrocené vztahy mezi ODS a ČSSD z posledních týdnů se teď promítly i do zdravotnictví.

Sociální demokraté totiž chystají bojkot komise pro zdravotnictví, která měla po diskusi parlamentních stran říct, jak se bude vyvíjet české zdravotnictví po roce 2010.

Hlavní důvod je je jasný: ČSSD ministrovi zdravotnictví Tomáši Julínkovi, který nechal minulý týden na vládě komisi ustavit, od povolebních vyjednávání nevěří. „Julínek je pro nás neseriózní partner. Když jsme jednali po volbách o velké koalici, rozhlašoval pak lživě, že jsme souhlasili s poplatky u lékaře. Nevěříme, že něco podobného nezkusí znovu. Proto jsme se s předsedou Paroubkem dohodli, že do komise nikoho nepošleme,“ zdůvodňuje stínový ministr zdravotnictví David Rath.

(…) Celý článek si můžete přečíst na serveru Hospodářských novin iHNED.cz nebo ZDE.

Petr Vašek, iHNED.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

iHNED.cz

Komentovat článek: ČSSD hlásí bojkot Julínkovy komise

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD hlásí bojkot Julínkovy komise

Komentáře

dalších 15 komentářů
Milan Šilhan Vraťme se k tématu :  | 29. 06. 2007 11:38

Tam kde schází Rathovi argumenty, tam jedná zkratkově. Při tom je zcela jednoduché, nepřítomnost opozičních stran na Julínkově "kulatém stolu" vysvětlit. Julínkova komise, kýmkoliv vedená a kdekoliv sedící, je podle pochybného statusu stále komisí vládnoucí koalice a pod křídlem její politiky. Český parlamentarismus má pro setkávání vládnoucích a opozičních politiků a jejich expertů parlamentní výbory. Podle jejich statusů, tyto výbory mají sloužit k výměně politických i odborných názorů ( výbor pro sociální a zdravotní politiku v minulých letech uspořádal desítky odborných i politických seminářů ! ). Jestliže stranický ministr zkonstruje zdánlivě otevřený "kulatý stůl", bez politických a legislativních důsledků jeho činnosti, pak takovýto stůl nemá pro opozici žádný význam, ptotože český parlamentarismus je založen na vzájemné názorové konkurenci politických stran ( je to bohužel nedostatek ) a k tomuto účelu existuje včetně voleb řada dalších mechanizmů ( kraje, lobbysmus, dohodování, veřejnoprávní smlouvy atd. ). Proto je zcela na místě, jestliže ČSSD se Julínkova kulatého stolu neúčastní. Tento stůl není totiž pro politické strany odpovídající platformou. Tu musí nejdříve stanovit zákon se všemi potřebnými pravidly. Upozorňoval jsem na to, že pro oblast veřejného zdravotního pojištění existuje jiný mechanismus nalézání shody či neshody partnerů a tento je užíván ve všech zemích, které toto pojištění pěstují. Tedy žádný kulatý stůl, ale permanentní vyjednávání mezi stranou plátců a pojišťoven a stranou poskytovatelů. Je to samozřejmě instituce složitá, nikoliv nepochopitelná, protože po deítiletí úspěšně v německy mluvících zemích ( ale i 1.ČSR ) odzkoušená. My z těchto "zmocnění a procedur" máme k dispozici jen karikaturu vyjednávání zvanou "dohodování". Vyjednávání mezi účastníky systému veřejného zdravotního pojištění ( na něž zákon přebnesl práva nejen exekutivy, ale částečně i legislativy podobně jako na kraje ) je ovšem právě ono fórum, které je v občanské společnosti uzpůsobeno k tomu, aby řídilo vývoj tak složité instituce, jakou je toto veřejné pojištění a jeho financování. Až dosud na to běžní čeští politici nestačili naučit. Není proto důvod se domnívat, že by to k obecné spokojensti rozhábl Julínkův kulatý stůl. Julínkova cesta neobsahuje potřebné demokratické jednací pravomoci a procedury. K tomu ji nemůže zmocnit nikdo z vládnoucí garnitury. Opakuji : účelné a produktivní vyjednávání ve věcech veřejné zdravotní politiky, veřejného pojištění a financování může zajistit jen zákon.

karel tejnora Re:Re:Hlavní důvod  | 21. 06. 2007 23:02

Proč má stát přispívat do systému ? Proč tak nějak na půl. Bud celá platba státu do ZP, nebo jen zdravotní daň - zbytek od pacientů - je to logický nesmysl, stávající systém - kt

jiri kokes Re:Pionýři slepých stezek  | 20. 06. 2007 13:58

ale zase mame primat v pravde svetovy. Po vzoru Cimrmanna jsme zjistili, kudy cesta nevede...

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné