ČSSD je proti omezení lázeňské péče

Oslovit lázeňskou i odbornou veřejnost, jednat s ministrem Davidem Rathem a udělat vše pro to, aby ministerstvo zdravotnictví neomezilo indikační seznam lázeňských procedur, to je současný záměr představitelů ČSSD…

„Omezení úhrad doporučila ministrovi Vědecká rada České lékařské komory. Ministr Rath nám ale sdělil, že má zájem zachovat stoletou lázeňskou tradici, protože jde o typický produkt České republiky. Není ani proti další odborné diskusi nad indikačním seznamem,“ uvedl Jiří Fiala, lídr ČSSD do parlamentních voleb.

Podle Pavla Vanouška, který je na kandidátce do parlamentních voleb hned za Fialou, vzbudil záměr u provozovatelů lázní velké obavy.

„Jde o desítky diagnóz, které by ze seznamu vypadly. Úsporná opatření by měla vliv i na zaměstnanost v kraji, vždyť v lázeňství pracuje sedm tisíc lidí a dalších patnáct tisíc tvoří navazující místa,“ uvedl Vanoušek.

Podle sociálních demokratů není indikační seznam tabu, ale není možné v něm škrtat jenom kvůli úspoře finančních prostředků. Seznam onemocnění léčených v lázních doporučila vědecká rada snížit o 46 procent a lázně by tak přišly o téměř polovinu příjmů ze zdravotního pojištění.

Podle statistiky vykazuje lázeňství v České republice 8,4 miliard tržeb, z toho 3,7 miliard odevzdává na daních.

Z toho je patrné, že stát na lázeňství slušně profituje,“ upozornili sociální demokraté. Ti na krajské úrovni chtějí jednat s provozovali lázní, které sdružuje Medispa, s pojišťovnami, které hradí českým pacientům lázně na křížek, a vzniklou situaci prodiskutovat na vládní úrovni.

Karlovarské noviny

ČSSD je proti omezení lázeňské péče
Ohodnoťte tento článek!