ČSSD obsadila správní radu VZP

Ministr zdravotnictví David Rath uspěl na středečním zasedání vlády se snahou vyměnit většinu členů správní rady VZP schvalovaných právě vládou.
Z deseti členů správní rady bylo vyměněno osm, tedy počet, který ministr navrhl. Až na jednoho jsou členové správní rady členy ČSSD, která má ve vládě 12 hlasů z osmnácti…

Podle stínového ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) jde o razantní krok, který zapadá do Rathova mocenského scénáře. Řekl to ve středečním Interview BBC.

Obměnou jedné třetiny správní rady si chce Rath otevřít vrátka k rychlému odvolání ředitelky VZP Jiřiny Musílkové. O ní je přesvědčen, že nezvládla roli manažerky tak velkého podniku, jako je VZP.

Rath u ministrů neuspěl pouze s jedním jménem. Původně navrhoval, aby se novou členkou správní rady stala poradkyně premiéra Běla Hejná. Nakonec místo ní do správní rady usedne náměstek ministra obrany Martin Bělčík.

„Vláda odvolala osm členů správní rady VZP a současně zvolila osm nových členů. Z původního návrhu bylo změněno jedno jméno. Vláda vyšla vstříc návrhu ministra obrany Karla Kühnla, a tato skupina je pozměněna o náměstka ministra obrany,“ sdělil Rath.

Bělčík je nestraník, na ministerstvu obrany se zabýval ekonomikou. Náměstkem se stal před dvěma lety. Do jara letošního roku působil v orgánech Vojenské zdravotní pojišťovny. Mezi osmi odvolávanými členy jsou například senátorka za KDUČSL Ludmila Müllerová, náměstek ministra práce Jiří Hofman (ČSSD), bývalý náměstek ministerstva zdravotnictví Karel Radolf a odcházející náměstek Petr Sláma.

Musílkovou může odvolat pouze Sněmovna, a to na návrh správní rady. K tomu však deset členů správní rady určených vládou nestačí. Je zapotřebí minimálně polovina z třicetičlenné správní rady. Aby byl Rath úspěšný, musí tedy na svou stranu získat ještě alespoň dalších pět členů správní rady ze zbývajících dvaceti, kteří zastupují pacienty a zaměstnavatele.

ČLENOVÉ SPRÁVNÍ RADY VZP
Michal Sojka (ČSSD) vedoucí poradců ministra zdravotnictví
Richard Dolejš (ČSSD) šéf poradce středočeské předsedy ČSSD Sněmovny,
Rostislav Čevela (ČSSD) ředitel odboru ministerstva práce
Michal Hašek (ČSSD) poslanec
Jan Kostelecký (ČSSD) ředitel odboru poradců ministra práce
Karel Goldemund (ČSSD) náměstek ministra financí
Martin Bělčík (nestraník) náměstek ministra obrany
Zdeněk Frühauf (ČSSD) poradce ministra financí
František Koníček (ČSSD) poslanec
Radovan Suchánek (ČSSD) náměstek ministra zdravotnictví

ČTK

ČSSD obsadila správní radu VZP
Ohodnoťte tento článek!