Přejít na obsah

ČSSD odmítá Julínkovu reformu zdravotnictví

zpět
8.8.2007

Sociální demokraté zásadně odmítají reformu zdravotnictví tak, jak ji připravuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). "Uděláme všechno pro to, aby neprošla," řekl v úterý Právu předseda zdravotního výboru Sněmovny David Rath (ČSSD)...

„Zvláště mi vadí, že Julínek chystá privatizaci zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic. To by byl obrovský tunel do zdravotnictví v řádu miliard korun,“ prohlásil Rath.

Zdravotní pojišťovny na svůj provoz spotřebovávají zhruba tři procenta z vybraného zdravotního pojištění. Kdyby se ale staly akciovými společnostmi, jak Julínek zamýšlí, spotřebovávaly by podle Ratha stejně jako komerční pojišťovny, tedy patnáct až dvacet procent z vybraných peněz.

„Když si vezmeme, že zdravotní pojišťovny vyberou za rok od občanů na zdravotní péči asi 170 miliard korun, pak by to znamenalo, že jako akciové společnosti by si z toho vzaly zhruba 30 miliard, a o to by bylo méně peněz na léčení nemocných,“ tvrdí Rath.

Julínek připravuje privatizaci fakultních nemocnic a netají se tím, že část akcií se může i prodat. „Pokud se tak stane, ztratí stát poslední šanci, jak zajistit lidem zdravotní péči,“ řekl Rath.

Dodal, že Julínkovy plány jsou pro pacienty a pro celé české zdravotnictví velmi nebezpečné. Vedou k tomu, že by se zhoršila kvalita a především dostupnost péče, a tomu chce opozice zabránit.

Václav Pergl, Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: ČSSD odmítá Julínkovu reformu zdravotnictví

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD odmítá Julínkovu reformu zdravotnictví

Komentáře

dalších 14 komentářů
Výdaje na ZP,SP je v Re:Předpokládám, že nikoho nepřekvapuje,  | 9. 08. 2007 19:14

A dnes to jde do živé hmoty? Do poskytovatelů ? Víte jak je drahá práce ? Všude to jde více do mrtvé hmoty. To je zamotaný kruh výdajů z veřejných rozpočtů ZP, SP a jejich výběr. To se musí rozhodovat ve volbách a najít správná míra - je li demokracie.

Milan Šilhan Předpokládám, že nikoho nepřekvapuje,  | 9. 08. 2007 11:16

jestli ČSSD ( a část lidovců a zelených ) podporuje "solidaristický systém veřejných zdravotních služeb", proti nevyzkoušenému soustavnému tlačení do privatizace veřejných nemocnic. Zde se paradoxně prostředí zpolitizovalo na falešný spor mezi "levicí a pravicí", i když ve skutečnosti jde o spor mezi demokracií či kapitalismem konzervativním a liberálním. V žádné zemí EU není podobné napětí jako v ČR, kde došlo k uvolnění možností privatizace ( globalizace ) velkým "ne-zdravotnickým" kapitálem fatální nešikovností politiků ČSSD ( a ostatních ). Bude při následujícívh volbách na voličích, jak se rozhodnou, ale ještě před tím, by se jim měla předložit podrobně ke zvážení právě ona alternativa "kapitalismu konservativního" a "ultra-liberálního". Jaké bude české zdravotníctví v příštích letech a kolik do něho půjde peněz a komu je věcí neméně důležitou než americký radar v Brdech. Musíme totiž zvážit, že původní ( 100 let staré ) nastavení veřejného sociálně-zdravotního pojištění v neziskové sféře bylo orientováno tak, aby vložené veřejné prostředky se maximálně dostávaly k poskytovatelům, nikoliv do marketingové obchodní sféry. Zásada, že kolik peněz unikne do "neživé hmoty" a tudíž nedojde k poskytovatelům, stále ve vedlejších zemích EU platí.

Jam Re:Re:Re:Re:Všimli jste si,  | 9. 08. 2007 09:15

Léčba je jednoduchá - v ambulantní sféře pokladenský systém !!

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné