ČSSD odmítá Julínkovu reformu zdravotnictví

Titulní obrázek

Sociální demokraté zásadně odmítají reformu zdravotnictví tak, jak ji připravuje ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS). „Uděláme všechno pro to, aby neprošla,“ řekl v úterý Právu předseda zdravotního výboru Sněmovny David Rath (ČSSD)…

„Zvláště mi vadí, že Julínek chystá privatizaci zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic. To by byl obrovský tunel do zdravotnictví v řádu miliard korun,“ prohlásil Rath.

Zdravotní pojišťovny na svůj provoz spotřebovávají zhruba tři procenta z vybraného zdravotního pojištění. Kdyby se ale staly akciovými společnostmi, jak Julínek zamýšlí, spotřebovávaly by podle Ratha stejně jako komerční pojišťovny, tedy patnáct až dvacet procent z vybraných peněz.

„Když si vezmeme, že zdravotní pojišťovny vyberou za rok od občanů na zdravotní péči asi 170 miliard korun, pak by to znamenalo, že jako akciové společnosti by si z toho vzaly zhruba 30 miliard, a o to by bylo méně peněz na léčení nemocných,“ tvrdí Rath.

Julínek připravuje privatizaci fakultních nemocnic a netají se tím, že část akcií se může i prodat. „Pokud se tak stane, ztratí stát poslední šanci, jak zajistit lidem zdravotní péči,“ řekl Rath.

Dodal, že Julínkovy plány jsou pro pacienty a pro celé české zdravotnictví velmi nebezpečné. Vedou k tomu, že by se zhoršila kvalita a především dostupnost péče, a tomu chce opozice zabránit.

Václav Pergl, Právo

ČSSD odmítá Julínkovu reformu zdravotnictví
Ohodnoťte tento článek!