ČSSD:Po volbách zrušíme poplatky v ambulancích krajských nemocnic

Titulní obrázek

Sociální demokraté slibují, že v krajích, kde se jim po krajských volbách podaří obsadit hejtmanství, zruší třicetikorunové poplatky v ambulancích krajských nemocnic. ČSSD to dnes uvedla během zahájení své předvolební kampaně v Moravskoslezském kraji…

Třicetikorunové poplatky by místo občanů hradily samotné kraje, a to ze svých krajských rozpočtů.

„V těch krajích, kde vyhrajeme volby a kde budeme dostatečně silní, tak přikročíme ke zrušení poplatků ve zdravotnictví a to tím způsobem…, že by ty poplatky byly zúčtovány těmi ordinacemi v podstatě na vrub krajského úřadu,“ uvedl předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Kandidát na hejtmana Jaroslav Palas uvedl, že v Moravskoslezském kraji by tento krok přišel krajský rozpočet na přibližně sto milionů korun ročně.

„Jde o třicetikorunové poplatky, šedesátikorunové poplatky (v nemocnicích) jsou vlastně příspěvkem na stravu. Myslím si, že zde se dá o těchto poplatcích uvažovat, protože každý člověk se i ve své domácnosti stravuje a musí si stravu platit,“ uvedl Palas. Třicetikorunové poplatky však považuje za nemorální. „Nemyslíme si, že by občan měl platit na zdravotnictví dvakrát, každý z nás platí prostřednictvím svého zdravotního zákonného pojištění,“ podotkl Palas s tím, že systém je silně přebytkový a zdravotní pojišťovny jsou v plusu.

Palas uvedl, že v případě, že ČSSD bude v čele kraje, přehodnotí některé rozpočtové priority. „Ujišťuji vás, že tyto prostředky najdeme. My už víme, kde jsou,“ řekl Palas. Konkrétnější však být nechtěl.

Od ledna lidé platí 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částkou je zpoplatněna i položka na receptu. Za den v nemocnici dají pacienti 60 korun, za návštěvu pohotovosti 90 korun.

ČTK

Ohodnoťte tento článek!