ČSSD popřela nominaci Svobody na ředitele VZP

ČSSD označila za nepravdivou informaci, že do funkce ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) navrhne pracovníka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Františka Svobodu…

Právu to sdělil mluvčí strany Zbyněk Rýpal. „Pokud jméno pana Svobody padlo, tak jde pouze o názor jednotlivce, a nikoliv ČSSD či její odborné ústřední zdravotní komise. ČSSD při výběru kandidáta na post ředitele VZP považuje za klíčové kromě důrazu na odbornou kvalifikaci také konzultace parlamentních stran nad touto záležitostí,“ uvedl Rýpal v prohlášení, která má Právo k dispozici.

Sám František Svoboda Právu potvrdil, že o své možné kandidatuře nic neví.

„Nedostal jsem žádnou oficiální nabídku od žádného politika,“ řekl včera Právu. Na dotaz, zda ji tedy dostal neoficiálně, uvedl, že „ani tak“.

Na další otázku, zda, pokud by nabídku dostal, by ji zvažoval, Svoboda uvedl: „Musel bych si vzít dlouhý čas na rozmýšlení. Je to mimo můj obor. 25 let jsem se zabýval strojařinou a energetikou. Nemám až takové zkušenosti z oboru zdravotního pojištění.“

Vhodného kandidáta už hledá i Rath

Vhodného kandidáta na ředitele VZP už hledá i ministr zdravotnictví David Rath.

„Já mám pouze obecné požadavky na budoucího ředitele VZP,“ řekl Rath. V tuto chvíli jde podle něj o čtyři až pět jmen.

„Nebráním se ale návrhům z jakékoli části politického spektra. Jde mi o to, aby to byl člověk kvalitní, odborník, manažer a byl rázný. Ve VZP je třeba ráznost. Řekněme mírnost paní ředitelky Musílkové dovedla tuto pojišťovnu tam, kde dnes je. Budoucí možný ředitel musí umět říkat i politikům: ne,“ prohlásil Rath.

O novém šéfovi VZP se spekuluje kvůli tomu, že ministr Rath i premiér Jiří Paroubek chtějí, aby ředitelka VZP Jiřina Musílková odstoupila kvůli mnohamiliardovým dluhům pojišťovny.

Václav Pergl, Právo

ČSSD popřela nominaci Svobody na ředitele VZP
Ohodnoťte tento článek!