Přejít na obsah

ČSSD připouští diskusi o stravném v nemocnicích

zpět
14.6.2007

Jaký mají názor na chystanou reformu zdravotnictví poslanci z jednotlivých stran? Čtěte druhý díl ankety mezi členy parlamentního Výboru pro zdravotnictví. Odpovídá Jozef Kochan (ODS) a Jaroslav Krákora (ČSSD). "Nesouhlasím s poplatky za recepty v lékárně, jenž mají jít do kapes lékárníkům. ČSSD je však ochotna diskutovat o stravném v nemocnicích," uvedl Krákora pro Zdraví.Euro.cz...

Anketa Zdraví.Euro.cz

Jaký mají názor na chystanou reformu zdravotnictví poslanci z jednotlivých stran? Čtěte druhý díl ankety mezi členy parlamentního Výboru pro zdravotnictví. Odpovídá Jozef Kochan (ODS) a Jaroslav Krákora (ČSSD).

Názory členů výboru z KDU-ČSL a KSČM, které jsme zveřejnili v úterý, najdete ZDE.

MUDr. Jozef Kochan (ODS)

Autor: www.zdn.cz

Podporujete reformní kroky, které nyní předkládá vláda Mirka Topolánka?

Reformní kroky podporuji, protože jsem se na mnohých úsecích změn ve zdravotnictví aktivně podílel. Reforma je nevyhnutelná, nechceme víc zvyšovat daně v oblasti zdravotního pojištění. Provedené regulace budou mít v konečném důsledku zejména u léčiv za následek snížení marže, čímž by měly léky zlevnit. V tom je reforma ve své podstatě přijatelná i pro nízkopříjmové skupiny obyvatel. Podstatou reformy je snížení úhrad pojišťoven na zdravotní péči v následujícím období.

Co se mi konkrétně líbí/co mi vadí na navrhovaných změnách ve zdravotnictví?

Reforma by měla být bez zbytečných výjimek, protože zůstane nepřehlednou a zvýší nároky na administrativu, zejména u praktických lékařů.

Jaké změny ve zdravotnictví jsou podle vás nyní prioritní?

Prioritou ve zdravotnictví je financování a reforma zdravotních pojišťoven.

MUDr. Jaroslav Krákora (ČSSD),

Autor: www.zdn.cz

Podporujete reformní kroky, které nyní předkládá vláda Mirka Topolánka?

Reformu veřejných financí nepodpořím, protože je sociálně necitlivá. Pomáhá lidem s velkými příjmy a ochuzuje střední a nižší vrstvy obyvatel (80% – 90% obyvatelstva, děti, důchodce, invalidní občany). Sociální a zdravotní politika ČSSD je právě opačná, zaměřená na většinovou část obyvatelstva ČR.

Co se mi konkrétně líbí/co mi vadí na navrhovaných změnách ve zdravotnictví?

Právě reforma ve zdravotnictví se jeví jako velmi sociálně necitlivá. Nesouhlasím s poplatky u lékaře, u lékaře specialisty, zvláště u dětí, těhotných žen, důchodců. Nesouhlasím s poplatky za recepty v lékárně, jež mají jít do kapes lékárníkům. ČSSD je ochotna diskutovat o stravném v nemocnicích. Nesouhlasím s opětovně divokou privatizací nemocnic a jejich prodáváním „za pakatel“. Povede to ke kupčení, zhoršení kvality a dostupnosti péče, často bude docházet ke snižování platů a tím snížení úrovně zdravotnických pracovníků. Jako problematický a nevhodný krok vidím převod zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Je to experiment se zdravotnickou daní a dalšími prostředky vybranými od občanů ČR na základě solidarity v celkovém objemu 200 mld. Kč. Nad těmito prostředky musí mít přímý dohled a kontrolu stát!

Jaké změny ve zdravotnictví jsou podle vás nyní prioritní?

Zdravotnictví v ČR je na vysoké úrovni, v některých ukazatelích dosahuje světové úrovně (kojenecká úmrtnost, novorozenecká úmrtnost, léčení infarktů myokardu, operační zákroky, popáleninová medicína a další oblasti). Proto by se dále mělo postupovat systémem postupných změn a kroků jak v oblasti nemocniční, tak v oblasti ambulantní péče. Dále pak u zdravotního pojištění, ve financování zdravotní péče, hospodaření a snižování nákladů na léčbu a provoz i v lékové politice. Je nutné se zaměřit na chování a jednání zdravotníků, více se zabývat vztahem lékař – pacient. Snažit se o výchovu a vzdělávání většího počtu budoucích lékařů a stomatologů. Již v nejbližší budoucnosti jich bude v ČR nedostatek, proto je nutné tento problém řešit. Problémem je též přesčasová práce ve zdravotnictví v souvislosti ze zákoníkem práce.

(ivb), www.Zdravi.Euro.cz


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

www.Zdravi.Euro.cz

Komentovat článek: ČSSD připouští diskusi o stravném v nemocnicích

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD připouští diskusi o stravném v nemocnicích

Komentáře

dalších 8 komentářů
Milan Šilhan Zavedená spoluúčast pojištěnců  | 15. 06. 2007 16:02

ve vedlejších zemích ( historické střední Evropy ) je od samého začátku veřejného pojišťování v prvé řadě projednávána v pojištěnecké samosprávě. Teprve po dohodách se všemi účastníky ( bez politiků ) veřejného pojištění jsou vládě navrženy parametry "spoluúčasti a sociální klausulace". Politici nejsou tudíž těmi, kdo autoritářsky rozhodují. Rozhodují ti kdo platí ( tak je to zavedeno v demokraciích s vyvinutou občanskou společností ). Ve všech zmíněných zemích spoluúčast existuje ( a čas od času se mění ), ale vždy je upravována sociální klausulací a bez tohoto omezení se nepodaří ani v ČR spoluúčast ( bez přívlastků ) prosadit, protože se bude z principu dotýkat ústavních práv občanů. Ústavně byl vymeten lex Rath, ústavně bude vymeten lex Julínek, pokud naruší občanská práva.

Eva Re:ODS a media  | 15. 06. 2007 14:37

Léky nezdražují, ale zvyšuje se spoluúčast, pojišťovna např. namísto 100 % úhrady sníží úhradu na 80%, a tedy ten rozdíl 20% doplatí pacient . Doplatek se nerovná cena léku !!!

Tomeček ODS a media  | 14. 06. 2007 15:51

Když se za vlády Davida Ratha na min. zdrav. zdražily léky o 3%, tak nám to bylo každý den připomínáno v TV. Za vlády ods se zdražily léky o 10% a v TV ani slovo. Je to podivné, jak jsou média k panu Julínkovi nekritická. Ale nedivme se tomu, farmaceutické firmy jsou častými zadavateli reklamy v médiích a farmaceutické firmy podporují vládu ods. TV, rádia a noviny přece nebudou

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné