Přejít na obsah

ČSSD rušením poplatků testuje koalici

zpět
5.5.2008

Soc. dem. minulý týden podala dvě předlohy rušící poplatky ve zdravotnictví, které otestují jednotu vládní koalice. Jako prvním by se sněmovna měla zabývat návrhem na jejich úplné zrušení. Pokud bude zamítnut, na řadu se dostane kompromis, osvobozující děti, důchodce a sociálně slabé...

„V tomto týdnu jsme vládě zaslali vládě k projednání dva návrhy. Jeden, který počítá opět s úplným odmítnutím poplatků, a druhý, který by byl souběžně projednáván, jenž vychází vstříc názorům některých koaličních poslanců,“ informoval předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Pokud podle stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) neuspěje úplné zrušení, nastoupí kompromisní návrh. Soc. dem. v něm navrhuje osvobodit od regulačních poplatků děti do 18 let, všechny starobní důchodce, kteří nejsou výdělečně činní, invalidní důchodce a všechny osoby, jejichž úhrn všech příjmů je nižší než dvojnásobek životního minima.

„Tyto čtyři množiny pokrývají všechny osoby, které jsou nejvíce ohroženy tím 'julínkovným' a 'cikrtným',“ sdělil Rath.

Soc. dem. se svým krokem pokouší otestovat ty koaliční poslance, kteří mají k poplatkům výhrady. „Je to krok vůči koaličním partnerům, hlavně vůči některým lidovcům a zeleným, kteří veřejně vyjádřili, že obdobné návrhy jsou ochotni podpořit. Chceme vyzkoušet jejich názorovou pevnost, zda to není jenom jakési alibi před krajskými volbami, aby ze sebe dělali lepší, než ve skutečnosti jsou,“ prohlásil Rath.

Stínový ministr zdravotnictví předpokládá, že by se oběma návrhů mohla Sněmovna věnovat již na červnové schůzi.

Ta by mohla být velkým testem koaliční soudržnosti. Na tuto schůzi totiž hodlá místopředsedkyně lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová znovu předložit svůj návrh na zrušení poplatků pro kojence a jejich matky v porodnicích. Jak uvedla v úterním on-line chatu na Novinkách, od předložení by ji odradilo jedině to, pokud vládní koalice připraví do té doby vlastní návrh na rušení poplatků.

ČSSD také chce zrušit pokuty za nevybírání poplatků. „Navrhujeme zrušit pokutu 50 tisíc korun pro lékaře a zdravotnická zařízení, kteří nevybírají regulační poplatky,“ informoval Právo předseda poslanců ČSSD Michal Hašek.

Právo


Klíčová slova

K tomuto článku nejsou přiřazena žádná klíčová slova.

Autoři

Právo

Komentovat článek: ČSSD rušením poplatků testuje koalici

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

2 nejnovější komentáře k článku ČSSD rušením poplatků testuje koalici

Komentáře

další 2 komentáře
jouda Ve zdravotnictví ČSSD = ODS  | 5. 05. 2008 20:58

8 let vlády oranžových je stejných jako rok vlády modrých. oddlužit neschopné managementy pražských špitálů miliardami z našich daní umí každý tupec. Kde bere Paroubek a celá ta oranžová banda drzost vůbec hovořit k lidem a kárat modré ptáky nebo nám všem kázat, když za těch 8 let rozkradli, co mohli a zdravotnictví stagnovalo. Hlupácky kritizované poplatky jsou proti tomu jen malichernost.

BOB Proč?  | 5. 05. 2008 13:29

Proč neutuchá nesmyslné poplatkové šílenství? Co má toto šílenství přikrýt, co má utajit?

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné