Přejít na obsah

ČSSD se hádá o pronájem nemocnic

zpět
27.12.2010
David Rath
zvětšitDavid RathZdroj: PSP ČR

David Rath | Zdroj: PSP ČR

 

Karlovarský hejtman Josef Novotný z ČSSD porušil až do teď nezpochybnitelné stranické tabu: přesně před měsícem pronajal krajem vlastněnou nemocnici v Sokolově na 20 let soukromé firmě. Právě sociální demokraté přitom vyhráli v roce 2008 krajské volby mimo jiné díky slibu, že žádné nemocnice pronajímat ani prodávat nebudou.

ČSSD naopak své voliče ubezpečovala, že všechny krajské nemocnice zůstanou v případě jejího vítězství výhradně veřejné a neziskové. Pronájem nemocnice se proto vůbec nelíbí ani stínovému ministru zdravotnictví ČSSD Davidu Rathovi a s převodem nesouhlasí ani šéf strany Bohuslav Sobotka. Novotný, který vládne v kraji s komunisty, ale pronájem hájí. „Kdybychom nemocnici v Sokolově nepronajali, tak by kvůli odchodům lékařů a sester pravděpodobně zanikla. Nový správce, firma Nemos, se zavázal, že zdravotníky udrží. Navíc už provozuje nemocnici v Ostrově nad Ohří, takže se nemůže jen tak sebrat, vytunelovat to a utéct,“ vysvětluje hejtman Novotný, jehož kraj dostane za dvacetiletý pronájem celkem 60 milionů.

Novotný zároveň argumentuje, že se firma Nemos zavázala do nemocnice během 20 let investovat dalších 30 milionů. Ale hlavně: za Nemosem stojí velmi bohatá těžařská firma Sokolovská uhelná, která by měla dát do sokolovské nemocnice další desítky milionů. „Když už tam bude chtít Sokolovská uhelná investovat, tak si bude hlídat, aby tam zůstala zachovaná zdravotní péče,“ dodává Novotný.

Jenže tyhle argumenty vůbec nebere stínový ministr zdravotnictví David Rath. „Pronájem jakékoli nemocnice je ve skutečnosti prakticky to samé jako její privatizace. Pronájem sokolovské nemocnice je proto hrubé porušení programu ČSSD,“ zlobí se Rath.

Ten dokonce hodlá pronájem nemocnice v Sokolově tvrdě zkritizovat na březnovém sjezdu ČSSD. „Pokud by byla sokolovská nemocnice zbytečná, tak bych její pronájem ještě možná pochopil. Jenže tato nemocnice patří do základní sítě nemocnic. Pan Novotný byl kvůli této věci na předsednictvu strany a tam mu bylo jasně řečeno, že je to nepřijatelné,“ popisuje Rath tříbení programu ČSSD. Novotného poznání, že soukromník může být lepším provozovatelem nemocnice než kraj, se moc nelíbí ani úřadujícímu šéfovi strany Bohuslavu Sobotkovi. „ČSSD by vždy měla hledat jiné možnosti než pronájem nebo privatizaci nemocnic. Pronájem nemocnice v Sokolově proto není ideální řešení. Na druhou stranu se snažím respektovat, že se na této věci dohodla většina krajské ČSSD,“ říká Sobotka. Karlovarský hejtman Josef Novotný si ale z názorů spolustraníků nic nedělá. „Pan Rath to klidně může kritizovat, ale on mi v tom kraji nepomůže. Já jsem pragmatik. A pronájem nemocnice silnému investorovi je nejlepší pragmatické řešení,“ říká Novotný.

Navíc uvažuje o tom, že by mohl pronajmout i další dvě krajské nemocnice: v Chebu a Karlových Varech. Sobotka: To bylo naposledy Obě byly až do teď v krajském holdingu právě s nemocnicí v Sokolově. Jedním z důvodů, proč by Karlovarský kraj mohl pronajmout i další nemocnice, je jejich špatné hospodaření. Loni i předloni hospodařil holding se ztrátou více než 50 mil. Letos by sice měly být jeho výsledky lepší, ale i tak bude prakticky jistě v minusu.

„Pokud jde o pronájem zbývajících dvou nemocnic, karlovarské a chebské, tak to je zatím ve fázi jednání. Pokud by k tomu mělo dojít, tak ty nemocnice musí zůstat ve vlastnictví kraje a zachovat všechny obory, které v nich jsou,“ ujišťuje Novotný.

Další pronájem by mu ale v ČSSD prošel mnohem hůř. „S pronájmem dalších nemocnic v kraji vedení ČSSD zásadně nesouhlasí. Věřím, že se pan Novotný bude řídit naším programem,“ doufá Sobotka.


Autoři

Hospodářské noviny, Petr Vašek

Komentovat článek: ČSSD se hádá o pronájem nemocnic

*
* Pravidla diskusí - čtěte
*
 

* - údaje označené hvězdičkou jsou povinné

3 nejnovější komentáře k článku ČSSD se hádá o pronájem nemocnic

Komentáře

dalších 13 komentářů
dr.Horák Pronájem je tunel jako hrom  | 28. 12. 2010 12:00

Pronájem velké nemocnice Sokolov soukromníkům je jen dalším velkým tunelem a odborným průšvihem Rady KK (koalice CSSD a KSC).Tako bývalá okresní nemocnice totiž byla pronajata (na neuvěřitelných 20 let!) malé provinční soukromé nemocnici Ostrov n.Ohří,a to za směšně nízkou nájemní cenu-jen 3 miliony Kč/ročně! Přitom jen výše odpisů movitého majetku nemocnice Sokolov byla loni přes 19 milionů Kč! A navíc ještě mají v prvním čtvrtletí r.2011 dorazit do nemocnice Sokolov nové přístroje z fondů ROP (řádově za několik desítek milionů korun).Rada KK se tedy rozhodně nechová jako řádný hospodář, a nemocnici Sokolov pronajala za zhruba jednu desetinu skutečného nájmu. Proč asi a kdo z toho má osobní užitek? Nemocnice Ostrov má dále dle Smlouvy o nájmu investovat do Nemocnice Sokolov 30 mil Kč/ale za 20 let. To znamená, že musí do Sokolova investovat pouhých 1.5 mil Kč/ročně (což je opět šměšně nízká suma). Dále ve Smlouvě stojí za pozornost např. neuvěřitelně nízká penalizace za nedodržení Smlouvy za strany nemocnice Ostrov = pouhých 100 tisíc Kč! V praxi to znamená,že pokud ostrovská partička Soukupovců/Štefana v budoucnu jakkoliv vytuneluje Nemonici Sokolov (majetek v hodnotě miliardy), zaplatí za to KÚ KK jen směšnou 100-tisícovou pokutu! Lživé je také tvrzení o tom,že malá Nemocnice Ostrov je místní,karlovarská.Jejím majoritním vlastníkem je totiž firma Birdon,která sídlí v Praze. Zcela lživé je také tvrzení hejmana Novotného a jeho neschopného radního Larvy (oba CSSD) o tom, že KKN nemocnice (=Vary,Sokolov, Cheb) je jako celek silně ztrátová. Ekonomiku všech těchto tři nemocnic táhne už roky hlavně Nemocnice v K.Varech.A přesto všechno bude letošní celkový ekonomický výsledek plus několik milionů Kč.Zodpovědný radní Larva (CSSD) je zcela neschopný odborně řídit krajské zdravotnictví.Jen lže,intrikuje,krade ve velkém (např.přístroje ROP,pavilon akutní medicíny,energie,atd) a snaží se ze všech sil a co nejdříve pronajmout na 20 let všechny tři nemocnice v Karlovarském kraji vybraným soukromníkům (za obrovské provize do kapsy). Stát,MZCR a KÚKK by tak (jako první v ČR) zcela ztratily kontrolu nad chodem zdravotnictví v celém Karlovarském kraji. Obyvatelé KK, až budete vážně nemocní,máte se na co těšit!

Kony nejlepší řešení  | 28. 12. 2010 08:56

nájem 250tis měsíčně.

neo kdo pracoval  | 27. 12. 2010 20:31

v Ostrově už ví... prosťáčci v Sokolově ještě poklonkují před svým novým chlebodárcem... nechme jim ještě týden "prázdnin", potom jejich zadek zažije kapitalistický středověk, přece pan Soukup nebude okrádat vlastní rodinu...:-)

 zavřít

Váš tip

  • Jako ochranu před spamem, prosím zodpovězte následující otázku (číslicí):
  • * - položky označené hvězdičkou jsou povinné